Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com https://www.emlaklobisi.com Emlak haberleri, konut projeleri, markalı projeler,TOKİ ve kentsel dönüşüm hakkında bilgi edinebileceğiniz ve aynı zamanda emlak haberlerine ulaşabileceğiniz detaylı emlak rehberiniz. Mon, 10 Dec 2018 06:09:25 +0000 tr-TR hourly 1 En Çok Göç Alan Şehirler https://www.emlaklobisi.com/bilgi-bankasi/en-cok-goc-alan-sehirler-96543 https://www.emlaklobisi.com/bilgi-bankasi/en-cok-goc-alan-sehirler-96543#respond Fri, 07 Dec 2018 07:47:49 +0000 https://www.emlaklobisi.com/?p=96543 En çok göç alan şehirler, Türkiye’de hangi şehirlerin gelişmekte olduğuna dair iyi bir veri sunmakta. Ufak şehirlerde hayvancılıktan başka çok fazla iş olanağı bulunamadığı için istihdam yaratacak yeni alanlar aranıyor. Bunlar bazen büyük şehirler olabileceği gibi onlar zaten kalabalık olduğu için artık iç göçlerde büyük şehirlerin dışında yeni rotalar da aranıyor. Bu yeni rotalar bazen […]

The post En Çok Göç Alan Şehirler appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
En çok göç alan şehirler, Türkiye’de hangi şehirlerin gelişmekte olduğuna dair iyi bir veri sunmakta. Ufak şehirlerde hayvancılıktan başka çok fazla iş olanağı bulunamadığı için istihdam yaratacak yeni alanlar aranıyor. Bunlar bazen büyük şehirler olabileceği gibi onlar zaten kalabalık olduğu için artık iç göçlerde büyük şehirlerin dışında yeni rotalar da aranıyor. Bu yeni rotalar bazen sanayide gelişme gösterdiği bazen de spesifik bir alanda çalışmalar yapıp istihdam vaat ettiği için tercih ediliyor. Peki Türkiye’nin en çok göç alan şehirleri hangileridir? İç göç konusunda uğrak adres olan bu şehirler, ufak şehirlerdeki hayvancılıktan farklı olarak hangi istihdam alanlarıyla ön plana çıkmışlardır? Bu soruların yanıtlarını yazımızdan bulabilirsiniz.

Tekirdağ:

tekirdağ-emlaklobisi

Tekirdağ, Türkiye’nin son dönemde en çok göç alan büyük şehirlerinden olarak ön plana çıkmaktadır. Şehir hastanesi gibi hamlelerle altyapı anlamında çözümlerini geliştiren Tekirdağ, altyapı çalışmalarının yanı sıra üniversitenin sanayiyle daha iyi ilişkiler geliştirmesiyle istihdam konusunda da giderek artan bir başarı grafiğine sahip. Yer yer tarım ve hayvancılık da yapılan şehir, büyük şehir olmasının sonucunda yaptığı çalışmalarla birlikte ağırlıklı olarak sanayi faaliyetleriyle ön plana çıkıyor.

Yalova:

Marmara Bölgesi’ni temsil eden bir şehir ise, termal otelleri ve kaplıcalarıyla bilinen Yalova. Son dönemde gelişmişlik açısından gözle görülür bir artış sağlayan Yalova, Marmara’daki hemen her şehirle deniz yolu bağlantısına sahip. Şehir bu açıdan da önemli destinasyonlardan birisi olmuş durumda. Gelişmişliği istihdamla da birleştirdiği için pek çok kişinin ilgisini çeken Yalova, tüm bu özellikleriyle ufak şehirlerde hayvancılık dışında bir çalışma alanı bulamayıp göç etmek isteyenler tarafından son dönemde en çok tercih edilen şehirlerden.

Kocaeli:

Marmara Bölgesi’nin bir başka şehri olan Kocaeli, aslında yıllardır belli bir potansiyel doğrultusunda ilerleyen şehirlerimizden. Sanayi şehri olarak bilinen ve pek çok fabrikaya ev sahipliği yapan Kocaeli, son dönemde üniversite-sanayi işbirliğini fazlasıyla başarılı bir şekilde uyguladığı için hem eğitim amaçlı hem de çalışmak isteyen yeni mezunlar tarafından sıklıkla tercih edilen şehirlerden biri haline geldi. Ayrıca sahip olduğu bu avantajların yanına İstanbul’a yakınlığı da ekleyince Kocaeli göç etmek için öncelikli rotalardan biri olarak göze çarpmakta.

Eskişehir:

Türkiye’de refah seviyesi en yüksek, işsizlik oranı da fazlasıyla düşük şehirlerden olan Eskişehir, enerjisi ve pek çok konuda gösterdiği gelişme itibariyle hem turizm hem de göç açısından dikkat çekicibolc rotalardan biri olmuş durumda. Tıpkı Kocaeli gibi üniversite-sanayi işbirliğini inşa eden şehirlerden olan Eskişehir, bunun yanı sıra hizmet sektöründe de önemli sayıda istihdam yaratarak işsizlik rakamlarını minimum seviyede tutmaktadır. Bu gelişmeler, şehirdeki ambiyansla birleşince pek çok kişi için iç göç rotası olarak listenin öncelikli sıralarında yer almakta.

Bilecik:

Pek çok yerde yükselen işsizlik rakamlarıyla birlikte yoğun miktarda iç göç alan Marmara Bölgesi’nin son dönemde revaçta olan kentlerinden olan Bilecik, İstanbul’un yakınındaki Marmara şehirlerinin son yıllarda kazandığı ivmenin yansıması niteliğinde.

Konut gibi pek çok sektörün son dönemde yatırıma ağırlık verdiği şehirlerdendir. Üniversitenin iş hayatıyla birlikte geliştirdiği çalışmalar ve altyapı hizmetleriyle refah seviyesinin yükselmesiyle iç göçler açısından tercih edilen rotalardan birisi. Altyapı hizmetleri ve üniversite-iş hayatı işbirliğiyle istihdamı da arttırdı. Oluşturduğu bu istihdam olanaklarıyla beraber işsizlik problemine yönelik de çözüm sunmakta.

En çok göç alan şehirler, Türkiye’de hangi şehirlerin gelişmekte olduğuna dair iyi bir veri sunmakta. Ufak şehirlerde hayvancılıktan başka çok fazla iş olanağı bulunamadığı için istihdam yaratacak yeni alanlar aranıyor. Bunlar bazen büyük şehirler olabileceği gibi onlar zaten kalabalık olduğu için artık iç göçlerde büyük şehirlerin dışında yeni rotalar da aranıyor. Bu yeni rotalar bazen sanayide gelişme gösterdiği bazen de spesifik bir alanda çalışmalar yapıp istihdam vaat ettiği için tercih ediliyor. Peki Türkiye’nin en çok göç alan şehirleri hangileridir? İç göç konusunda uğrak adres olan bu şehirler, ufak şehirlerdeki hayvancılıktan farklı olarak hangi istihdam alanlarıyla ön plana çıkmışlardır? Bu soruların yanıtlarını yazımızdan bulabilirsiniz.

 

 

The post En Çok Göç Alan Şehirler appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
https://www.emlaklobisi.com/bilgi-bankasi/en-cok-goc-alan-sehirler-96543/feed 0
İşsizliğin En Çok ve En Düşük Olduğu Şehirler https://www.emlaklobisi.com/bilgi-bankasi/issizligin-en-cok-ve-en-dusuk-oldugu-sehirler-96544 https://www.emlaklobisi.com/bilgi-bankasi/issizligin-en-cok-ve-en-dusuk-oldugu-sehirler-96544#respond Fri, 07 Dec 2018 07:34:39 +0000 https://www.emlaklobisi.com/?p=96544 İşsizliğin en çok ve en düşük olduğu şehirler ülkemizde genel olarak belli bölgelerde toplanmış ve bulundukları bölgenin refah seviyesinin yüksek ya da düşük olmasını belirlemişlerdir. Örneğin, Karadeniz bölgesindeki şehirlerde işsizlik oranının genel olarak düşük olması, bölgenin refah seviyesini artırmıştır. Aynı şekilde Doğu Anadolu şehirlerindeki işsizlik oranının yükselişi ise bölge refahının düşmesine neden olmaktadır. İşsizlik oranının […]

The post İşsizliğin En Çok ve En Düşük Olduğu Şehirler appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
İşsizliğin en çok ve en düşük olduğu şehirler ülkemizde genel olarak belli bölgelerde toplanmış ve bulundukları bölgenin refah seviyesinin yüksek ya da düşük olmasını belirlemişlerdir. Örneğin, Karadeniz bölgesindeki şehirlerde işsizlik oranının genel olarak düşük olması, bölgenin refah seviyesini artırmıştır. Aynı şekilde Doğu Anadolu şehirlerindeki işsizlik oranının yükselişi ise bölge refahının düşmesine neden olmaktadır. İşsizlik oranının düşük ya da yüksekliği pek çok faktöre bağlı olarak belirlenmekte birlikte genelde bölgelerin sahip olduğu iş kollarının çeşitliliği ve nüfus sayısıyla ilgilidir. Örneğin, İstanbul ve Ankara’da iş çeşitliliği fazla olsa da nüfustan dolayı işsizliğin en düşük olduğu şehirler arasında değiller. Peki ülkemizde işsizliğin en çok ve en düşük olduğu şehirler hangileridir? Şehirlerin bu oranlardaki etkisi nedir? Konuyla ilgili detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Trabzon:

İşsizlik oranının en düşük olduğu şehir, Karadeniz’in en popüler illerinden olan Trabzon. Müzikleri, çayı ve fındığıyla bilinen şehir, iş hayatının yoğunluğuyla genel olarak çıkardığı ürünlerin ihracatını da yapabildiği için şehirde işsizlik minimum seviyede. Eğitim kurumlarını iş hayatıyla entegre etmeyi başaran Trabzon, üniversite-sanayi işbirliğini de önemsemektedir. Tüm bunlar, Trabzon’un en düşük işsizlik oranına sahip olmasını sağlamakta.

