Emlak Bankası resmen kuruldu!

Emlak Bankası Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu kararıyla Emlak Katılım Bankası olarak yeniden açıldı. Emlak Bankası düşük faizli kredi verecek mi? Emlak Bankası nedir? Emlak Bankası personel alacak mı?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) yaptığı incelemeler sonucunda Emlak Bankası’nın Türkiye Emlak Katılım Bankası olarak faliyetlerine izin verdi. Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın işlem yapabilmesi için alınan karar 27 Şubat 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı.

18 yıl önce faaliyetlerine son verilen Emlak Bankası, “Türkiye Emlak Katılım Bankası” kısa adıyla “Emlak Bank” olarak yeniden açıldı. 3 Haziran 1926 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile 20 milyon lira sermaye ile kurulmuştu.

 

Kısa sürede başarılı işlere imza atan Emlak Bankası 1953 yılına gelindiğinde ödenmiş sermayesi 300 milyon liraya çıktı. Modern şehirler geliştirmeyi hedefleyen Emlak Bankası o dönemde Ankara Telsizler, Ankara Yenimahalle, İstanbul Koşuyolu, İstanbul Levent, İstanbul Ataköy, Eskişehir Yunuskent, Diyarbakır ve Çankırı konut projelerini geliştirdi. Emlak Bankası o dönemde lojmanlar ve resmi kurum binaları da inşa etti.

Emlak Bankası ne zaman kapatıldı?

Ülkenin içinde bulunduğu durum, bürokratik engeller ve kötü yönetimler sonucunda Atatürk’ün 1926 yılında kurduğu Emlak Bankası 3 Temmuz 2001 yılında resmen tasfiye edildi.

Sanayi, turizm ve inşaat gibi çok sayıda sektöre destek veren Emlak Bankası bugün 750 milyon lira sermaye ile yeniden kuruldu. 200’e yakın çalışanı olan Emlak Katılım Bankası A.Ş 2019 yılı sonuna kadar 15 yeni şube açmayı hedefliyor. 2019 yılı sonunda çalışan sayısı da 350 kişi olması planlanıyor.

Emlak Bank Genel Müdürlük görevine Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdür yardımcısı Deniz Aksu getirildi. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Birpınar, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Zeki Sayın, Mehmet Ersoy, Mehmet Ali Kahraman ve Murat Balcı olarak belirlendi.

Benzer Haber  Kundu Kanyon Projesi satışa çıktı!

Emlak Bankası personel alımı yapacak mı?

Emlak Bank Türkiye genelinde hizmet verecek ve dolayısıyla şubeleşme faaliyetlerini sürdürecek. Gelişme ve büyüme sürecinde personel ihtiyacı olacak. Emlak Bank personel alım işlemlerini kendi internet sitesi üzerinden gerçekleştiriyor. Emlak Bank sitesine girip “Emlak Bank’ta kariyer” kategorinde yer alan başvurumu işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Başvurular “yeni mezun” ve “genel” olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Yeni mezunda aranan şartlar neler?

 • Genel yetenek sınavı
 • Yabancı dil gerektiren bölümler için “Yabancı Dil Sınavı”
 • Değerlendirme merkezi uygulamaları
 • Mülakat
 • Kişilik ve yetkinlik kriterleri

Başvuru şartları;

 • Üniversitelerin İktisadi, İdari ve Mühendislik bölümlerinden mezun
 • İletişim kabiliyeti yüksek
 • Erkek adaylar için askerliğini yapmış, muaf, ya da en az 2 yıl tecil
 • 28 yaşını aşmamış olmak

Genel başvuru şartları neler?

 • Analitik düşünebilen
 • İletişim becerisi yüksek
 • Asgari Üniversite mezunu
 • Erkek adaylar için askerliğini yapmış ya da en az 2 yıl tecil
 • Bankacılık deneyimi olmayanlar için 28 yaşını aşmamış olmak

Emlak Bankası bugünkü yeni adıyla Emlak Bank özellikle inşaat sektörü için cankurtaran olacak. Kredi faiz oranlarındaki yüksek maliyet konut satışlarını neredeyse durma noktasına getirmiş durumda. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için de konuta erişim yüksek faizler nedeniyle imkansız hale geldi. Düşük faizli konut kredisi inşaat sektörünün yeniden şahlanmasını sağlayacak.

Emlak Bank yeniden faaliyetlerine başladı haberi inşaat sektöründe sevinçle karşılandı. İnşaat patronları yaptıkları açıklamalarda, ak Bank’ın kurulması sektörümüzü yeniden zirveye çıkaracak” dediler.

 

 

 

Yorum Yazın