Minardom

425 bin liraya Karadağ’da 2 yıl kira garantili ev ve oturum fırsatı!

Avrupa’nın 240 gün ile en fazla güneş gören ülkesi Karadağ’da (Montenegro) Türklerin emlak yatırımı 2016-2019 arasındaki 4 yılda 45 milyon euroyu aştı. Pandemiye rağmen 2020’de de artışın ivmeli bir şekilde devam ettiğini kaydeden Karadağ’daki Türk gayrimenkul firması Mirnadom’un CEO’su Serkan Şahin, “Sebebi kira çarpanının 13 yıl, para biriminin Euro olması. AB ile son fasılı da önceki gün açarak tüm fasılları açan tek ülke olan Karadağ’da biz de 425 bin liraya 2 yıl kira garantili ev ve oturum fırsatı sunuyoruz.” dedi.

Mirnadom’un CEO’su Serkan Şahin

Avrupa’nın hızla gelişen ülkesi, Adriyatik’in incisi Karadağ (Montenegro) her geçen gün cazibesini artırıyor. Ritz Carlton, Hilton, Sheraton gibi markaların bir bir otel açtığı ülkede, dev gayrimenkul yatırımları da artarak sürüyor. Önceki gün Avrupa Birliği ile 8. faslı da açarak, tüm fasılları açan ilk ülke olan Karadağ, yine önceki gün açıklanan kararla destinasyon olarak Avrupa’nın ultra hızlı tren ağına da eklendi. 20 yılı aşkın süredir Türkiye’nin en seçkin bölgelerinde orta ve büyük ölçekli projeler inşa eden, 1.000’e yakın lüks konut üretiminde ve 80 bin metrekareden fazla plaza inşaatında imzası bulunan Mirnadom da 2 yıldır potansiyeli her geçen gün artan Karadağ’da proje geliştiren markalar arasında.

Karadağ’ın gelişen şehri ve İtalya’ya açılan kapısı Bar şehrinin Dobra Voda koyunda denize 500 metre uzaklıkta hayata geçirilen Verde di Oliva projesi ile yatırımcısına 425 bin liradan başlayan evleri 2 yıl yüzde 6 kira garantili sistemle satışa sunan Mirnadom’un CEO’su Serkan Şahin, “Bir örnekle açıklamak gerekirse biz 41,5 metrekare 1+0 stüdyo bir daireyi peşinde yüzde 5 indirimle 55 bin Euro’ya satıyoruz. Dileyene bu ev için aylık 2 bin 125 TL 2 yıl boyunca kira garantisi veriyoruz. Ya da yatırımcımızdan evinin kiralanmasını bize devretmesini istiyoruz. Örnek olarak 55 bin Euroluk bu daire günlük kiralama ile high sezonda en kötü senaryoda metrekaresi 2,06 Euro’dan kiralanabiliyor. Basit bir hesapla tüm yıl boyunca 100 gün kiralama yapıldığını düşünelim. Bu, günlük 86 Euro’dan yıllık 8.600 Euro gelir demek. Bunun yüzde 15’i booking.com veya airbnb.com reklamasyon bedeli olarak kesiliyor. 7.310 Euro kalıyor. Ancak yine kötü senaryoda Karadağ’da kiralama ile ilgilenemediğinizi düşünelim. Kiralama, temizlik gibi diğer takip hizmetlerini de biz devralalım. Yüzde 25 de sizden kesinti yapalım. Bunda da geliriniz yaklaşık 5.500 Euro oluyor. Yani satış sonrası hizmet için anlaştığımızda size 10 yıl amorti süresi (kira çarpanı) vaat ediyoruz. Emlak bu ülkede sıfır konutlarda her yıl çift haneli artış kaydediyor. Ayrıca AB ile de fasılların hepsini açan bir ülkedeyiz. Birliğe dahil olununca bunun da katacağı bir değer oluşacak. Dolayısıyla aldığınız gayrimenkulün değeri 5-6 yılda en az yüzde 50 değerlenecek. Öte yandan oturum izni almak için henüz bir alt limit olmadığından 55 bin Euro’luk evi iki kişi birlikte alarak birinci derece yakınlarıyla birlikte bu fırsattan faydalanabiliyor. Bu sık seyahat edenler için yurt dışı çıkış pulundan kurtulmak anlamına da geliyor.” açıklamasında bulundu.