Ordu:

Trabzon’un ardından Karadeniz’in bir diğer şehri Ordu da işsizliğin düşük olduğu şehirlerden. Dereleri ve mükemmel ambiansıyla bilinen Ordu da Trabzon gibi elindeki potansiyeli ihracat yoluyla kullanabilen şehirlerimizden. Bu gibi ihracat ürünlerinin etkisiyle iş hayatının da yoğun olarak yaşandığı şehir, istihdam konularında bu yoğun iş hayatının etkisiyle özellikle genç nesilin işsizlik problemini çözmektedir.

Giresun:

Karadeniz’in bir başka şehri Giresun da işsizliğin en düşük olduğu şehirler arasında yer almakta. Fındık ihracatı konusunda Trabzon ve Rize ile birlikte önemli rekabet halinde olan Giresun, bu rekabetin sonucu olarak önemli bir istihdam yaratmaktadır. Ayrıca daha kırsal bölgelerde tarım ve hayvancılığa dair de çok sayıda çalışana ev sahipliği yapan şehir, her kesimden insan için önemli bir istihdam merkezidir.

Rize:

Karadeniz’in bir başka popüler şehri olan ve yeşil ile mavinin en güzel kesiştiği yerlerden Rize de yarattığı istihdamla işsizliğin en düşük olduğu yerlerden. Pek çok Karadeniz şehrinde olduğu gibi çay ve fındık ihracatında önemli şehirlerimizden olan Rize, sahip olduğu diğer pek çok tarım ürünüyle de birlikte işsizlik oranını düşük tutup istihdamı ve refah seviyesini artıran şehirlerden. Yayla turizmi açısından da zengin kaynaklara sahip olan Rize, refah seviyesini artıran tüm bu unsurlarla birlikte Karadeniz’in en yaşanılabilir şehirlerinden biri olarak ön plana çıkmakta.

Mardin:

Evleri ve dinler arası olmasıyla bilinen Mardin, ne yazık ki iş olanaklarının darlığından dolayı listemizin son sıralarında yer almakta. %26 seviyesinde olan işsizlik oranıyla bu konuda çözüm geliştirmeye ihtiyaç duyan Mardin, ağırlıklı geçim kaynağı olarak hayvancılığı kullanmaktadır.

Batman:

Bir başka Güneydoğu Anadolu şehri olan Batman da işsizliğin yüksek olduğu illerden. Çok fazla iş çeşitliliği olmayan Batman, Hasankeyf gibi turistik bölgelere sahip olsa da bunu geçim kaynağı olarak kullanamamakta. Güneydoğu Anadolu’daki pek çok şehir gibi tarihi milattan öncesine dayanan ve Sümer Devleti’ne ev sahipliği yapan şehir, günümüzde arazi koşullarından dolayı geçimini ağırlıklı olarak hayvancılıkla yapmaktadır.

Siirt:

Büryan başta olmak üzere mutfağıyla meşhur Siirt de tıpkı bir başka Güneydoğu Anadolu şehri Batman gibi yerleşimi milattan öncesine dayanır. Tarihsel olarak önemi ayrı olan şehirlerden birisi. Özellikle Saat Kulesi ve Botan Mağaraları gibi eski devirlerin izlerini taşıyan şehir, yerli turizm açısından tercih edilen yerlerden biri olsa da yabancı turizmde çok bilinmediği için turizmi tam bir geçim kaynağı olarak sayamıyoruz. Dolayısıyla pek çok komşu şehirde olduğu gibi Siirt’in de ağırlıklı geçim kaynağı olarak hayvancılık ön plana çıkmakta.

Şırnak:

Güneydoğu Anadolu’nun sınır bölgesinde yer alan Şırnak şehrinin, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan pek çok il gibi çok eskilere dayanır. Yerleşiminden dolayı tarihi bir dokusu bulunmakta. Çok sayıda tarihi cami ve kiliseye ev sahipliği yapan şehir, yemek kültürü olarak da zengin bir içeriğe sahiptir. Bununla beraber, arazi yapısı iş çeşitliliğine engel olduğu için geçim olarak hayvancılık yaygındır. İşsizlik oranı olarak ülkenin en yüksek işsizlik oranına sahip şehirlerinden biridir.

 

The post İşsizliğin En Çok ve En Düşük Olduğu Şehirler appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
https://www.emlaklobisi.com/bilgi-bankasi/issizligin-en-cok-ve-en-dusuk-oldugu-sehirler-96544/feed 0
Ünlülerin Türkiye’de Tercih Ettiği İlçeler https://www.emlaklobisi.com/emlak-magazin/unlulerin-turkiyede-tercih-ettigi-ilceler-96434 https://www.emlaklobisi.com/emlak-magazin/unlulerin-turkiyede-tercih-ettigi-ilceler-96434#respond Thu, 06 Dec 2018 14:06:21 +0000 https://www.emlaklobisi.com/?p=96434 Ünlülerin Türkiye’de tercih ettiği ilçeler yaşadıkları hayat standartlarını merak ettiğimiz için pek çoğumuz arasında konuşma konusu olmuştur. Çünkü onları televizyonda gördükçe bir bağ kuruyoruz. Bazen konutlarının bulunduğu ilçe bile onlarla aramızdaki bağı arttırabiliyor. Bunun yanı sıra, ünlülerin tercih ettikleri yerler genel toplum açısndan da o bölgelerin değerlendirilmesi açısından farklı olacaktır. Genelde sahil tarafında bulunan bu […]

The post Ünlülerin Türkiye’de Tercih Ettiği İlçeler appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
Ünlülerin Türkiye’de tercih ettiği ilçeler yaşadıkları hayat standartlarını merak ettiğimiz için pek çoğumuz arasında konuşma konusu olmuştur. Çünkü onları televizyonda gördükçe bir bağ kuruyoruz. Bazen konutlarının bulunduğu ilçe bile onlarla aramızdaki bağı arttırabiliyor. Bunun yanı sıra, ünlülerin tercih ettikleri yerler genel toplum açısndan da o bölgelerin değerlendirilmesi açısından farklı olacaktır. Genelde sahil tarafında bulunan bu ilçeler ünlülere, boğaz manzarası eşliğinde dinlenip motive olma açısından büyük bir imkan sağlamaktadır. Peki, Türkiye’deki ünlüler ağırlıklı olarak hangi bölgelerde yaşamaktadır ve bu seçimlerinde hangi kararlar etkilidir? Bu gibi soruların yanıtı yazımızdan bulabilirsiniz:

Sarıyer

İstanbul’un kuzeyinde yer alan Sarıyer, özellikle de sahil hattında bulundurduğu yalıları ve biraz daha iç kısımdaki siteleriyle pek çok ünlüye ev sahipliği yapmaktadır. Bebek, Yeniköy, Tarabya ve Kireçburnu gibi ilçeleriyle ön plana çıkan Sarıyer; ayrıca İstinye Park gibi orta-üst gelirlilere yönelik alışveriş merkeziyle kendi kitlesini de gözler önüne sunuyor. Ünlülerin Türkiye’de en çok tercih ettiği ilçelerden olan Sarıyer, gerek ilçelerindeki ambians ve estetik gerekse mekanlarındaki ahenk bütünlüğü gibi başlıklarla bu unvanını hak ettiğini görmektedir.

Şişli 

İstanbul’un merkezi ilçelerinden olan Şişli de ünlülere Türkiye’de en çok ev sahipliği yapan ilçelerden bir diğeri. Teşvikiye ve Nişantaşı gibi bölgeleriyle yıllarca üst gelir kitlesinin nabzını tutan Şişli, o seçkin yapılarını ve ambiansını günümüzde de korumaktadır. Kendi içinde ufak ve samimi bir ambiansı bulunan ve bunu seçkinlikle birleştiren Şişli, geçmişten günümüze her alandan pek çok ünlüye ev sahipliği yapmak için başlıca seçenekler arasındaki yerini almıştır. Ünlülerin diğer favori yerleşim yerlerinden Beyoğlu’na da yakın olan Şişli, bu açıdan Beyoğlu’na gidip gelip konut olarak daha sakin bir yeri tercih edeceklere de önemli bir alternatif sunmakta.

