Yabancılara 9 Ayda 24 Binden Fazla Konut Satışı!

Yabancılara 9 Ayda 24 Binden Fazla Konut Satışı Yapıldı!

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, yabancılara konut satışında geçen yıla göre büyük bir artış yaşandığını açıkladı.

Gökhan Taş, yılın ilk 9 ayında yabancılara satılan konut sayısının 24 bin 155’e ulaştığını belirtti. Bu rakamlara göre 2017 yılında yapılan satışlar çoktan geride bırakıldı. Ağustos ayında ise REIDIN – GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi verilerine göre Ağustos ayında yabancılara satılan konut sayısı rekor yükseliş kaydedildiği açıklanmıştı. Şimdi de Coldwell Banker rakamlarına göre rekor satış gerçekleşti.  Gökhan Taş, 2017’nin tamamında yabancılara 22 bin 200’den fazla konut satışı yapıldığını, 2018’in ilk 9 ayında ise bunun geçildiğini söyledi.

Bu yıl şimdiden rakamın yaklaşık olarak 2 bin adet üzerine çıkıldığını ifade etti. Gökhan Taş, yıl sonu hedefinin ise 30 bin olduğunu açıkladı. Taş, yaptığı açıklamasında yılın 9 ayında yabancılara konut satışının 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 58,5 artışla 24 bin 155’e ulaştığını dile getirdi.

En çok konut satışının yapıldığı iller

Yabancılara en çok konut satışının İstanbul’a yapıldığını, ardından sırasıyla Antalya, Bursa, Ankara ve Yalova’nın geldiğini açıkladı.

Yükselen döviz kurlarına bağlı olarak gurbetçilerin son dönemde konut alımına ciddi bir ilgi gösterdiklerini dile getiren Taş, “gurbetçiler alımlarında genellikle kendi memleketlerini tercih etseler de kur avantajı ile büyük şehirlerden getirisi yüksek projelere de büyük ilgi göstermeye başladılar,” dedi. Özellikle markalı konut üreticilerim, büyük şehirlerdeki projelerini Avrupa’da Türklerin yoğun yaşadığı şehirlerde görücüye çıkarmaya başladıklarını da söyledi.

Babacan Holding Üst Yöneticisi Mehmet Babacan ise gurbetçi ve yabancılardan büyük ilgi gördüklerini açıkladı.

Dolar ve Euro’daki yükseliş sonrasında gurbetçilerin ve yabancıların Türkiye’deki markalı konut projelerine ilgisinin arttığını söyleyerek, Babacan Premium ve Babacan Port Royal projelerinin öne çıktığını dile getirdi. Babacan, “son dönemde yurt dışında yaşayıp çalışan vatandaşlarımız konut alımı ve gayrimenkule yatırım konusunda istekli görünüyorlar. Çok ciddi bir gurbetçi ilgisinden söz edebiliriz,” ifadelerini kullandı.

Benzer Haber  Yeni Metro Hattı Hangi Semtlerdeki Fiyatları Etkileyecek?

Gurbetçilerin 1+1’den 4+1’e kadar tüm daire tipleriyle ilgilendiğini söyleyen Babacan, büyük şehirlere ilginin daha büyük olduğunu belirtti.

Babacan özellikle Almanya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsviçre, Belçika ve Avusturya gibi ülkelerde yaşayan grubetçilerin öne çıktığını dile getirdi. Özellikle erişilebilir fiyatlarıyla Beylikdüzü gurbetçilerin tercih ettiği bölgerin başında geldiğini ifade etti. Küçükçekmece E-5 üzerinde Atatürk Havalimanı karşısındaki projelerine yoğun ilgi olduğunu açıklayan Babacan, “lokasyon olarak bu bölge de gurbetçilerin ilk sıradaki tercihleri arasında yer alıyor,” ifadelerini kullandı.

Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, konut satışında Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığı bilgisini kaydetti.

ynı zamanda Fuzul Grup Yönetim Kurulu Üyesi olan Faruk Akbal, kurun yükselmesiyle birlikte gelirlerindeki artış nedeniyle gurbetçilerin Türkiye’de ticari gayrimenkullere ve konutlara ilgisinin arttığına dikkat çekti. Son yıllarda ticari ünitelere ilginin konuta göre daha fazla olduğunu ifade etti.

Akbal, en çok Almanya, Fransa, İsveç ve Danimarka’daki grubetçilerin genelde 500 bin ila 700 bin lira arasında harcamada bulunarak gayrimenkul yatırımı yaptığını açıkladı. Bunda gayrimenkullerin cazibesinin daha geniş coğrafyalarda fark edilmesinin etkisi olduğunu açıkladı. Vatandaşlık teşvikinin 250 bin dolara çekilmesinin de satış rakamlarında hissedildiğini ifade etti.

Yorum Yazın