rayic-bedel-nasil-hesaplanir

Rayiç Bedel Ne Demek?

Rayiç bedel ne demek? Ev alırken ve satarken sık sık rayiç bedel terimiyle karşılaşırız. Birçok faktörün etkin rol oynadığı rayiç bedel ne demek? Rayiç bedel nasıl bedel nasıl belirleniyor? Şimdi bunları aydınlatalım.

Rayiç bedel ne demek?

Rayiç bedel, bir gayrimenkulün piyasadaki alım satım değeri üzerinden ifadesidir. Piyasa değeri ve emlak vergisi bedelini baz alan değer olmak üzere ikiye ayrılan rayiç bedel ne demek? Sorusuna bir konutun alım satım değerini belirleyen bedel, olarak cevap vermemiz mümkün.

Rayiç bedel nasıl belirlenir? 

Rayiç bedel bir çok faktörün etkisi ile belirlenir. Rayiç bedeli belirleyen unsurlar arasında arz-talep dengeleri, gayrimenkulün bulunduğu semt, ilçe, mahalle, sokak, ulaşım aksı ve dairenin sahip olduğu şerefiye gibi etmenleri saymak mümkün. Rayiç bedelleri belirlenirken emlak vergisi olarak mülkün minimum değeri hesaplanıyor. Emlak vergisi de söz konusu rayiç bedel üzerinden emlak vergisi oranının hesaplanması ile bulunmaktadır. Bu durumda esas rayiç bedel genelde piyasa değerinin altında kalmaktadır.

Rayiç bedel nasıl hesaplanır? 

Rayiç bedel birkaç unsurun göz önünde bulundurulması ile hesaplanıyor. Bu hesaplamada kullanılan değerlerden biri de konutun bulunduğu konum. Konutun yurt içi ya da yurt dışında bulunması rayiç bedelini etkileyen oldukça önemli bir unsur. Hesaplama da etken olan diğer etmenleri ise konutun merkezi lokasyonda olup olmaması, bölgede yaşayan nüfusun sosyo- ekonomik durumu, konut etrafındaki alışveriş merkezleri, dükkanlar, eğlence merkezleri ve eğitim merkezleri olarak saymak mümkün. Rayiç bedeli hesaplamak için konutun bulunduğu semtteki en az üç gayrimenkulün rayiç bedelinin öğrenilmesi gerekiyor. Bu üç evin rayiç bedelinin toplamını üç evin toplam metrekaresine bölerek; bu semtte metrekare başına kaç lira rayiç bedel olduğu hesaplanabiliyor.

Metrekare başına düşen rayiç bedelini, esas rayiç bedeli bulmak istenilen evin metrekaresi ile çarparak evin gerçeğe yakın rayiç değeri kısmen de olsa bulunmuş oluyor.

Benzer Haber  Folkart Vega Projesi anahtar teslimleri başladı!

Eğer semtte yapılaşma oranı artıyorsa ve kentleşme yüksek seviyedeyse rayiç bedelinde artış görülür. Ülkedeki ekonomik durum ve genel piyasadaki canlılık da emlak rayiç bedelini etkileyen etmenlerdir.

Emlak Lobisi

 

 

Yorum Yazın