Yabancılara Konut Satışında Rekor!

Yabancılara konut satışında rekor yaşandı! Ekim ayında yabancılara konut satışında rekor yaşandı. Ekim ayı, TÜİK verilerine göre yabancılara satılan konut satışının ilk kez 6 bini aştığı ay oldu. 6 bin 276 satışla 2017’nin aynı ayına göre %134.4’lük artış gösterdi. Orta Doğu ülkelerinin ağırlıkta olduğu bu satışlarda 1439 konutla en çok konut alan yabancılar Irak’tan oldu. 557 konutla İran, 378 konutla Kuveyt, 341 konutla Almanya ve 336 konutla Rusya da en çok konut alan yabancıların ülkeleri olarak sıralamada yer almakta. TÜİK tarafından açıklanan bu verilere göre Irak, Türkiye’den en çok konut alan yabancı vatandaşların ülkesi olmaya devam ediyor. Listedeki diğer sıralamalarda gerek Orta Doğu gerekse ülkelerle ilgili çeşitli değişiklikler bulunmakta. 2283 konut satışıyla yabancıların en çok konut aldığı şehir olarak İstanbul ön plana çıktı. İstanbul’u 1160 konutla Antalya, 448 konutla Bursa, 392 konutla Ankara ve 321 konut satışıyla Yalova takip etti.

İpotekli satışlar %79 azalış gösterdi

TÜİK’in konuyla ilgili sunduğu rapora göre konut satışıyla ilgili ilgi çeken bir başka veri ise ipotekli satışların toplam konut satışının içindeki payı. İpotekli satışlar, geçen yılın aynı ayına göre %79 azalış gösterdi. 8 bin 65 satışla toplam konutlar içerisinde %5.5’lik paya sahip oldu. İpotekli satışların en çok olduğu şehir ise sahip olduğu %26.8’lik payla İstanbul oldu. İstanbul’un sahip olduğu veriye benzer olarak Bartın da %8.5’lik pay ile ipotekli satış payının en fazla gerçekleştiği il oldu. TÜİK tarafından açıklanan bu veriler, Mütekabiliyet Yasası ve 250 bin doların üzerindeki konut alımlarında vatandaşlık verilmesi gibi hamlelerin olumlu sonuçlar vermeye başladığını gösterir nitelikte. Yabancılara konut satışının ilk olarak Ağustos’ta 5 bin barajını geçtiğini söyleyebiliriz. Ve Ekim ayında da düzenli olarak artmaya devam etti. Nihayetinde Ekim ayında ilk kez 6 bin barajını geçmesi de yabancıların bu iki yasayla birlikte Türkiye’deki emlak sektörüne gösterdiği yoğun ilginin yansıması.

Benzer Haber  Nef’ten 103 Milyon Liralık Satış

Kur dalgalanması ve maliyet artışı gibi nedenlerle bir dönem satış konusunda problem yaşayan inşaat sektörü; çeşitli devlet teşvikleri, çıkarılan yönetmelikler ve bankalarla işbirliği sonucu Orta Doğu ve diğer bölgelere olan satışları artırarak bu süreci atlatmaya başlamış gibi gözüküyor. Ayrıca bu satışların içerisinde ipotekli satışların paylarının azalması da ipotekli evlerin satışıyla ilgili çalışmaların bir yansıması olarak değerlendirilmekte. Irak başta olmak üzere yabancılara yapılan konut satışlarının Türkiye’deki konut sektörü için rekoru sürekli yenileyerek devam etmesi de bu çalışmaların bir sonucu. Geliştirilen bu çözüm formülleriyle gerek Irak ve Orta Doğu’daki diğer bölgeler gerekse diğer ülke ve bölgelere yapılacak konut satışlarının daha da artması ve rekorun geliştirilmesi beklenmekte.

Yorum Yazın