Türkiye’nin En Büyük İnşaat Firmaları

Uluslararası inşaat sektörünün dergisi olarak ENR yapmış olduğu araştırmalar doğrultusunda Türkiye’nin en büyük inşaat firmaları listesini yayınlamıştır.

Müteahhitlerin özellikle geçen yıla oranla kendi ülkeleri dışında yapmış oldukları faaliyetleri esas alarak yapmış olduğu araştırmalar doğrultusunda hazırlamış olduğu liste ile özellikle dünya çapında hizmet vermekte olan en büyük 250 uluslararası müteahhidi de listeyle sıraladı.

2014 yılında yapılan listede Türkiye’den 42 firma kodunu erken 2015 yılında yapılan listede bu sayı 40’a inmiştir. 2016 yılında aynı şekilde 40 inşaat firması listeye girmeyi başardı.

insaat-firmalari-emlaklobisi

Listeye Giren Türkiye’nin En Büyük İnşaat Firmaları

ENR Dergisi tarafından yapılmış olan incelemelere göre 2016 yılında uluslararası alanda en büyük inşaat firmaları arasına girmeyi başarmış olan Türk firmaları aşağıda yer aldığı şekildedir.

Kolin İnşaat Ankara hizmet vermekte olan inşaat firmaları arasında yer almaktadır. Firma yapılan incelemelere göre özellikle uluslararası alanda faaliyetlerini göstermekte olan firmalardan biri olarak belirlenmiştir. İnşaat dergisi tarafından yapılan araştırmalar doğrultusunda özellikle 500 farklı şirket arasından değerlendirme yapılmaktadır.

Rasen İnşaat listeye girmeyi başarmış olan bir diğer firmadır. Firmalar arasında yapılan incelemelerde özellikle kendi ülkeleri dışında yapılan projeler göz önünde bulundurulmaktadır. Farklı ülkelerde projelere imza atmış olan firmalar arasında yer almaktadır. Günümüzde devamlı olarak gelişmekte olan inşaat sektöründe çok sayıda farklı firma bulunmaktadır. Yapılan projeler ülke içinde gerçekleştiği gibi aynı zamanda yurtdışında da çalışmalar yapılmaktadır.

Zirvedeki Firmalar Değişmiyor

insaat-firmalari-emlaklobisi

Son yıllarda yapılan projelere göre özellikle Capital 500 listesine girmek oldukça zordur. Listede adı yer almakta olan firmalar zirvedeki yerini korumaya devam ediyor. Listeye giriş bariyerinin yükselmesi özellikle şirketlerin yapmış oldukları çalışmalar ve yatırımlar doğrultusunda elde etmiş oldukları cirolara göre sıralanmaktadır. Dünya genelinde hizmet veren firmaların karşılaştırılması ile hazırlanan listeye giriş 10 yıl öncesine göre daha da zorlaştı. Bu nedenle firmaların listeye girme durumunda özellikle farklı açılardan yapılan incelemeler ile listede yer alması söz konusu olmaktadır.

Benzer Haber  Nuhoğlu İnşaat Konkordato istedi!

STFA Construction Group Türkiye’de faaliyet vermeye olan listeye girmeyi başarmış firmalardan biridir. Türkiye de atılım yapmakta olan firmalar sektörde yapmış oldukları çalışmalar ile özellikle kısa zamanda daha fazla yükselerek farklı ülkelerde de projelere imza atmaktadır.

Konut alanında yapılan çalışmaların artması ve özellikle yatırımcıların bu alandaki yatırımlarını artırması durumunda inşaat sektörü devamlı olarak rağbet görmektedir. İnşaat sektöründe hizmet vermekte olan firmalar yapmış oldukları çalışmalar ile Türkiye’de farklı projelere imza atmaya devam etmektedir.

Doğuş İnşaat Türkiye’de faaliyetlerini aralıksız şekilde devam ettirmek olan firmalardan biridir. Firma geçmişten günümüze kadar gerçekleştirmiş olduğu projeler ile Türkiye’ye katkı sağlamaktadır.

Ağaoğlu inşaat, Torunlar, Sinpaş GYO, Nef, Kuzu Grup gibi pek çok farklı firma Türkiye’nin en büyük inşaat firmaları arasında yer almaktadır. Projelerin aralıksız şekilde devam ettiği ülkemizde özellikle en fazla konut projesine imza atmış olan firmalar arasında Nef ilk sırada yer alırken Dağ mühendislik ikinci sırada yer alıyor. İki firmayı Soyak üçüncü sırada takip ediyor. Her geçen gün artan firma sayısının yanı sıra büyük çaplı gerçekleşen projelerde firmaların hayata geçirmiş olduğu projelere göre almış olduğu sıralamasını etkiliyor.

 

Yorum Yazın