Beyoğlu 

Özellikle de İstiklal Caddesi ve Şişhane gibi alanlarıyla yakın geçmişte genç kesimin önemli bir kısmına ev sahipliği yapan, şimdilerde ise daha çok Cihangir gibi faktörlerle ön plana çıkmaya çalışan Beyoğlu, bu bölgede oluşturmaya başladığı alt kültürüyle isteğine yavaş yavaş ulaşmaya başlamış durumda. Sadece ünlüleri ya da daha az bilinen servet sahiplerini değil, ziyaret amacıyla gelen diğer tabakalara da ev sahipliği yapan Beyoğlu; ünlülerin Türkiye’de en çok tercih ettiği ilçelerden biri olmasının yanı sıra eski kemik kitlesini de çok kaybetmemiş durumda.

Kadıköy 

İstanbul’un yeni gözdelerinden olan Kadıköy, tıpkı gezme amaçlı olduğu gibi ünlülerin yaşama amacıyla da en çok tercih ettiği ilçeler arasında yer almakta. Kendine has ambiansıyla şehrin genel koşturmacasını reddeden Kadıköy, sakinlerine farklı bir yaşam tecrübesi sunmaktadır. Bu esnada standart evlerin yanı sıra gayet gösterişli evleri de bünyesinde barındıran Kadıköy, normal halkın yanı sıra bu ambiansın içerisinde yaşamak isteyen ünlülerin de en çok tercih ettiği ilçelerden biri haline gelmiştir.

Beşiktaş 

İstanbul’un ortasında samimi bir çarşı havasını sunan Beşiktaş da özellikle ünlüler için oldukça iyi bir yaşam seçeneği. Şişli’yle komşu sınırları bulunan Beşiktaş, tıpkı Kadıköy gibi hem orta gelirli hem de yüksek gelirli kişiler için farklı konutlar ve yaşam alanları sunmaktadır. Şişli’den farklı olarak sahille iç içe olan Beşiktaş, hem şehrin her yerine uygunluk hem de ünlülerin istediği dekorasyon ve tasarımdaki konutlarıyla bu konsepti arayan ünlülerin Kadıköy’le birlikte en çok yaşamak istediği ilçeler arasında yer almaktadır.

Beykoz 

İstanbul’un merkezinden uzakta, Anadolu Yakası’nın kuzeyinde yer alan Beykoz; özellikle de şehrin karmaşasından uzak yaşamak isteyenler için fazlasıyla çekici bir bölge. Bu nedenle özellikle son yıllarda, şehir kalabalığı en az olan ilçelerde yaşamak isteyen ünlüler Beykoz’u rotalarının ilk sıralarına yazmakta. Yeşilliği ve deniziyle insana ayrı bir huzur katan Beykoz, ünlülerin isteyeceği konut tiplerine de sahip olduğu için ünlülerin tercih ettiği ilçeler sıralamasında üst sıralarda yer almakta.

The post Ünlülerin Türkiye’de Tercih Ettiği İlçeler appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
https://www.emlaklobisi.com/emlak-magazin/unlulerin-turkiyede-tercih-ettigi-ilceler-96434/feed 0
Dünyanın En Büyük Stadyumları https://www.emlaklobisi.com/bilgi-bankasi/dunyanin-en-buyuk-stadyumlari-95828 https://www.emlaklobisi.com/bilgi-bankasi/dunyanin-en-buyuk-stadyumlari-95828#respond Thu, 06 Dec 2018 14:06:13 +0000 https://www.emlaklobisi.com/?p=95828 Dünyanın en büyük stadyumları hiç şüphesiz ki sporun kitleleri bu kadar peşinden sürüklediği günümüz dünyasında, bu tutkuyu seyirciye yansıtmak için en önemli araçlar. On binlerce izleyicinin çeşitli koreografilerle ve tezahüratlarla renk kattığı bu stadyumlar, hem müsabakaların çok daha keyifli bir tat bırakması hem de maçın içerisinde yer alan oyuncuların daha keyifli bir oyun ortaya koyması […]

The post Dünyanın En Büyük Stadyumları appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
Dünyanın en büyük stadyumları hiç şüphesiz ki sporun kitleleri bu kadar peşinden sürüklediği günümüz dünyasında, bu tutkuyu seyirciye yansıtmak için en önemli araçlar. On binlerce izleyicinin çeşitli koreografilerle ve tezahüratlarla renk kattığı bu stadyumlar, hem müsabakaların çok daha keyifli bir tat bırakması hem de maçın içerisinde yer alan oyuncuların daha keyifli bir oyun ortaya koyması için kesinlikle çok önemli. Bu nedenle Dünya Kupası, Avrupa Futbol Şampiyonası, Olimpiyat Oyunları gibi etkinlikler dünya genelinde çok büyük bir kitleyi hem stadyumlara hem de ekran başına çekmektedir. Kuzey Kore, Hindistan ve Amerika’daki stadyumların başı çıktığı sıralamayı inceleyelim:

Dünyanın En Büyük Stadyumlarının Lideri Kuzey Kore’de: Rungrado 1 Mayıs Stadyumu

Dünyanın en büyük stadyumları listesinin zirvesinde yer alan stat; Kuzey Kore’de yer alan Rungrado 1 Mayıs Stadyumu. Bildiğiniz gibi Kuzey Kore uzun yıllardır dünyanın geri kalanı için kapalı kutu konumunda bir ülke ve tarih boyunca bu konumdaki pek çok ülkede gördüğümüz gibi, güçlerini dünyanın geri kalan ülkelerine bu tarz “en” unvanına sahip projelerle gösteriyorlar. 1 Mayıs adının anlamı ise, stadın 1 Mayıs 1989’da açılmış olmasından kaynaklanıyor. Yapıldığı dönem Avrupa ve dünyanın diğer çeşitli yerlerinde bulunan en görkemli örnekleri incelenerek yapılan ve yaklaşık 150 bin kişilik kapasitesi olan bu stat, Kuzey Kore’nin Pyeongyang kentinde bulunmaktadır. Günümüzde Kuzey Kore (Kadın/Erkek) Milli Takımlarının müsabakalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Dünyanın En Büyük Stadyumlarından Bir Diğeri: Tuz Gölü (Yuba Bharati) Stadyumu – Hindistan

Dünyanın en büyük stadyumları listesinin ikinci sırasında ise, dünyanın nüfus açısından en büyük ikinci ülkesi olan Hindistan’ın Ocak 1984’te açılışını yaptığı Tuz Gölü (Yuba Bharati) Stadyumu yer alıyor. Kuzey Kore’de yer alan Rungrado 1 Mayıs Stadyumu’nu ikinci sıradan takip ediyor. Yaklaşık 120.000 kişilik kapasitesi bulunuyor. Bu stat, günümüzde hem futbol hem de diğer pek çok spor dalında ülkenin en gözde yeri. Bu nedenle sadece bir takımın değil, birden fazla takımın kullandığı Tuz Gölü Stadyumu, Hindistan’ın en önemli pek çok spor müsabakasında evsahipliğini üstleniyor.

Dünyanın En Büyük Stadyumlarından Biri de Amerika’da: Michigan Stadyumu

Dünyanın en büyük stadyumları genelde futbol odaklı olarak kullanılmaya başlanan statlardır, Michigan Stadyumu ise bu konuda bir istisna. Michigan Stadyumu, Amerika’nın kendine özgü sporu olan “Amerikan Futbolu” için inşa edilen bir stat.

Yaklaşık 110 bin kişilik kapasitesi olan bu stat 1 Ekim 1927 tarihinde açıldı. O günden bu yana Amerika’nın en büyük, dünyanın ise en büyüklerinden biri olarak statlar kıyaslamasında üst sıralarında yer alıyor. Michigan eyaletinin Amerikan Futbolu konusundaki sevgisini düşünecek olursak, en doğru eyalette yapıldığını söyleyebiliriz.

