Yabancıların Vatandaşlık Hakkı Alması İçin Satış Vaadi Geçerli Olacak

Resmi Gazete’de emlak satışlarını artırmaya destek olacak karar yayımlandı. Karara göre Türk Vatandaşlığı Kanunu’nuna ilişkin yönetmelikte yapılmış olan değişikliğe göre 250 bin dolarlık taşınmazın peşin olarak satışının olacağının vaat edilmesi de yabancıların vatandaşlık hakkı alması için yeterli olacak. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, 2019 yılında da yabancılara konut satışlarının artarak devam edeceğini söyledi.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan yönetmeliğe göre 250 bin dolar veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarı peşin olarak yatırılan taşınmazın satışının vaat edildiğine dair noterden düzenlenen sözleşmenin 3 yıl süreyle devri ve terkini yapılmayacağı taahhüdüyle tapu siciline şerh edilmesi de vatandaşlık kazanımı için yeterli olacak.

2018 yılının 10 ayında ilk defa 30 binin üzerinde konut satışı yapıldı. Yabancılara konut  satışında  zirve rakamlar görüldü ve görülmeye devam ediyor. Sektörün önde gelen temsilcileri, 2019 yılında da yabancılara konut satışlarının artarak devem edeceğini söyledi.

Yabancılara konut satışları 2019 yılında da artacak

GYODER Başkanı Yetgin, gelecek yılda da yabancılara konut satışlarının artacağını dile getirdi. 2019 yılı için hedefin 50 ila 60 bin rakamlarını aşmak olduğunu söyledi. 2019 yılında daha planlı, arz-talep dengesine göre konut projelerinin yapılacağını ifade etti. İnşaat sektörünün öneminin ve dinamiklerinin kaybolmayacağı bir yıl öngördüklerini belirtti. Sektörün zaman zaman bazı faktörler nedeniyle iniş ve çıkışlar yaşadığını ancak Türkiye ekonomisinin gayrimenkul sektörü ayağına bakıldığında temellerinin son derece sağlam olduğunu söyledi.

Kredi faiz oranları düşecek

GYODER Başkanı, gayrimenkul sektörünün dinamik bir yapısı olduğunu söyledi. Nüfus artış oranı, kentsel dönüşüm, göçler ve yenileme sebebiyle talebin çok kuvvetli olduğunu görmekteyiz. Talebin aktif hale gelmesi için de bazı faktörler var. Bunlardan birisi konut kredi faiz oranlarının %1’in altında olması. Bu, şu sıralar çok mümkün değil ama kademeli olarak önümüzdeki birkaç yıl içerisinde düşmesini bekliyoruz dedi.

Benzer Haber  Plazalar Vadisi Satışa Çıkarılıyor!

Diğer yandan ihtiyaçlar doğrultusunda birinci ve ikinci el konutta satışların son 4-5 yıl içerisinde yaşanan tüm sıkıntılara rağmen artış trendinde olduğunu anlattı, 2016 yılı 2015’ten daha iyiydi. 2017 de 2018 den, 2017 ve 2018 yılları aşağı yukarı aynı rakamlardaydı. Önümüzdeki yıl da büyük ölçüde bu şekilde devam edeceğini söyleyebiliriz dedi. Diğer yandan GYODER Başkanı Yetgin, 2019 yılında daha planlı, arz-talep dengesine göre projelerin yapılacağını, gayrimenkul sektörünün öneminin ve dinamiklerinin kaybolmayacağı bir yıl öngördüklerini sözlerine ekledi.

Yorum Yazın