sove-nasil-yapilir

Söve nedir?

Söve Nedir?

İnşaat sektöründe kullanılmakta olan söve nedir ve ne şekilde kullanılır? Özellikle merak edenler için kapı ve pencerelerde yağan yağmura veya dışarıdan gelecek olan her türlü sıvıya karşı korumak amacıyla kullanılmaktadır. Binaların cephe tasarımına göre mimari açıdan estetik kazandırmak amacıyla kapı veya pencerelerde dikey olarak uygulanmaktadır.

Kapıların üst kısımlarında yatay olarak uygulanabilir. Farklı malzemelerle yapılacak olan uygulamalar sayesinde özellikle binada estetik açıdan istenilen görüntünün elde edilmesini de sağlayabilir. Pencerelerde veya kapılarda özellikle binanın dış cephesine bakan bölümlere uygulanabilir. Estetik açıdan zengin bir görünüm sağlaması nedeniyle tercih edilebilir. Dış yapıda yapılacak olan uygulamalar nedeniyle özellikle her türlü iklim koşuluna dayanıklı olan malzemeler tercih edilmektedir.

sove-nedir

Söve Ne İçin Kullanılır?

Günümüzde özellikle inşaat sektöründe kullanılmakta olan söve ne için kullanılır? Merak edilmektedir. Farklı malzemeler kullanılarak yapılacak olan çalışmalar sayesinde özellikle pencerelerde dışarıdan yağmur veya sıvının girişini engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Binanın mimarisini güzelleştirmek adına da kullanılacak olan malzemeler özellikle estetik açıdan daha etkileyici bir görüntü oluşmasını sağlayabilir.

İklim şartlarına dayanıklı malzemelerle yapılacak olan çalışmalar sayesinde uzun yıllar kullanımı söz konusu olmaktadır. Pencere ya da kapı boşluklarından özellikle yağmur sularının içeri girmesini engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Estetik açıdan kullanımı da söz konusu olmaktadır. İnşaat sektöründe özellikle yapılacak olan çalışmalar sırasında dikkat edilmesi gereken ayrıntılar arasında yer almaktadır.

sove-cesitleri

Söve Kullanım Amaçları

Binalarda özellikle kullanılmakta olan parçalar arasında yer almaktadır. Geniş kullanım alanına sahip olmasının yanı sıra söve kullanımı özellikle oluşabilecek problemlerin önlenmesini sağlamaktadır.

Pencerelerde özellikle üst başlık kısmını çevrelemekte olan yatay şeklinde kullanılmış olan kısımdır.

Benzer Haber  Ev alıp satanlar dikkat!

Pencerenin tüm sistemini çerçeveleyecek ve aynı zamanda destekleyecek çerçeve ya da başlıklar söve olarak uygulanır.

Dikey şekilde uygulanacak olan söveler pencere çerçevesinin kenarlarında kullanılmaktadır.

L söve yüzeyi ise pencere çerçevesinin kenarlarına uygulanarak kullanıma hazır hale getirebilecek olan şeritlerdir.

Söve Nasıl Yapılır?

Yaygın olarak kullanılması nedeniyle özellikle söve nasıl yapılır? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Pencere veya kapı çerçevesi üzerinde yapılacak olan çalışmalar ile aynı zamanda dekoratif açıdan da etkili olması nedeniyle kullanılmakta olan parçadır. Yağmur veya sıvıların özellikle pencere ya da kapı kenarlarından içeri girmesini engellemek amacıyla kullanılmaktadır.

Kullanılacak olan farklı malzeme seçenekleri özellikle sıvıya karşı dayanıklı olmalıdır. Bu sayede daha uzun yıllar boyunca kullanım olanağı elde edilmesi sağlanabilir. İlk aşamada öncelikle kullanılacak olan malzemenin belirlenmesi gerekir. Aynı zamanda binanın mimarisini etkilemesi açısından yapılacak olan çalışma için konseptin belirlenmesi gerekmektedir. Tasarlanacak olan söve daha sonrasında üretim aşamasına geçilerek üretilebilir.

Hazır modeller arasından tercih yapılabileceği gibi özellikle binanın estetiğine uygun şekilde farklı tasarımların uygulanması mümkündür. Strafor, xps, eps gibi pek çok farklı malzeme ile yapılacak olan çalışmalar doğrultusunda üretilebilir.

Yorum Yazın