 

 

The post Dünyanın En Büyük Stadyumları appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
https://www.emlaklobisi.com/bilgi-bankasi/dunyanin-en-buyuk-stadyumlari-95828/feed 0
Evde Yapılan Hobiler: Taş Boyama https://www.emlaklobisi.com/dekorasyon/evde-yapilan-hobiler-tas-boyama-96422 https://www.emlaklobisi.com/dekorasyon/evde-yapilan-hobiler-tas-boyama-96422#respond Thu, 06 Dec 2018 09:57:01 +0000 https://www.emlaklobisi.com/?p=96422 Evde yapılan hobilerden olan taş boyama, özellikle son yıllarda geri dönüşüm çalışmalarının değer kazanmasıyla birlikte daha çok kişi tarafından ilgi görmeye ve bir tutku halini almaya başladı. Taş parçayı çöpe atmak bir yana, onlara dekorasyona uygun farklı bir tasarımla boyama yaparak evinizde daha şık durmasını sağlayabilirsiniz. Elbette bu tamamen sizin merakınıza, isteğinize ve yaratıcılığınıza bağlı […]

The post Evde Yapılan Hobiler: Taş Boyama appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
Evde yapılan hobilerden olan taş boyama, özellikle son yıllarda geri dönüşüm çalışmalarının değer kazanmasıyla birlikte daha çok kişi tarafından ilgi görmeye ve bir tutku halini almaya başladı. Taş parçayı çöpe atmak bir yana, onlara dekorasyona uygun farklı bir tasarımla boyama yaparak evinizde daha şık durmasını sağlayabilirsiniz. Elbette bu tamamen sizin merakınıza, isteğinize ve yaratıcılığınıza bağlı olarak değişebilen bir durum. Tasarımını yaptığınız taşları evinizin çeşitli bölümlerinde dekorasyona uygun tamamlayıcı parça olarak kullanabileceğiniz gibi düğün tarzı etkinliklerde kullanılmak üzere toptan üretim yapabilir ya da internet üzerinden tekli ve çoklu olarak satışa sunarak ek gelir elde edebilirsiniz. Peki sizler taş boyamayı bir hobi ya da tutku haline getirmek için nasıl bir başlangıç yapmalısınız? Bu süreçte gereken malzemeler nelerdir? Nasıl bir çalışmayla taş boyamadan ek gelir elde edebilirsiniz? Bu gibi soruların cevaplarını yazımızdan bulabilirsiniz.

Taş Boyama İçin Gerekli Malzemeler

İlk olarak taş boyamada kullanılan malzemelerle başlayalım. Bu malzemeler bazen değişiklikler gösterebilmekte. Örneğin, cila olarak vernik kullanılabileceği gibi ahşaplardaki cam cilalar da kullanılabilir. Yine de genel olarak gerekli malzemelere değinecek olursak;

✔ Farklı büyüklükte taşlar

✔ Sprey Vernik

✔ Renkli Akrilik Boyalar

✔ Cam ya da tekstil boyası

✔ Farklı büyüklükte boya fırçaları

✔ Simli yapıştırıcı

✔ Kurşun kalem

✔ Renkli keçeli kalem

✔ Sulu boya

Taş boyama nasıl yapılır?

Malzemeleri hazırladıktan sonra artık taş boyamaya başlayabilirsiniz. İlk işleminiz, taşları yıkayıp sonrasında tüm kirinin atıldığını incelemek olmalı. Sonrasında ise taşın boyayacağınız yüzeyini belirleyin. Taşın iki tarafı olacağı için siz boyamak adına birini seçip sonrasında desen ve şekli kafanızda projelendirip kağıda çizin. Sonrasında ise taşları, kağıda çizdiğiniz projeye uygun olarak dizin. Taşın bir tarafını boyayacağınız için diğer yüzeyi önemsemenize pek gerek yok. Boyama aşaması, bu taşları dizdikten sonra başlıyor. Boyama işlemini ister akrilik ister sulu boya isterseniz de keçeli kalemle yapabilirsiniz.

Sonraki aşamada ise taşların cilalanması gerekmektedir. Tıpkı ahşap ürünlerinde olduğu gibi, taş boyama esnasında da cila kullanmak önemlidir. Bu sayede taşınızın ve boyanızın rengi artar. Cila türü olarak ise malzemeler kısmında değindiğimiz vernik türlerinden biri kullanılabileceği gibi ahşap parkelerde kullanılan cam cila da kullanılabilir. Fakat vernik ya da camdan cila yapıldıktan sonra, en azından 3 saat beklenmelidir. 3 saatin sonunda ise artık cilası muhtemelen tamamlanmıştır. Bu aşamada taşın diğer yüzeyine de cila yapmalı ve ne kadar cila yaptığınızdan bağımsız olarak kenarlarını çok titiz bir çalışmayla yapmaya özen göstermelisiniz. Bu aşama biraz daha uzun sürer ve yaklaşık 4-5 saati bulmaktadır. Sonrasında ise taş boyama işlemini kurur ve işlem tamamlanır.

Taş boyama, işlem itibariyle çok zorlayıcı değildir ve kuruma vakitlerini iyi ayarladığınızda ortaya ev dekorasyonunuzla uyumlu tasarımlar çıkartan bir tutku ve hobi olabilir. Ev dekorasyonunda yer almasının yanı sıra taş boyamaları ek gelir elde edeceğiniz formata da dönüştürebilir, eğer tasarım olarak ilgi çekiyorsa sosyal medya yoluyla insanlara sunarak bu tutkunuzdan kendinize ek gelir sağlayabilirsiniz.

 

 

The post Evde Yapılan Hobiler: Taş Boyama appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
https://www.emlaklobisi.com/dekorasyon/evde-yapilan-hobiler-tas-boyama-96422/feed 0
En Çok Turist Çeken Şehirler https://www.emlaklobisi.com/emlak-magazin/en-cok-turist-ceken-sehirler-96515 https://www.emlaklobisi.com/emlak-magazin/en-cok-turist-ceken-sehirler-96515#respond Thu, 06 Dec 2018 09:05:27 +0000 https://www.emlaklobisi.com/?p=96515 En çok turist çeken şehirler ülkelerin turizm açısından iddialı hale gelmesi ve gelir sağlaması için fazlasıyla önemli. Bu bazen doğal yapılardan kaynaklı olmakla beraber bazen de merkez rotalarda yer alması ya da iş hayatının çeşitli etkilerinden dolayı da turistler açısından ilgi çekici olabiliyor. Asya’nın son dönemlerdeki genel anlamda yükselişi bu sıralamada da kendisini göstermiş durumda. […]

The post En Çok Turist Çeken Şehirler appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
En çok turist çeken şehirler ülkelerin turizm açısından iddialı hale gelmesi ve gelir sağlaması için fazlasıyla önemli. Bu bazen doğal yapılardan kaynaklı olmakla beraber bazen de merkez rotalarda yer alması ya da iş hayatının çeşitli etkilerinden dolayı da turistler açısından ilgi çekici olabiliyor. Asya’nın son dönemlerdeki genel anlamda yükselişi bu sıralamada da kendisini göstermiş durumda. Avrupa’nın en güçlü ülkelerinden İngiltere ve Fransa’nın başkentleri listede Avrupa’yı temsil eden iki rota olarak yer alırken diğer şehir ise Amerika’nın en turistik bölgesi olan New York. Peki turizmden en çok geliri elde eden bu şehirlere yılda kaç turist gitmektedir? Bu şehirler hangi özellikleriyle en çok turist çeken şehirler listesinde yer almaktadır? Bu gibi soruların yanıtlarını yazımızdan bulabilirsiniz.

Bangkok

Tayland’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Bangkok, yıllık 20.2 milyon turiste ev sahipliği yaparak sadece Asya’nın değil dünyanın da en çok turist ağırlayan şehridir. Genellikle ucuz üretimin merkezi noktalarından biri olarak bilinen Tayland’ın en kalabalık şehri olan Bangkok, son yıllarda bu özelliğinin yanı sıra gece hayatı ve çok farklı toplulukların bir arada yaşamasıyla ön plana çıkmaya başladı. Tarihsel olarak da asırlardır farklı imparatorlukların yer aldığı Bangkok, onların mirasını koruyarak bolca tarihi esere de ev sahipliği yapmaktadır.

Londra

Avrupa’nın finans merkezi olarak bilinen ve gerek tarihi eser gerekse ekonomik ve siyasi gücüyle İngiltere’yi başarıyla temsil eden başkent Londra, yıllık 20 milyon turistle dünyanın en çok turist çeken ikinci şehri olurken turizm geliri anlamında Bangkok’tan daha önde olduğu düşünülmektedir. Britanya’nın pek çok şehrinde olduğu gibi pub alışkanlıklarıyla bilinen Londra, Big Ben ve Buckingham Sarayı başta olmak üzere pek çok yapıtıyla da turistlerin yoğun ilgisini görmektedir. Bunun yanı sıra iş ve eğlence anlamında ulusal ve uluslararası pek çok etkinliğin yapıldığı Londra, turist sayısını her geçen yıl artırarak hem turist sayısı hem de turizm geliri açısından listenin ilk sırasına geçmek için Bangkok’la sıkı bir rekabet halindedir.

Paris

Avrupa’nın en popüler başkentlerinden Paris, turist sayısı olarak da fazlasıyla iddialı bir durumda. Yılda 16.1 milyon turistin ziyaret ettiği Paris, tıpkı Londra gibi hem tarihi eserleri hem de Avrupa’daki ağırlığıyla sadece kendi bölgesinden değil dünyanın her yerinden turist ağırlamaktadır.

