ev satmanın hızlı yolu

Evimi nasıl hızlı satarım?

Evimi satmaya karar verdim peki evimi nasıl hızlı satarım? Eski evi satmak her ne kadar zor görünse de birkaç ayrıntıyı toparladıktan sonra oldukça basit hale gelecektir. Yeter ki püf noktalarını bilin.

Şehir değişikliği gerçekleştirecekseniz veya aynı şehirde kalıp çeşitli nedenlerle semt değişikliğine gidecekseniz, halihazırdaki evinizi satmayı planlıyor olabilirsiniz. Evinizin daha hızlı bir şekilde satılabilmesi ve satış sonrasında kazancınızın daha yüksek oranlarda olması için izlemeniz gereken birçok yol var.

Benzer evlerin kaça satıldığını araştırın

Evimi nasıl hızlı satarım? Sizin evinizin değerini çevrenizdeki benzer evlerin satış fiyatları belirler. Alıcılar aynı muhitte benzerleri yakın geçmişte satılmış bir eve benzer fiyat ödemek isterler. Bu nedenle son iki yılda evinizin yakınında satılmış olan benzer evlerin fiyatları size doğru yolu gösterecektir. Neden son 6 ay değil de 2 yıl? İki yıllık süredeki fiyatlara baktığınızda fiyatların hangi yöne gittiğine dair fikriniz oluşur, fiyatlar artıyor mu, düşüyor mu, aynı seviyede mi kalmış bilmenizde fayda var.

Evimi en hızlı nasıl satarım

Evinize benzer daireleri araştırın

Evinizin satış fiyatını  belirleyin

Gayrimenkulünüzü benzer mülkler ile büyüklük, kat, yapı bileşenleri ve kalitesi, mimari özellikler, sunulan hizmetler, inşaat tarihi yönlerden mukayese edin ve satılmış ya da satılan mülkler seviyesinde fiyatlandırın. Emlak piyasasına çıkmış ancak uzun süredir satılamayan benzer mülklerin sizi aldatmasına izin vermeyin. Yanlış fiyat size değil rakiplerinize kazandırır.

Hedef kitleyi doğru seçin

Hedef kitleyi doğru seçin

Evinizi kime satacağınızı yani hedef kitleyi belirleyin

Evimi nasıl hızlı satarım? Mülkünüzün potansiyel alıcısı kim? Bekar gençler, genç çiftler, çocuksuz aileler, yaşlı aileler, evli ve çocuklu aileler veya üniversite öğrencileri. Doğru potansiyel alıcıyı belirlemek satışınızı hızlandırır.

Alıcıların en çok dikkat ettiği kriterleri araştırın

Alıcıların beklentileri satışta en önemli etkenlerden biridir. Alıcı nasıl bir daire istiyor? Ferah geniş bir ev mi? Modern mutfak banyo mu? Büyük teraslı bir ev mi? istiyor. Hangi katta yaşamayı tercih ediyor. Bahçe katı mı istiyor.

Evin konumu doğru belirlenmeli

Evin konumu doğru belirlenmeli

 Evinizin konumunu da pazarlayın

Evinizin bulunduğu semtteki okulları, hastaneleri, alışveriş merkezlerini ilanınızda mutlaka belirtin. Ayrıca evinizin önemli merkezlere yakınlıklarını hesaplayarak bunlar hakkında alıcıları bilgilendirin. İnsanlar ev alırken aynı zamanda bir yaşam da satın alıyor. Bunun için özellikle toplu ulaşımla ilgili genel bilgileri, yakın çevrede ne gibi avantajlar olduğunu mutlaka müşterilere anlatın.

Benzer Haber  İstanbul’da Metrobüs Ulaşımı

Hızlı ev satmak için dekorasyona önem verin

Küçük bir ayrıntı bile evin tüm algısını değiştirmeye yeter. Örneğin müşterilerin ilk karşılaşacağı yer olan dış kapıda şık bir kapı süsünün olması onları etkileyecektir. Özenle dekore edilmiş aydınlık bir salonda taze çiçekler görmek de alıcılarda olumlu bir algı yaratacaktır. Bu ayrıntı evimi nasıl hızlı satarım sorusuna yardımcı olacaktır.

Evimi nasıl hızlı satarım? Evinizi her daim temiz tutun

Evinizin kirli olması da kişilerin dikkatini o yöne çeker. Özellikle camların, kapıların ve yerlerin temiz olmasına özen gösterin. Tertemiz halılar, koltuklar ve yatak örtüleri evinize sıcak bir hava katacaktır. Ayrıca mutfağınızın ve banyonuzun tamamen temizlenmiş olmasına özen gösterin.

