İslami Mortgage

İslami Mortgage nedir?

islami Mortgage nedir? Faizsiz kredi imkanı sağlayan İslami Mortgage kavramını sizin için araştırdık. Tamamen faizsiz, katılım bankacılığı mantığı ile çalışan bu sistemde banka, evi sizin yerinize satın alıyor, üzerine kar payını koyarak uzun vadede size taksitli ödeme kolaylığı sağlıyor. Buradaki temel mantık, bankanın faiz kazanımı değil, ticaret yapmasıdır.

Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan

İslami Morgage ilk defa Türkiye Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan’ın açıklamalarıyla gündeme gelmişti. Mehmet Bostan yaptığı açıklamada şunları söyşemişti, “İslam Kalkınma Bankası’nın alt kuruluşu ile İslami mortgage geliştirme konusunda anlaşma imzalandı. İslami Mortgage faizsiz bir enstrüman olacak. İlk defa İslami mortgage olacak. Bunun büyük talep göreceğini düşünüyoruz. Katılım mortgage şirketi kurup ev sahibi olmak isteyenlere uzun vadeli faizsiz kredi sağlamayı planlıyoruz. Burada türev enstrümanlar da söz konusu.”

turkiye-varlik-fonu-baskani-mehmet-bostan

Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan

İslami Mortgage çalışmaları devam ediyor

2018 yılı içerisinde İslami Mortgage döneminin başlamasıyla birlikte faizle konut almayı istemeyen vatandaşlarımız için yeni bir dönem olacak. Bazı dini otoriteler tarafından verilen fetvalarda kredi kullanmanın haram olmadığı, faizle kredi alınabileceği söylense de, faizin haram olduğu kurân-ı kerîm hükmüne bağlı olduğundan dolayı faiz ile verilen kredilerin tümü haram olarak bilinmektedir. Bu kapsamda, ev almak isteyenlerin bir çoğu islami kredi çeşitleri hakkında bilgilere başvurmaktadır.

Ülkemizde, dini açıdan bakıldığında faiz kazanımının ya da faiz ödemenin dini açıdan haram olduğunu savunan kesimin ağırlığı büyüktür. İnançlara göre, faize hiç karışmak istemeyen bu kesim, sadece faiz sebebiyle bankalardan kredi alamamaktadır ya da parasını bankaya yatıramamaktadır. Kredi ile karşılanacak ihtiyaçlarını ise, kredi almak istemediğinden dolayı eşinden dostundan karşılamaktadır. Para kaybetmenin büyük oranlarda yaşandığı günümüzde peki ne kadar zaman ya da ne kadar tutara kadar eşten dosttan finansman sağlanabilecektir?

Benzer Haber  Güneş enerjisi cari açığı kapatacak!

İslami örf adetin yaygın olduğu ülkelerde islami mortgage sistemi sıklıkla uygulanmaktadır. Bu sistemde kişilerin beğenmiş oldukları ev, banka tarafından satın alınıyor, belirli bir vade ve ücret karşılığında müşteriye satılarak ödeme planı hazırlanıyor.

Dünyada İslami Mortgage örnekleri

Dünyada üzerindeki İslami mortgage uygulamalarına baktığımızda iki yöntem öne çıkıyor. Murabaha mortgage bunlardan bir tanesi. Çok basit bir mantığa dayanıyor. Beğendiğiniz evi bulduktan sonra bu ev ile ilgili olarak İslami usullere göre mortgage kredisi sağlayan bir bankaya başvuru yapılıyor. Mortgage başvurusu yapılırken kanunda belirtilen prosedürlerin ardından katılım bankası evi satın alıyor ve daha yüksek bir fiyata tüketiciye tekrar satıyor. Bu daha yüksek fiyat, evin önceki sahibi ile anlaşılan fiyatın üzerine eklenen kişinin borçlanma vadesi göz önüne alınarak hesaplanan bir kar payı ve yatırılan peşinatı düşürmek suretiyle hesaplanıyor. Borç karşılığı olarak birinci derecede ve birinci sıradan ipotek teminatı alınıyor.

islami-mortgage-ornek

Dünyada İslami Mortgage örnekleri

Kira sözleşmesi yapılıyor

Bir başka İslami kriterlere uygun mortgage uygulaması kira yöntemi olarak geçiyor. Bu uygulama da temelde murabaha yöntemi gibi ilerliyor. Yani satın almak istenilen ev tespit edilip ilgili detaylarla katılım bankasına müracaat ediliyor. Katılım bankası, mortgage kredisi vermeyi uygun görmesi durumunda gayrimenkulu satın alıyor ve tüketici ile bir satın alma taahhütlü kira sözleşmesi yapıyor. Katılım bankası, tüketici ile yaptığı ödeme planında gayrimenkulün fiyatına eklenen vadeye bağlı kar payını hesaplayarak yapılan taksitleri ödemeye başlıyor. Yapılan kira sözleşmesi sonunda tüketici kalan bakiyeyi kapatacak ödemeyi gerçekleştirerek gayrimenkulün mülkiyetini üzerinde alıyor.

 

Yorum Yazın