Dubai

Son yıllarda yapılan uçuk yatırımlarla dikkatleri üzerine çeken Dubai, hem büyük gökdelenleri hem de çölün üzerinde oluşturduğu bir yaşamla hem bölgeden hem de dünyanın çeşitli yerlerinden turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. İş dünyası açısından da çeşitli fırsatları bünyesinde barındıran Dubai, sadece kültürel turizm değil fuar ve zirve gibi işle ilgili etkinliklerle de önemli bir turist miktarına ulaşmaktadır. Yıllık 16 milyon turiste ev sahipliği yapan Dubai, listedeki bir diğer Asya şehri olarak dikkat çekmektedir.

Singapur

 

Asya kıtasının listedeki bir diğer önemli şehri olan Singapur, ülkesini temsilen 13.45 milyon turiste ev sahipliği yaparak listede merkezi rollerden birine sahiptir. Özellikle son yıllarda Asya’daki önemli destinasyonlardan biri haline gelen ve ticaret ile teknolojinin kıtadaki en kilit şehirlerinden biri olmaya başladı. Bunların yanı sıra asırlık tarihiyle tarihi eser anlamında da zengin içeriğe sahip Singapur, doğal güzelliğiyle de çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Tokyo

 

Asya’nın en merkezi şehirlerinden olan Tokyo, aynı zamanda turizm açısından da dünyanın en iddialı şehirlerinden birisi. Başkent olduğu için Japonya’nın bölgesel hareketliliğini de karşılayan Tokyo, sahip olduğu turistik güzellikler ve düzenlediği global etkinliklerle gerek Asya kıtasından gerekse dünya genelinden yoğun bir turist akımıyla karşı karşıya.

Seul

 

Tarihi eser konusunda Asya’nın en zengin kaynaklarına sahip şehirlerindendir. Son yıllarda özellikle de sahip olduğu teknolojiyle dünyada ses getirmekte olan Güney Kore’nin başkenti ve en önemli şehridir. Güney Kore, özellikle de son yıllarda yakaladığı markalaşma başarısını turist sayısıyla da taçlandırmış durumda. Başkent Seul, yılda 12.44 milyon turisti ağırlayarak Tokyo’nun hemen arkasında yer almakta. Özellikle de kültür turizmi anlamında çok zengin kaynaklara sahip olan başkent; tapınaklar ve renkli mimari tasarımlara sahip saraylar başta olmak üzere hem tarihi eser hem de doğal güzellik anlamında eşsiz eserlere sahiptir. Dolayısıyla Tokyo, hem kültürel turizm hem de uluslararası etkinliklerle bu listede yer almaktadır.

Kuala Lumpur

   

En çok turist çeken şehirler sıralamasındaki bir diğer Asya şehri ise Kuala Lumpur. Malezya’nın iki başkentinden biri olan Kuala Lumpur, ağırlıklı olarak finans ve kültür anlamında ülkenin en önemli merkezidir. Ülkenin diğer başkenti ise Putrajaya’dır. Kuala Lumpur finans ve eğlence anlamında merkezken Putrajaya ise idari işlemlerin gerçekleştiği şehirdir. Özellikle gökdelenleriyle Londra ve New York ambiyansına ulaşmak isteyen şehir, ikiz kuleleri başta olmak üzere şehirde yapılan pek çok seçkin yapıtla bu amacını kanıtlamaktadır.  Yılda 12.4 milyon turistin ziyaret ettiği Kuala Lumpur, tüm bu özellikleriyle Asya’nın en çok turist çeken şehirlerinden biridir.

New York

 

New York,  Amerika’nın yıllardır dünyaya sunduğu ve pek çok turist için başlıca rotalar arasına giren sembol şehirdir. Bu çalışmaların sonucu olarak dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Yılda 12.1 milyon insanın ziyaret ettiği New York; Times Meydanı, Özgürlük Heykeli ve Wall Street başta olmak üzere sembolleşen pek çok yapıt bulunmaktadır. Bu sayede turistlerin gözde rotalarından biri olmuştur. Sadece kültürel turizm değil, sahip olduğu gökdelenler ve global iş hayatının merkezi olması itibariyle iş gezileri ve çeşitli incelemeler için de odak noktalardan biridir. Sahip olduğu ambiyans ve verdiği mesajlarla pek çok insanın hayallerindeki şehir olarak bilinmektedir.

Hong Kong

 

En çok turist çeken şehirler listesindeki son şehir ise Asya’nın yeni sayılabilecek rotalarından olan ve popülaritesi gittikçe artan Hong Kong. Uzun bir süre İngiliz sömürgesinde kaldıktan sonra Çin’in özerk bölgesi olan Hong Kong, günümüzde de aynı statüde yer almaktadır. Limanları itibariyle Asya’nın en önemli ara destinasyonlarındandır. Hong-Kong, turizm açısından cezbedici şehirlerdendir. İçerisindeki kültürel çeşitlilik sebebiyle “Asya’nın Dünya Şehri” unvanıyla da bilinmektedir. Victoria Tepesi başta olmak üzere Man Mo Tapınağı ve Nathan Caddesi gibi pek çok farklı konseptte turistik yeri olan Hong Kong, ticaretteki önemini kültürel turizme de taşımış durumda.

The post En Çok Turist Çeken Şehirler appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
https://www.emlaklobisi.com/emlak-magazin/en-cok-turist-ceken-sehirler-96515/feed 0
Eğitim Oranı En Yüksek ve En Düşük Şehirler https://www.emlaklobisi.com/bilgi-bankasi/egitim-orani-en-yuksek-ve-en-dusuk-sehirler-96495 https://www.emlaklobisi.com/bilgi-bankasi/egitim-orani-en-yuksek-ve-en-dusuk-sehirler-96495#respond Thu, 06 Dec 2018 06:27:17 +0000 https://www.emlaklobisi.com/?p=96495 Eğitim oranı en yüksek ve en düşük şehirler ülkemizin ve genel olarak bölgelerimizin eğitim oranlarıyla ilgili bilgi sunması için önemli bir veri olarak kabul edilmekte. TÜİK tarafından yapılan ve belli periyotlarla yayımlanan bu çalışma, eğitime hangi bölgelerimizin daha fazla hangilerinin daha az önem verdiğini gösterir nitelikte. Elbette bu TÜİK verilerinin kendi içinde bölgesel ya da […]

The post Eğitim Oranı En Yüksek ve En Düşük Şehirler appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
Eğitim oranı en yüksek ve en düşük şehirler ülkemizin ve genel olarak bölgelerimizin eğitim oranlarıyla ilgili bilgi sunması için önemli bir veri olarak kabul edilmekte. TÜİK tarafından yapılan ve belli periyotlarla yayımlanan bu çalışma, eğitime hangi bölgelerimizin daha fazla hangilerinin daha az önem verdiğini gösterir nitelikte. Elbette bu TÜİK verilerinin kendi içinde bölgesel ya da diğer çeşitli nedenlerden kaynaklı unsurları da bulunuyor. Peki bu şehirler arasındaki başlıca farklar nelerdir? Şehirler arasındaki bu farklar sadece şehirdeki okul sayısından mı kaynaklanmaktadır? Türkiye’nin genel eğitim oranının yanı sıra en yüksek ve en düşük eğitim oranına sahip şehirlerin oranları nasıldır? Bu gibi detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Ankara

    

TÜİK verilerine göre başkent Ankara %17.87’lik üniversite ya da yüksekokul mezunu oranıyla eğitim oranı en yüksek ilimiz olmuş durumda. TÜİK verilerinden çıkan bu sonuçta en büyük pay sahibi olarak, memur kenti olarak bilinen Ankara’da çalışan kesimin genel olarak üniversite ya da fakülte mezunu olmaya dayalı işlerde çalışması görülmekte. Bu sebeple, şehirde bir süre yaşadıktan sonra artık başkentte ikamet etmeye başlayan üniversite ya da yüksekokul mezunu kitle, Ankara’nın bu konuda güçlü bir yüzdeye sahip olmasını sağlamakta.

Eskişehir

 

 Öğrenci kenti olması ve dinamik yapısıyla bilinen Eskişehir, başkent Ankara’nın hemen arkasında kitle olarak da ağırlıklı olarak yüksek profildeki kişilere hitap etmekte. Kendi içerisinde bir dünyası olan ve genelde belli kurallarla ilerleyen Eskişehir’deki iş hayatı, böylece tıpkı başkent Ankara gibi kendi yüksek profilli kitlesini de oluşturmuş durumda. Pek çok kişinin imrendiği ve ziyaret ettikten sonra orada yaşamak için heveslenerek döndüğü Eskişehir, ağırlıklı olarak üniversite ya da yüksekokul mezunu kitleye önem vermesiyle de bu profildeki kişiler için muhtemelen yaşanılması daha da istenen şehir haline gelecektir.

