Türkiye’de En Çok Satılık Daire Hangi Şehirde Aranıyor?

Türkiye’de en çok satılık daire hangi şehirde aranıyor? En çok konut yatırımı yapılan şehirlerde metrekare fiyatları ne kadar? Konut yatırımında öne çıkan şehirlere yönelik analizde; inşaat firmalarının, nüfus, büyüklük ve üretimin merkezi olarak öne çıkan şehir İstanbul olurken, listenin diğer önemli şehirlerinden biri de İzmir’dir. İzmir’i Ankara takip ederken gelişen inşaat sektörü ile diğer şehirler de öne çıkmaya başladı.

İstanbul’un gözde semtleri

Esenyurt, Beylikdüzü, Silivri satılık daire aramalarında öne çıkan semtler olmuştur. Kiralık daire konusunda ise Bahçelievler, Bakırköy ve Şişli öne çıkmaktadır. Beylikdüzü’nde metrekare en az 2 bin 400 TL ile en fazla 2 bin 700 TL arasındadır.  Esenyurt’ta 1.800 TL’den metrekare fiyatı başlarken 2 bin 300 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Silivri’de ise bu fiyatlar 2 bin 100 TL ile 2 bin 400 TL arasındadır.

İkinci en çok tercih edilen şehir İzmir

İstanbul’dan sonra İzmir hem yatırım yapılmak hem de oturulmak için en çok tercih edilen ikinci şehir oldu. İstanbul’dan İzmir’e göç eden insanlar da İzmir emlak piyasasını hareketlendiren nedenler arasındadır. İzmir emlak piyasasının artışında kara yolunun gelişimi de önem arz etmektedir.

Turizmin merkezi Antalya

Konut yatırımı konusunda 2018 yılında Antalya da öne çıkan şehirler arasındadır. Kentsel dönüşümün yoğunlaştığı Kepez ve Aksu bölgesi son dönemlerde hızla değerlenirken marka konutların merkezi Muratpaşa ilçesi de lüks yaşamın odak merkezlerinden biri olarak Antalya’da karşımıza çıkıyor. Bu bölgede dairelerin metrekare satış fiyatı 2 bin 399 TL ile 1.800 TL arasındadır.

Yabancıların gözdesi Aydın

Aydın’ı diğer şehirlerden farklı kılan en belirgin özelliği yabancı yatırımcılar tarafından çoğunlukla tercih ediliyor olmasıdır. Kuşadası ve Didim doğal güzelliği ile Aydın’ın önde gelen ilçeleridir. Bu bölgelerde önümüzdeki yıllarda yüzde 20’lere çıkan artış bekleniyor. Aydın’da 2018 yılı içerisinde konuların metrekare satış fiyatı 1.780 TL ile 2 bin 100 TL’dir.

Benzer Haber  Başakşehir Konut Projeleri

Üretim merkezi Bursa

İstanbul’a yakınlığı, sanayi alanlarının geniş olması ve önemli limanlara sahip olması Bursa’yı önemli şehirlerden biri yapıyor. Bursa şehrinin yatırım konusunda çok fazla alternatif sunması da her dönem gözde olmasını sağlıyor. Bursa’da ortalama konutun metrekare fiyatı 2 bin 200 TL ile 1.750 TL arasındadır. Bursa’nın merkezi Nilüfer hem oturum hem de yatırım için en çok tercih edilen İlçedir. Özlüce ofis binaları ile iş merkezi olma yolunda ilerlerken Mudanya ise dışarıdan gelenler tarafından tercih ediliyor.

Kentsel dönüşüm şehri Konya

Konya’da yıllardan beri süregelen durağanlık son yıllarda şehrin hareketlenmesiyle son buldu. Kentsel dönüşüm projeleri ile kentleşmenin arttığı Konya’da konut projelerinin artışına ve bölgenin değerlenmesine sebep oldu. Altınay ve Meram ilçelerinde satılık fiyatları artış göstermektedir. Konya’da yüz metrekarelik benzer özelliklere sahip konutların metrekare satış fiyatı 1.300 TL ile 1.500 TL arasında değişmektedir.

Yorum Yazın