Benzer Haber  İNDER: Birden fazla faydası olur

Açık ve kapalı havuzları, Türk hamamı, saunası, cep sineması ve fitness salonuna sahip SPA merkezi bulunan Verde di Oliva Residence’ta daireler mutfak-banyo dolaplarından, armatürlerine, klimasından, 1+1’lerinde ebeveyn banyosuna, termostatından gizli LED ışıklandırmalarına kadar herşeyiyle hazır teslim edilecek. “Karadağ’daki sıfır konut projelerinde bunların hiçbirinin sunulmadığını düşünürsek, Verde di Oliva’dan daire alanlar sadece bu avantajlar sayesinde yüzde 10 ilave avantaj sağlamış oluyor.” diyen Şahin, projedeki 49 bağımsız birimin 36’sının satışının tamamlandığını, kalan dairelerde peşin fiyatlarının, 55 bin Euro ile 99 bin Euro arasında değiştiğini kaydetti. 1+0 ve 1+1 daire seçeneklerinin yer aldığı proje zemin kattan itibaren kesintisiz deniz manzarasına sahip. Projenin yüzde 75’i deniz manzaraları. Daire büyüklükleri ise 34,5 metrekare ile 62,5 metrekare arasında değişiyor. Proje ve Karadağ ile ilgili daha fazla detay için https://www.verdedioliva.com/#Contact sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Karadağ’a gitmeden ev satın alabilir miyim?

Öncelikle noterde alıcı ve satıcı buluşur ve burada imzalanan sözleşmenin ardından ödeme tamamlandığında noter, evin tapusunu yeni sahibin ismi ve imzası ile ilgili belediyenin Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ile paylaşır. Takip eden 10 ile 20 iş günü içerisinde tapu devri oluşur.

Karadağ’a gitmeden ev satın alabilir miyim?

Karadağ’a gitmeden vekalet yolu ile ev satın alınabilir. Bunun için noterden 2 sayfa vekaletname çıkarmak gereklidir. Yaklaşık 180 lira maliyeti bulunuyor.

Karadağ’da ev alım vergisi uygulanıyor mu?

Karadağ’da ev alım vergisi bitmiş projelerde % 3 oranında vergi uygulanıyor. Ancak yeni inşa edilen projelerde bu vergi uygulanmıyor.

Karadağ’da ev alırken karşılaşılacak maliyetler nelerdir?

Ev alan kişi bir uçak yolculuğu ile İstanbul’dan Karadağ’a gidecek ise uçak bilet maliyeti gidiş dönüş ortalama 235 € (1500 TL) – 313 € (2000 TL) seviyesindedir. Bunun dışında evin satışı esnasında noterde yabancılar yeminli tercüman bulundurmak zorundadırlar. Bu da saatlik ücrete tabiidir. Satış işlemine göre ortalama 150 Euro ile 250 Euro arasında bir maliyet oluşmaktadır. Bunun dışında noter masrafları da ortalama 500 Euro seviyesindedir. Evini gelmeden satın almak isteyenler ise sadece 2 sayfalık noter masrafı ile vekalet yolu ile ev sahibi olabiliyor. Ayrıca alıcı, Kadastro’da veri girişi için bir ücret öder – 25 €- 60.000 € ‘ya kadar olan bir daire için, sözleşme öncesi maliyet 150 € + KDV ve ana sözleşme – € 300 + KDV’dir.

Benzer Haber  Dilovası Modern Sanayi Sitesi tanıtıldı

Karadağ’da ev alan yabancı oturum izni de alabilir mi?

Karadağ’da ev alan yabancılar alt limit olmaksızın oturum izni alabiliyorlar. Evi alanın birinci derece yakınları da oturum izni alabilirler.

Karadağ’da oturum izni almak ne işe yarar?

Oturum kartı sahipleri Karadağ’da 90 günden fazla kalabilirler. Ayrıca kart sahipleri Türkiye’den yurt dışına çıkarken de yurt dışı çıkış pulu almaksızın dünyanın her yerine seyahat edebilirler.

Karadağ’da evi alır almaz oturum izni için de başvurabiliyor muyum?

Maalesef Karadağ’da Emniyet Müdürlükleri oturum izni için tapunun orjinalini istiyor. Dolayısıyla satın alma gerçekleştikten 10 ile 20 gün arasında tapu oluştuğunda oturum izni için başvurulabiliyor.

Oturum iznini Karadağ’a gitmeden alabiliyor muyum?

Karadağ’a gidilmeden oturum izni almak mümkün, bunun için Türkiye’den hazırlanıp kargolanması gereken evraklar bulunuyor. İlki Adliye’den alınması şartıyla Adli Sicil Belgesi. Bunun ayrıca noterde tasdik ettirilmesi gerekiyor. Yine pasaportun ön yüzünün de noterde tasdik ettirilmesi gerekiyor. Ayrıca ilgili kaymakamlıktan da apostil belgesinin alınması gerekiyor.

Oturum izni için Karadağ’a gitmem şart mı?

Konutu aldığınız firma (Mirnadom) oturum izni için bütün belgeleri takip edebiliyor. Ancak oturum izni almak için Emniyet Müdürlüğü ıslak imza ve fotoğraf çekimi için ilgili kişiyi de bir kez olmak şartıyla ofiste görmek istiyor. Dolayısıyla yaklaşık 1 saat süren bu işlemler için Karadağ’a gitmek şart.

Yorum Yazın