İstanbul

 

Türkiye’nin en kilit şehirlerinden İstanbul da önemli bir üniversite ve yüksekokul mezunu oranına sahiptir. Hem mevcut olarak İstanbul’da yaşayan kişilerin üniversite okuması hem de “taşı toprağı altın” düşüncesiyle şehir dışından aldığı iç göç, İstanbul’un bu alanda önemli bir yüzdeye ulaşmasını sağlamıştır. Sahip olduğu iş merkezleri, gökdelenler, kamu binaları vb. pek çok yapıyla üniversite mezunları için cazibe merkezlerinden olmuştur. Önümüzdeki dönemde bu oranlardaki istikrarını giderek artıracak gibi gözükmekte.

İzmir

 

Eskişehir’le beraber Türkiye’nin yaşam kalitesi olarak en iddialı şehirlerinden biridir. Üniversite mezunu kitlesinin oranıyla doğası kadar halkının yüksek profilli olmasıyla da İstanbul’un hemen arkasında yer alır. Bunda elbette başka şehirlerde okuyup geri dönen mezunlar olduğu kadar, İzmir’de okurken ikametgahını buraya alıp sonrasında geri dönmeyenlerin de etkisi bulunuyor. Üniversite sürecinde yapılan çeşitli çalışmalar sonucu iş bulanlar, döndükleri şehirde bu şekilde iş bulamayacaklarını düşünerek kalıyorlar. Bu gibi durumlar; Ankara, Eskişehir ve İstanbul’la birlikte İzmir’in de eğitim oranının en yüksek olduğu şehirler listesinde üst sıralarda yer almasını sağlamıştır.

Türkiye’nin Eğitim Oranı En Düşük Şehirleri

Ardahan

   

Ardahan, Doğu Anadolu’da yer alır. Hem üniversitesinin nispeten daha az popüler olması hem de iş hayatında çok merkezi rolünün olmamasından dolayı genelde göç veren bir şehrimiz. Bu nedenle üniversite mezunu sayısı da düşük kalır. Genelde daha düşük profilde işlerle geçimini sağlayan bir şehir halkına sahiptir. Bunda elbette pek çok faktör sayabiliriz fakat insanların buna teşvik edilmemesi, bunların içinde en önemlilerden biri. Bu nedenle Ardahan, eğitim oranı en düşük şehirlerdendir.

Artvin

 

Doğu Karadeniz’de yer alan Artvin, özellikle Gürcistan’a çıkışı ve yeşillikleriyle bilinmektedir. Gerek yaylalarda gerekse diğer pek çok sektörde fazlasıyla çalışkan olan Artvin halkı, tıpkı Ardahan gibi şehirde bu konuda toplu bir çalışma yapılması gerekmekte. Her ne kadar üniversite mezunları için uygun iş ilanı sağlamaya uygun olmayan bir şehir olsa da bu konuda yapılacak çeşitli hamlelerle bu bir nebze de olsa düzeltilebilir. Elbette bunun için, hem Ardahan hem de Artvin şehirlerinde belli bir planlamanın yapılması ve önümüzdeki yıllar için hedef oranlar belirlenmesi gerekmekte.

Şırnak

 

Türkiye’nin güneydoğudaki şehirlerinden olan Şırnak, bölgesinden de anlaşılacağı üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi kapsamında yer almaktadır. Genellikle hayvancılık yapıldığı için üniversite mezununa çok ihtiyaç kalmıyor. Bu da iç göçü arttırırken Şırnak’taki üniversite mezunu sayısının azalmasına neden olmakta. Bu nedenle eğitim oranı en düşük şehirler sıralamasında Artvin’in hemen ardında yer alır. Eğitim konusunda tıpkı Artvin ve listede yer alan diğer şehirler gibi bazı eğitim çalışmalarına ihtiyaç duymakta.

The post Eğitim Oranı En Yüksek ve En Düşük Şehirler appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
https://www.emlaklobisi.com/bilgi-bankasi/egitim-orani-en-yuksek-ve-en-dusuk-sehirler-96495/feed 0
Dünyanın En Yüksek Binaları https://www.emlaklobisi.com/emlak-magazin/dunyanin-en-yuksek-binalari-95839 https://www.emlaklobisi.com/emlak-magazin/dunyanin-en-yuksek-binalari-95839#respond Wed, 05 Dec 2018 09:29:28 +0000 https://www.emlaklobisi.com/?p=95839 Dünyanın En Yüksek Binaları Dünyanın en yüksek binaları önceki yıllarda Amerika’nın sembolleriydi fakat özellikle 2000’lerin başlarından itibaren var olan Asya’nın kalkınma çalışmaları bu alanı da etkiledi. Asya kıtasını bir bütün olarak ele alacak olursak, Amerika’nın dev iş merkezlerine rakip olacak devasa gökdelenlerin tasarımı yapıldı ve çalışmalara başlandı. Günümüze gelindiğinde ise gerek yaşamak gerek iş hayatında […]

The post Dünyanın En Yüksek Binaları appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
Dünyanın En Yüksek Binaları

Dünyanın en yüksek binaları önceki yıllarda Amerika’nın sembolleriydi fakat özellikle 2000’lerin başlarından itibaren var olan Asya’nın kalkınma çalışmaları bu alanı da etkiledi. Asya kıtasını bir bütün olarak ele alacak olursak, Amerika’nın dev iş merkezlerine rakip olacak devasa gökdelenlerin tasarımı yapıldı ve çalışmalara başlandı. Günümüze gelindiğinde ise gerek yaşamak gerek iş hayatında kullanmak için yapılan ve dünyanın en yüksek binaları arasında yer alan bu yapılar büyük çoğunlukla Japonya, Çin, Güney Kore ve BAE gibi Asya kıtasındaki ülkelerde toplandı. Elbette bunun en önemli sebeplerinden biri de güç gösterisi. Devasa gökdelenlerin o ülkeye dair başarı imajı çizdiği düşünülür, bu da ülkeleri çeşitli inşaat şirketleriyle işbirliği yapmaya iter. Peki dünyanın en yüksek binaları nelerdir?

Dünya’nın En Yüksek Binalarının Öncüsü Dubai’de!

Yapımına 2004 yılında başlanan Burj Halife’nin inşaatı 6 yıl sürdü ve 2010 yılında kullanıma açıldı. Açıldığı gün itibariyle 834 metrelik uzunluğuyla dünyanın en yüksek binası unvanını eline alan devasa bina Burj Halife, o güne kadar zirvede yer alan Şanghay Kulesi’nden yaklaşık 200 metre daha uzundu. Tasarımıyla da dikkat çeken Burj Halife ayrıca popülerlik konusuna da önem vermiş; dünyanın en ünlü tırmanışçıları ve dağcıları gibi kişilerin Burj Halife’yi tırmanmasını isteyerek uluslararası kamuoyunda bilinirliğini artırmıştır. Dünyanın en uzun binası olan Burj Halife, bu özelliğinin yanı sıra “dünyanın en uzun seyir kulesi”, “dünyanın en uzun asansörü”, “dünyanın en uzun yerde olan restoranı” gibi çeşitli özelliklere de sahiptir. Tüm bunlar Burj Halife’nin inşaatını planlayan ekibin uzun vadeli bir vizyonla hareket ettiğini ve hem niteliği hem de niceliği önemsediğini gösteriyor.

Japonya’nın Dünyanın En Yüksek Binaları Listesine Giren Başyapıtı: Tokyo Skytree

Burj Halife’nin ardından dünyanın en yüksek ikinci binasıdır. Yaklaşık 632 metrelik gibi devasa bir uzunluğa sahip olan Tokyo Skytree; yayın kulesi, gözlem evi ve restoran gibi çoklu sayılabilecek özelliklere sahiptir. Esas yapılış sebebi aynı amaçla inşa edilen Tokyo Kulesi’nin yetersiz kalmasıydı fakat günümüzde sadece bu özelliği değil, sahip olduğu estetikle de pek çok turistin ziyaret ettiği yapılardan biri olmuş durumda. Ayrıca sahip olduğu fütüristik ve geleneksel tasarım, onun basit bir yayın binası olmaktan çıkıp Japonya’nın güzelliğini yansıtan bir estetik aracı olmasını sağlıyor. Yapımına 2008 yılında başlanan Tokyo Skytree 2012 yılında tamamlanıp açılışını gerçekleştirdi.

Çin’in İş Dünyasındaki Rolü: Shangai Kulesi

İnşaatına 2008 yılında başlanan Shangai Kulesi’nin tamamlanması 7 yıl sürdü. 2015 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan Burj Halife ve Japonya’daki Tokyo Skytree’den sonra dünyanın en uzun üçüncü gökdeleni olarak hizmete açıldı.