Evde tamirat işi olmasın

Evde tamirat işi olmasın

Tamirat işlerinin soru işareti yaratmasına engel olun

Alıcılar evinizi görmeye gelmeden önce tüm tamiratları halletmiş olun. Alıcılar bu tip küçük tamir işlerini gözlerinde çok büyütebilirler. Ufak tefek çatlaklar, kırıklar ya da boya işleri evinizin fiyatını düşürebilir. Çünkü yeni ev alan kişiler daha az masrafla işin işinden çıkmak ister. Eğer banyonuz ya da mutfağınız eskiyse mutlaka modern bir şekilde yenileyin. Emin olun yapacağınız masraf evinizin değerinin düşeceği miktardan daha fazla olmayacaktır.

Evimi nasıl hızlı satarım? Evinizin kokusuna dikkat edin

Bir mekanın kokusu kişiler üzerinde büyük etki bırakır. Müşteriler gelmeden önce evinizi güzelce havalandırın ve hafif kokulu oda spreylerinden kullanmaya özen gösterin.

Evinizi hızlı satmak için doğru reklam verin

Ev satmak için yapılması gerekenlerden biri hedef kitlenizi belirlemek. Hedef kitlenizi yani evinizi kimlerin alabileceğini göz önünde tutarak onlara nasıl ulaşacağınızı ve nasıl etkileyeceğinizi planlayın. Alıcı adaylarını size yönlendirebilecek tüm kaynakları devreye sokun. Tüm reklam araçlarını kullanmaya çalışın. Satılık brandası, Tabelalar, yönlendirme tabelaları, Doğrudan Postalama, Arkadaşlar ve Tanıdıklar, Sosyal medya, Google Rekklamları gibi elinizde ne varsa değerlendirin.

Telefonunuz hep açık olsun

Telefonunuz hep açık olsun

Telefonunuzu her zaman açık tutun

Evimi nasıl hızlı satarım? diyorsanız tanıtım kampanyanız ile ilgisini çektiğiniz adayları hızlı şekilde bilgilendirmeniz çok önemli çünkü bu adaylar sizden yanıt alamadıkları anda alternatifleri değerlendirmeye, sizin mülkünüzün rakiplerini incelemeye yöneleceklerdir. Onun için telefonunuz her zaman açık olsun.

Benzer Haber  İstanbul Aydın Üniversitesi

İndirim yapın

Tüm bu adımları ve daha fazlasını attıktan sonra satış gerçekleşmiyorsa bir miktar indirim yapmanızda fayda olacaktır.

Emlak danışmanıyla çalışın

Emlak danışmanıyla çalışın

Emlak danışmanıyla çalışın

Herşeyi yaptınız yine mi olmadı o vakit konusunda uzman bir emlak danışmanıyla çalışmalısınız. Öncelikle evinizin bulunduğu bölgedeki emlak danışmanlık firmaları hakkında bilgi alıp sizin için en uygunuyla anlaşma yapın. Emlak danışmanları gayrimenkul konusunda deneyim ve bilgi sahibidirler, trendleri ve fiyat skalasını sıkı takip ederler. Prosedürleri kolayca halledebilir, ev satışıyla ilgili mevzuata hakimdirler. Öte yandan emlakçılar ciddi alıcıyı ilk görüşte anlayabilirler. Emlakçılar evinizin iyi bir fiyattan satılması için iyi bir pazarlık yapabilirler.

Ev satma duası

Son olarak ev satma duası da edebilirsiniz. Ev satma duası, her durumda dua okunarak Allah tan yardım istenebilir fakat öncelikle hayırlısını istemek gerekir. Elindeki bir evi satmak isteyen kişi şahmaran duasını on bir gün boyunca üst üste yedi defa okursa inşallah hayırlısı ile evi satılacaktır. Aynı zamanda duha ve fil suresi de bir malı satmak için okunacak dualardan biridir. Yine bu dualar da yedi defa okunup evin üzerine üflenir veya evin içinde ve çevresinde okunur.

Dua okurken abdestli olmak ve üstün başın temiz olması çok daha iyi olur.
Ayrıca evin yakınından temiz bir miktar toprak alınarak o toprağın üzerine 3 kez tövbe suresinin 128. ve 129. ayeti okunur ve toprak evin üzerine serpilir. Bu şekilde dua okunarak evin satılma süreci hızlandırılır. İçten samimiyetle edilen hiç bir duanın geri çevrilmeyeceği unutulmamalıdır ve sürekli olarak dua edilmelidir. Dua ederken sürekli hayırlısı ile nasip olsun denilmelidir. Aksi halde istenilen şey belki de hayırlı olmayıp bize zarar verecektir. Evin satılması belki bizi zarara sokacak ya da bizim için kötü şeylere sebep olacaktır.
Bu nedenle okunan her duanın ardından ” Allah’ım sen Hakkımızda hayırlısını nasip et” şeklinde ilave edilmelidir. (www.nazarduasi.gen.tr)

 

 

 

 

Yorum Yazın