Akyapı Arnavutköy’de sanayi sitesi inşa edecek

Kendi içerisinde bulunan arıtma tesisi ile doğayla dost bir proje olarak tasarlanan METKAP, sektörün bütün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlandı ve 500 milyon lira yatırım değerine sahip.

Gayrimenkul sektöründe 24 yılı geride bırakan Akyapı, 2022 yılında hayata geçireceğini açıkladığı 3 milyar liralık yatırım zinciri halkasına yeni projesiyle devam ediyor. İlk etapta Ümraniye’nin ‘En Nefes Alan Projesi’ olarak 1 milyar 360 milyon liralık değere sahip Limonlu Bahçe Konakları’nı satışa çıkaran Akyapı, 1 milyar liralık yatırım değerindeki villa projesini satışa sunmaya hazırlanırken, şimdi de metal ve plastik kaplamacılar sektörüne yönelik önemli bir projeye başlıyor.

Akyapı & İdakon ortaklığında, İstanbul’un sanayi ve yatırım alanında en hızlı gelişen ilçelerinden Arnavutköy’de, Hadımköy bölgesinde hayata geçirilecek METKAP projesiyle metal ve plastik kaplama sektörü için son teknoloji bir sanayi tesisi sunuluyor. Kendi içerisinde bulunan arıtma tesisi ile çevre dostu bir proje olarak tasarlanan METKAP, sektörün bütün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlandı. 500 milyon lira yatırım değerine sahip olan proje, Akyapı’nın en çevreci sanayi projesi olarak öne çıkıyor.

Metal ve plastik kaplamacılar için büyük kolaylıklar sağlayacak METKAP’ı işletmecilerine ve yatırımcılarına sunmaya hazırlanan Akyapı; bugüne kadar TEM34 Esenyurt, TEM 34 Ekspress, TEM 34 Tahtakale ve TEM 34 İkitelli gibi sanayi projelerini tamamlayıp teslim etti. Akyapı Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Dinçel, “Bugüne kadar hem alıcısına hem de işletmecisine kazandırdığımız birçok konut, sanayi ve iş merkezi projesini hayata geçirdik. Bu projelerden edindiğimiz yatırım gücünü ve tecrübemizi de 2022 yılında METKAP projemize aktarıyoruz” dedi.

ARITMA TESİSİ İLE GÜNDE 5 BİN METREKÜP AĞIR METAL İÇEREN ATIK SUYU ARITILACAK

Çevre dostu arıtma tesisiyle ileri teknoloji bir sanayi sitesi olan METKAP, metal ve plastik kaplama sektörünün gerekliliklerine göre dizayn edilen imalathaneleri ile standart sanayi projelerine göre çok daha verimli ve pratik bir işleyiş sunuyor.

Benzer Haber  Özyurtlar Meydan Ardıçlı’da 2. etap teslimleri başlıyor

Son dönemde yeşil büyüme, yeşil ekonomi, düşük karbonlu ekonomi, sürdürülebilir üretim ve tüketim verimliliği gibi kavramların öneminin arttığını ifade eden Akyapı Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Dinçel, projeyle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Biz de bu kapsamda Hadımköy’de metal ve plastik kaplamacılara yönelik geliştirdiğimiz sanayi sitesi projemizi sürdürülebilirlik ve çevresel faktörleri göz önünde bulundurarak yeşil ekonomiye katkı sunacak şekilde geliştirdik. Projemiz yüzde 90 oranında metal ve plastik kaplama sanayisi üreticilerine hitap edecek. Bu alanda çalışan firmalar, üretimleri sırasında ciddi düzeyde ağır metaller kullanıyorlar. Bu ağır metallerin arıtma işleminden geçmeden İSKİ atık su hattına deşarj edilmesi, hem yasal etkenler hem de çevresel faktörler ve sürdürülebilirlik adına mümkün değil. Aksi takdirde bu atık sular tarım arazilerine, içme suyu havzalarına ve denizlerimize karışarak ciddi bir kirlilik oluşturuyor. Projemizi geliştirirken en başından itibaren bütün bu faktörleri göz önünde bulundurarak, ‘kendi arıtma tesisi içinde olan’, en son teknoloji ile donatılmış, çevreyle dost bir sanayi projesi planladık. 7 gün/24 saat hizmet verecek bu arıtma tesisi sayesinde günde 5.000 metreküpe kadar ağır metal içeren atık suyu kendi tesisimizde arıtmış olacağız”

137 İMALATHANE, MÜSTAKİL TIR GİRİŞİ, 8 METRE KADAR KAT YÜKSEKLİĞİ

Metal kaplama sanayinin geniş alan, teknolojik altyapı, merkezi konum gibi pek çok ihtiyacına cevap verebilen METKAP, yaklaşık 18 bin metrekare arsa alanı üzerinde, 74 bin 845 metrekare inşaat alanında, toplam 137 imalathaneye ev sahipliği yapıyor. İmalathanelerde farklı metrekare ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte, 14 bin metrekareye kadar birleştirilebilme özelliği ile her ihtiyaca uygun büyüklükte metrekareler sunuluyor. İmalathanelerin kat yükseklikleri ise 6.5 metreden 8 metre arasında değişiyor. Projede metrekare fiyatları KDV dahil 26 bin 500 liradan başlıyor.

Benzer Haber  Dekar Şehirbahçe projesi satışa çıktı!

MYTH Mimarlık tarafından tasarlanan proje, iki bloktan oluşuyor ve bu iki blok birbirine sirkülasyon sistemi ile bağlanıyor. Araçlara da bu sirkülasyon sistemi ile imalathanenin bulunduğu tüm katlarda kesintisiz dolaşım imkanı sağlanıyor ve her kata müstakil tır girişi sağlanabiliyor. Her iki blok da bodrum katları dahil 5 kat ile tahsisli teknik alanlar ve otopark alanları için ayrılmış teras kattan oluşuyor. Her imalathane için hususi ve misafir otoparkı imkanı da sunuluyor.

Projede yer alan her imalathanede doğalgaz girişi bulunurken, metrekare başına da 250 watt enerji gücü sağlanıyor. Bu enerji gücünün farklı ihtiyaçlara göre arttırılabilmesi için rezerv trafo alanları da hazır bulunuyor. Projede ayrıca metal ve plastik kaplamacılar sektörünün ihtiyacı olan, kimyasal karışımlı sulara dayanıklı zemin izolasyon sistemi de sağlanıyor.

DEĞERLİ LOKASYONUYLA LOJİSTİK AVANTAJ SAĞLIYOR

Kuzey Marmara Otoyolu bağlantı yolu’na 5 dakika, TEM Otoyolu’na 10 dakika, E5 Karayolu’na ise 12 dakikalık mesafede yer alan proje, İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Ambarlı Limanı’na da 30 dakikalık mesafede yer alıyor. Türkiye’nin sanayi ve yatırım alanında en hızlı gelişen ilçelerinden Arnavutköy-Hadımköy’de yer alan proje, sanayi merkezi  imarlı bölgede yer alma avantajıyla da metal ve plastik kaplama sektörü işletmecilerine bol kazanç imkanı verecek.

Yorum Yazın