632 metrelik uzunluğu ve içerisinde bulunan 132 kat ve dikkat çekici tasarımıyla ihtişamlı Shangai Kulesi, Çin’in iş dünyasındaki en önemli projelerinden biri diyebiliriz. Özellikle Shangai’yi finans gibi alanlarda Asya’nın merkezi yapmak isteyen Çin, bu gibi yatırımlarla da ilgiyi üzerine çekebileceğini düşünüyor. Geride kalan 3 yılda aldığı dönüşlere bakılırsa pek de haksız sayılmaz gibi.  Ayrıca üçüncü sırada yer almasına rağmen “en yüksek gözetleme güvertesi” ve “en hızlı asansör” gibi unvanları bünyesinde tutmaktadır.

Dünyanın en uzun binaları listesindeki diğer gökdelenler de ağırlıklı olarak Asya kıtasında yer almakta. Bu da giriş kısmında belirttiğimiz Asya ülkelerindeki gövde gösterisi yapma isteğinin bir yansıması.

İlk 10’da yer alan gökdelenler arasında Asya dışından yer alan tek istisna ise, yapı tarihinin belki de en önemli eserlerinden olan Özgürlük Kulesi. Bundan sonraki süreçte bu listedekileri geçen yüksek inşaat çalışmaları yapılacak mı, yapılırsa da hangi ülkelerde olacak bekleyip göreceğiz.

✔ Abraj El-Beyt – Suudi Arabistan

✔ Ping An Uluslararası Finans Merkezi – Çin

✔ Lotte World Tower – Güney Kore

✔ CTF Finans Merkezi – Çin

✔ Özgürlük Kulesi – Amerika

✔ China Zun – Çin

✔ Taipei 101 – Tayvan

 

The post Dünyanın En Yüksek Binaları appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
https://www.emlaklobisi.com/emlak-magazin/dunyanin-en-yuksek-binalari-95839/feed 0
En İyi Altyapısı Olan 10 Şehrimiz https://www.emlaklobisi.com/bilgi-bankasi/en-iyi-altyapisi-olan-10-sehrimiz-96397 https://www.emlaklobisi.com/bilgi-bankasi/en-iyi-altyapisi-olan-10-sehrimiz-96397#respond Wed, 05 Dec 2018 09:29:19 +0000 https://www.emlaklobisi.com/?p=96397 En iyi altyapısı olan 10 şehrimiz sıralaması, Türkiye’nin ekonomik olarak gelişim gösterirken bu gelişmişliğin altyapıya da yansıdığını gösteren önemli bir veri sunuyor. Bu altyapıyı pek çok alanın sentezi gibi düşünebilirsiniz. Elektriğin ve su gibi hizmetlerin düzenli sağlanması, şehirdeki hastane ve kişi başına düşen doktor sayısı, devlet dairelerinin sayısı ve düzenli olarak çalışması gibi detayların tamamı, […]

The post En İyi Altyapısı Olan 10 Şehrimiz appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
En iyi altyapısı olan 10 şehrimiz sıralaması, Türkiye’nin ekonomik olarak gelişim gösterirken bu gelişmişliğin altyapıya da yansıdığını gösteren önemli bir veri sunuyor. Bu altyapıyı pek çok alanın sentezi gibi düşünebilirsiniz. Elektriğin ve su gibi hizmetlerin düzenli sağlanması, şehirdeki hastane ve kişi başına düşen doktor sayısı, devlet dairelerinin sayısı ve düzenli olarak çalışması gibi detayların tamamı, altyapı hizmetleri başlığı altında toplanmakta. Peki Türkiye’nin en iyi altyapısına sahip şehirleri hangileridir ve hangi özellikleriyle diğer şehirlerden sıyrılmaktadır? Bu gibi pek çok sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Başkent Ankara, En İyi Altyapısı Olan 10 Şehrimiz Arasında Zirvede

Memur ve öğrenci hayatıyla bilinen Ankara, İstanbul ile birlikte en iyi altyapısı olan 10 şehrimiz sıralamasının zirvesinde yer almakta. Bunda en büyük pay sahibi elbette başkent olmasının verdiği idare yükümlülük. Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren idari işlemler buradan ilerlediği için Ankara önemli yatırımları bünyesine çekmiş durumda. Sonrasında bununla birlikte yoğun bir nüfusa ulaşan ve sadece altyapı değil nüfus olarak da İstanbul’la kıyasıya bir rekabet halinde olan Ankara, aldığı göçlerle birlikte sorumluluğunu artırsa da altyapı kalitesini sürekli olarak geliştiren şehirlerimizdendir.

Megakent İstanbul da En İyi Altyapısı Olan 10 Şehir Arasında

Başkent olmasa da ülkenin en hareketli ve kalabalık kenti olan, sadece Marmara değil Türkiye’nin en önemli şehirlerinden İstanbul, Ankara’nın hemen ardında sıralamanın ikinci sırasında yer almakta. İstanbul’un altyapısının iyi olmasının sebebi ise, gerek Marmara’nın diğer şehirlerinden gerekse ülkenin dört bir yanından sahip olduğu yüksek kalabalığa karşı sorumluluğundan dolayı sürekli olarak iyileştirme çalışmalarına gitmesi. Bu sayede maddi yatırımların da önemli bir kısmını kendisine alan İstanbul, son dönemlerde Ankara’yla birlikte altyapı anlamında en başarılı şehirlerimizden biri olarak dikkat çekmekte.

Öğrenci Kenti Eskişehir, En İyi Altyapısı Olan Şehirlerimizden

Öğrenci kenti olarak bilinen Eskişehir de en iyi altyapısı olan şehirlerimizden birisi. Eskişehir ne İstanbul gibi kalabalık ne de Ankara gibi başkent özelliğine sahip fakat sahip olduğu büyüme politikası itibariyle altyapısını düzenli olarak belli bir standartla artırdı. Özellikle Anadolu Üniversitesi’nin eski rektörü Yılmaz Büyükerşen’in belediye başkanı olmasıyla öğrenci ruhunu şehrin tamamına yayan Eskişehir, politikasını da  genç nüfus odaklı fakat elbette herkese dönük olarak belli bir seviyeyle ve bunu basamak basamak artırarak yaptığı için hem refah hem de hizmet anlamında Türkiye’nin altyapıda ön planda olan şehirlerinden biri haline geldi.

Sadece Karadeniz’in Değil Türkiye’nin de En İyi Altyapısı Olan Şehirlerinden: Trabzon

trabzon-emlaklobisi

Karadeniz Bölgesi’nin popülerlik anlamında en bilinen şehirlerinden olan Trabzon, bu anlamdaki başarısını kamu hizmetleri başta olmak üzere pek çok unsurla altyapıya da taşımış durumda. Bölgedeki diğer şehirlere göre daha yüksek nüfus miktarına sahip olan ve ticaretin daha fazla olduğu Trabzon, dolayısıyla bu yönünü aksatmamak için kamu harcamalarını da bu oranda yapmaktadır. Bu da tıpkı nüfus açısından olduğu gibi altyapı yatırımları ve kalitesi olarak da Trabzon’u Karadeniz Bölgesi için bir adım öne çıkarmaktadır.

Marmara’nın Altyapısı En İyi Olan Şehirlerinden Bir Diğeri: Edirne

edirne-emlaklobisi

Osmanlı’da uzun yıllar başkentlik yapan ve Marmara Bölgesi’nin önemli şehirlerinden Edirne de altyapısı en iyi olan şehirlerimizden birisi. Özellikle de hastane ve devlet dairesi anlamında ortalama olarak yüksek diyebileceğimiz sayılara sahip olan Edirne, yüzölçümüne göre çok da yoğun olmayan nüfusu ve sakin beldeleriyle refahı ve altyapısı en iyi şehirlerden birisi.

Akdeniz’in Ötesinde Türkiye’nin de En İyi Altyapısı Olan Şehirlerden: Antalya

Türkiye’nin turizm cenneti olan ve pek çok konuda uluslararası alandaki simge şehirlerimizden Antalya da altyapısıyla başarılı bir şehir. Her yıl yurt dışından milyonlarca turistin gelmesinin yanı sıra çok sayıda ulusal ve uluslararası etkinliğe de ev sahipliği yapan Antalya, bu sorumluluklarının karşılığı olarak altyapısına da önemli yatırımlar yapmakta. Bu sebeple Türkiye’nin en iyi altyapısı olan şehirlerinden biri olarak ön planda olan Antalya, gerek yerel halkı gerekse bölgeye gelen turistler ve diğer ziyaretçiler için altyapı anlamında gereken altyapıyı başarılı bir şekilde sunmaktadır.

Listeye Ege’den Sürpriz Bir Aday: Isparta

Ege şehri Isparta, halısı ve gülleriyle tanınıyor. Muhtemelen listede yer alması pek beklenen bir şehir değildi. Fakat verileri incelediğimizde durumun hiç de öyle olmadığını görüyoruz. Eğitim ve sağlık kurumları ortalamanın üstünde. İşsizlik anlamında da ülke geneline bakacak olursak pek problemi olmayan nadir şehirlerimizden birisi. Ulaşım belli bir kaliteyi yakalamış. Trafiğin rahatlığı gibi özellikler de gösteriyor ki Isparta, altyapı hizmetleriyle vatandaşlarının göç etmesini engellemeye odaklanmış.

