Yabancı Yatırımcı İlgisi Ordu’da

Turizmin yanı sıra son yıllarda konut fiyat artışıyla emlak sektöründe adından söz ettiren Ordu’ya yabancı yatırımcı ilgisi artıyor. Tapu Kadastro verilerine göre, Ordu’da 2017 yılında 45 yabancıya mülk satışı yapıldı. Bu rakamın 39’unun Suudi Arabistan vatandaşı olduğu belirtildi.

 yabanci-yatirimci

Karadeniz’in konut pazarında yıldızı parlayan şehri Ordu’ya, Ordu-Giresun Havalimanı ise ivme kazandırdı. Yatırım, kentsel dönüşüm ve ulaşım projelerinin hızla devam ettiği şehirde toplam 19 ilçe bulunuyor.

Peki, Türkiye’nin büyükşehirlerinden Ordu’da satılık konut fiyatları son bir yılda ne kadar arttı? Ordu satılık daire fiyatları ne kadar? İşte Ordu emlak piyasasına dair merak edilenler…

Ordu ‘da Satılık Daire Fiyatları Son Bir Yılda Yüzde 0.53 Arttı!

Şehirde her yıl artış gösteren öğrenci sayısıyla beraber kiralık daire arayışı hızlanıyor.

Ordu satılık konut piyasasında son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 0.53 artış gösterdi. Ordu’da ortalama konut metrekare fiyatları 1.969 TL olurken, konut yatırım geri dönüş süresi 24 yıl olarak hesaplanıyor.

Ordu’da satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 147 bin 646 TL ile 246 bin 100 TL arasında değişirken, ortalama konut satış fiyatı 196 bin 861 TL olarak belirtiliyor.

Yabancı Yatırımcı Kiralık Daire Fiyatlarını Arttırıyor

yabanciyatirimci

Ordu kiralık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için minimum 524 TL, maksimum 873 TL arasında ölçümleniyor. Bölgede ortalama kira fiyatı 2017 yılında 652 TL iken, 2018’de 698 TL’ye çıktı.

Altınordu Kazandırıyor

Ordu’nun satılık konut fiyatında en yüksek aylık artış oranına sahip ilçesi Altınordu oldu.

Altınordu satılık konut piyasasında son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 0.53 artış gösterdi. Altınordu ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 1.969 TL olurken, konut yatırım geri dönüş süresi, bir başka deyişle amortisman süresi 24 yılı buluyor. Ordu’nun en kalabalık ilçesi Altınordu’da satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı, 147 bin 646 TL ile 246 bin 100 TL arasında değişiyor.

Benzer Haber  Yabancıya konut satışında rekor kırıldı!

Arap Yatırımcı İlgisi

Doğu Karadeniz Bölgesi, yaylaları, dereleri ve yeşil dokusuyla özellikle Arap yatırımcının ilgisini çeken bir bölge konumunda. Trabzon’dan Arap ülkelerine direkt uçuşların olması, bölgeye yabancı yatırımcı ilgisini artırıyor. Son yıllarda faaliyete geçen ORDU-GİRESUN Havalimanı da bölgeye ulaşımın kolaylaşmasıyla ilginin Ordu ve Giresun’a kaymasına da neden olmuş durumda. Yaylalardan araziler almayı tercih eden yatırımcılar, gayrimenkul yatırımları da yapıyor. Trabzon’da Arapça tabelaların yaygınlaşması da Arap nüfusundaki artışı doğruluyor.

Uzmanlar, son dönemde bölgeye yabancı ilgisinde azalma görülse de bölgenin hala yabancı yatırımcı için potansiyel taşıdığı görüşünde. Doğru tanıtım stratejileri üretilmesi halinde Avrupalı yatırımcıların da bölgeye İlgi duyabileceklerine işaret ediliyor.

 

Yorum Yazın