Ege’nin İncisi İzmir de Altyapısıyla İddialı Şehirlerden

Gerek ambiansıyla gerekse sahip olduğu kitleyle sadece Ege’nin değil Türkiye’nin de en yaşanılası şehirlerinden. Çeşitli kamu hizmetlerinin etkisiyle altyapısıyla da örnek alınabilecek şehirlerimizden. Özellikle de şehrin hemen her yerinin birbiriyle entegre olması bunda etken. İzmir, eğitim, sağlık ve kamu odaklı hizmetlerin yanı sıra kültürel anlamda da çok sayıda aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Refah kalitesinin yanı sıra altyapı hizmetleriyle de Türkiye’nin örnek alınacak şehirlerinden.

En İyi Altyapısı Olan Şehirler Listesinde Karadeniz Fırtınası: Rize

Nüfus ve popülerlik olarak önceki yıllarda Karadeniz’de Trabzon’un gerisinde kalsa da son dönemde bu farkı iyice azalttı. Türkiye’nin en iyi altyapısına sahip şehirleri sıralamasında Karadeniz’i temsilen Trabzon’la birlikte yer aldı. Kendisini bir kez daha ispatlamış durumda. Nispeten daha dağınık yerleşimi ve yaylalarının birbirinden bağımsız olmasından dolayı altyapı gelişimi daha zor. Son yıllarda teknolojinin geldiği noktayla birlikte altyapı imkanlarını artırmış durumda. O eşsiz doğasını altyapı olanaklarıyla da birleştirdi. Sadece en iyi altyapısı olan değil, en yaşanılası şehirler listesinde de kendisine iddialı bir konum elde etmiş durumda.

The post En İyi Altyapısı Olan 10 Şehrimiz appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
https://www.emlaklobisi.com/bilgi-bankasi/en-iyi-altyapisi-olan-10-sehrimiz-96397/feed 0
En İyi Balık Tutma Yerleri https://www.emlaklobisi.com/bilgi-bankasi/en-iyi-balik-tutma-yerleri-96403 https://www.emlaklobisi.com/bilgi-bankasi/en-iyi-balik-tutma-yerleri-96403#respond Wed, 05 Dec 2018 09:29:14 +0000 https://www.emlaklobisi.com/?p=96403 En iyi balık tutma yerleri balık tutmayı hobi ya da tutku olarak gören pek çok kişinin araştırdığı önemli bir rotadır. Bu gibi yerlerdeki balıklar diğerlerinden daha önemli olduğu ya da daha çok çıktığı için balık tutmak isteyenler tarafından fazlasıyla rağbet gösterilmektedir. Balık tutma yerlerine sabahın ilk ışıklarıyla varılıp, kişiye göre bazen bütün gün bazen de […]

The post En İyi Balık Tutma Yerleri appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
En iyi balık tutma yerleri balık tutmayı hobi ya da tutku olarak gören pek çok kişinin araştırdığı önemli bir rotadır. Bu gibi yerlerdeki balıklar diğerlerinden daha önemli olduğu ya da daha çok çıktığı için balık tutmak isteyenler tarafından fazlasıyla rağbet gösterilmektedir. Balık tutma yerlerine sabahın ilk ışıklarıyla varılıp, kişiye göre bazen bütün gün bazen de birkaç saat geçirildiğinde elbette geçirilen zamanın karşılığını almak için belli bir oranda balık gelmesi beklenecektir. Her ne kadar balık tutmak şansa dayalı bir tutku olsa da bu karşılığı almak, hobinizi daha içten şekilde yapmanız için önemlidir. Peki, bu tutkunuzu daha iyi yaşamanızı sağlayan en iyi balık tutma yerleri nelerdir? Boğaz bölgelerinde, İstanbul’un çeşitli yerlerinde ve Sakarya, Bursa gibi komşu şehirlerdeki bu balık tutma rotaları tam olarak nerelerdedir? Boğaz bölgeleri başta olmak üzere İstanbul’un çeşitli yerlerinde ve Bursa, Sakarya gibi bu balık tutma yerlerinde hangi balıklar çıkmaktadır? Bu gibi soruların yanıtını yazımızdan bulabilirsiniz.

Galata Köprüsü

En İyi Balık Tutma Yerleri

İstanbul’un simge fotoğraflarının başrolünde oynayan mekanlardan Galata Köprüsü, sembolü olduğu balıkçılarıyla birlikte muazzam bir ahenk yakalamaktadır. Marmara Denizi’nin de etkisiyle yılın 12 ayı çeşitli balıkların barındığı Galata Köprüsü, hem ambiansı hem de balıklarının bolluğuyla balık tutmayı hobi ya da tutku olarak benimseyen insanların en uğrak adresidir.

Karaköy

En İyi Balık Tutma Yerleri

Galata Köprüsü’nün öte yanında yer alan Karaköy Sahili de İstanbul’daki balık tutkunlarının yeni gözdelerinden birisi. Eskiden çok ideal yerler olmadığı için pek tercih edilmeyen Karaköy, bu yıllarda sosyal medyanın da etkisiyle popülerleşmeye başlayınca daha gözde yerlerden biri haline geldi. Bu popülerlik balıkçılıkla hobi olarak ilgilenenlerin de ilgisini çekti ve bölgenin çinekop açısından hiç de fena sayılmayacak bir potansiyelinin olduğu anlaşıldı. Tüm bunlar, Karaköy Sahili’ni son dönemde balık tutmak isteyenler için önemli bir rota haline getirdi.

Bebek Sahili

En İyi Balık Tutma Yerleri

Boğaz’ın Sarıyer’deki kuzey kısmında yer alan Bebek Sahili, sahip olduğu balık çeşitliliğiyle de dikkat çekmektedir. Balıkların göç rotasında yer aldığı için türlerin yanı sıra sayı olarak da iyi bir balık miktarına sahip olan Bebek Sahili, Galata ve Karaköy’e nazaran daha az kalabalık olduğu için orayı fazla keşmekeşli bulanlara Sarıyer’de iyi bir alternatif olabilir.

Kuzguncuk-Kuleli Sahili

En İyi Balık Tutma Yerleri

Galata Köprüsü, Karaköy ve Bebek Sahili’nin ardından listemizde yer alan bir diğer rotadır. Kuzguncuk-Kuleli Sahili, balık tutma hobisinin yapılacağı en iyi yerlerden biri olarak Anadolu Yakası’nı başarıyla temsil etmektedir. Üsküdar sahilinin biraz daha kuzeyinde yer alır. Hem Bebek Sahili gibi kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler için iyi bir ambians sunuyor hem de balık çeşitliliğiyle buraya gelip balık tutma hobisini gerçekleştirmek isteyenlerin büyük bir kısmının tutkularını daha da artıracak balıkları tutmalarını sağlıyor.

Kireçburnu 

En İyi Balık Tutma Yerleri

Bebek sahilinin daha kuzeyinde yer alan Kireçburnu, balık tutkunlarının İstanbul’daki favori mekanlarından birisi. Sarıyer’in Karadeniz bölgesinde yer almasından dolayı genelde Karadeniz’in balıklarının tercih ettiği rotalardan biridir. İstanbul’da nispeten daha sakin bir balık tutma bölgesi arıyorsanız Sarıyer’deki Kireçburnu ideal seçeneklerden biri olabilir.

Kurşunlu 

En İyi Balık Tutma Yerleri

Listemizin son iki sırasındaki balık tutma rotaları İstanbul’un yakınındaki şehirlerden olacak. Bursa’da bulunan ve Bursa halkının ve komşu şehirlerden gelen balık tutkunlarının ilgi gösterdiği balık tutma yerlerinden olan Kurşunlu, mevsimlere göre değişiklik göstermekle birlikte yılın her döneminde çok sayıda balık çıkmaktadır.

Akçakoca 

En İyi Balık Tutma Yerleri

İstanbul’un komşu şehirlerinde yer alan balık rotalarından bir diğeri de Akçakoca. Sakarya’ya bağlı olan Akçakoca, Marmara’nın balıklarını çekmektedir ve ağırlıklı olarak istavrit açısından zengin bir bölgedir. Gerek Sakarya içinden gerekse çevre illerden çok sayıda kişinin ilgi gösterdiği Akçakoca, balıkçılığı hobi olarak edinenler için balık zenginliği açısından ideal rotalardan biri.

The post En İyi Balık Tutma Yerleri appeared first on Emlak Haberlerinin ve Konut Projelerinin Adresi Emlaklobisi.com.

]]>
https://www.emlaklobisi.com/bilgi-bankasi/en-iyi-balik-tutma-yerleri-96403/feed 0