The Holl projesinde metrekaresi 4 bin liraya daire!

Metal Yapı Konut ve Bekart İnşaat ortaklığıyla hayata geçirilen The Holl Life&Business projesini sizin için her yönüyle inceledik. Projenin geliştirici ortaklarından Bekart İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Bektaş ile Pendik’te satış ofisinde buluştuk. Genç ve başarılı İşadamı Yusuf Bektaş uzun bir araştırma ve geliştirmenin ardından yapımına başladıkları The Holl projesini her yönüyle anlattı. İşte o özel röportajın detayları;

Bugün Pendik’teyiz. Pendik’te yeni bir projeyi inceleyeceğiz. Bekart İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Bektaş bey ile
birlikteyiz.

Hayırlı olsun. Pendik bölgesi de Anadolu yakasının gelişen bölgelerinden bir tanesi
burada bir iş ve yaşam merkezi konseptinde bir proje geliştiriyorsunuz. Öncelikle nasıl ortaya cıktı proje?

Biz aslında bu bölgenin Pendik bölgesinin Anadolu yakasında alternatif yerler ile ilgili çalışmalarımız vardı.
Yalnız özellikle Kartal bölgesi ve etrafındaki yerlere baktığımız zaman orada bir yoğunlaşma yani inşai yoğunlaşma bizi rahatsız etti. Mimari farklılığı yapmak istediğimiz anlayıştaki proje ortaya koymak biraz zorlayacaktı bizi.  Farklılık noktasında onun için biraz daha geri çekilip bu farklılığı biraz daha rahat gösterebileceğimiz bir yer olarak Pendik bölgesini seçtik.

The Holl projesinde mimari açıdan neler sağladınız? Ne gibi farklılıklar ortaya koydunuz?

Biz aslında arsayı geliştirmeye başladığımızda mimarımız Kerem Piker’e bölgeyi analiz etmesini bir bakmasını gelmesini görmesini istediğimizde kendisi ilk gördüğü zaman çok heyecanlandığını bize söyledi. Ve kafasındada bir mimari esprisi olan bir projenin burada olabileceğini söyledi. The Holl böyle ortaya çıktı.

Sonra üzerine yaptığımız çalışmalarda biraraya geldiğimiz toplantılarda benim ilk defa gördüğüm ve bu zamana kadarda görenlerin daha öncesinde buna benzer bir mimari espriyi daha önce hiç görmediği noktasında şu ana kadar hemfikirim ama bundan sonra biri çıkıp derse ki bu var dicez ki varmış ama henüz daha denk gelmedik.

Burada 14 katlı bizim ofis home office diye adlandırdığımız binamız 14 kat fakat 7 tane sahanlıktan oluşuyor. Yani sahanlıktan kastım apartman boşluğu diye de düşünebiliriz. Asansör çekildiği binadan bağımsız 7 tane kattan giriş yapılabiliyor. Yanyana olan iki daire daire içerisine girdiğiniz zaman kapıları yanyana olan iki tane daire içerisine girdiğiniz zaman altlı üstlü oluyor. Her daire kendi içinde merdivenli altı yedi basamak var. Biz ona yarı dubleks diyoruz. Adınıda öyle koyduk aslında.

Özellikle 1+1 lerimizde yarı dubleks olarak adlandırabiliyoruz. 1+1 lerin tamamıda iki cepheyede bakarak daha havadar bir ortam sağlamış oluyor. Burada yine Kerem Piker’e teşekkür edelim böyle bir farklı proje ortaya çıkarttığı için bize.

Yönetimini nasıl yapacaksınız The Holl projesinin?

Bu projeyi biz ofis, home office hatta residence diyoruz yeri geldiği zaman çünkü biz teslim ettiğimiz noktada bu binadan kaçıp gitmenin derdinde değil kesinlikle çözüm odaklı yatırımcısına kiracısına ve hizmet noktasında hiçbir zaman kaçmayan her zaman yaşanabilecek sorunlarla veya ekstra verilebilecek olan hizmetlerde de öncelikle bizim olmamızı istiyoruz. Bu noktadan hareketle bunu da bugün alıcıya çok rahat söyleyebiliyoruz. Ve bu zamana kadar da bu cok takdir edilen eğer gerçekleştirebilirsek te devamında o farklılığı gösterebileceğimiz yeni bir alan olacak. Aslında bizim için yönetim ve binanın yaşaması adına.

Bu nasıl olacak aidatları nasıl belirlemeyi düşünüyor sunuz ? Otopark veriyor musunuz ?

1+0 ve 1+1 konut tipleri var. Genel olarak binanın özelliklerinden başlıyım. The Holl projemiz 14 katlı içerisinde 90 tane bölüm var. 1+1 ve 1+0 lardan oluşuyor. Ağırlıklı olarak 1+1’lerimiz 98 metrekare 1+0 larımızda 74 metrekare brütte. Normal şartlada 1+0 ve 1+1 e göre büyük metreler bununda farkındayız.

Benzer Haber  İNDER: Birden fazla faydası olur

Yine alıcı tarafından anlamlandırılan farklı olduğu farkedilen bir durum birde 1+1’ler  biraz bizim işimizi kolaylaştırıyor aslında. Ofis ve home office mantığında geliştirdiğimiz bir proje. Konutada dönebilir kişi isterse konut olarakta kullanabilir. Daireler kendi içerisinde birleştirilebiliyor ister altlı üstlü ister yanyana birleştirebilirler biz onu mekanik lego bina gibi tabir ediyoruz.

İstenilen metraja göre kullanılacak olan alana göre büyüklüğüne göre ofisin veya şirketin o an ki ihtiyacına göre alt katlarımızda ise toplam 4.500 metrekare ticari alanımız mevcut. Bu ticari alanında en büyük özelliği gördüğüm kadarıyla bu zamana kadar E-5 aksında yan yol kullanmadan girilebilecek olan tek proje olacak burası. Zemin katta 1.400 metrekare düz ayak eksi 1 katında 1.700 metrekare arkadan açığa çıkan bir ticari alanımız olacak onunda altlarında depo alanı kullanılabilecek olan ticari alanlarımız çıkmakta.

Binada sosyal donatı olarak bir spor salonumuz mevcut ki genelde bu da projelerin alt katlarına gömülür biz bunuda açığa çıkarttık konutların birinci katında onu da böyle açık havada bir spor salonu haline getirdik. Ferah olacak havadar olacak insanlar çıkıp dışarıdaki havayı teneffüs ediyor olabilecekler an be an. Ara katımızda bir tane lounge alanımız mevcut bu da yine binanın ortak kullanımına açık şekilde olacak. Orada belki ofis hayatından sıkılmış bunalmış olan veya bir takım hani daha rahat görüşmelerini yapabilecekleri bir alan çıkartmış bulunmaktayız. Teras katımızda yine kafe restoran gibi farklı planlarımız mevcut orayla alakalı.

Yine orada da bir restaurant alanı gibi düşünebileceğimiz bir alanımız mevcut keza ofis ve homeoffice dediğimiz için binanın içerisinde yine muhtemelen iki tanesini gün ışığı alan yere iki tanesini de belki bodrum katlarına sokabileceğimiz toplantı odaları yerleştirmeyi planlıyoruz. O da yine binanın ortak kullanımına uygun olacak.

Yani The Holl projesinde her hizmeti veriyor sunuz!

Evet yeme içme ile alakalı da bir takım hizmetleri vermeyi düşünüyoruz. Öncelikle binanın hizmetine olacak daha sonra çevre lokasyonlardan gelmek isteyen işte yeme içme ile alakalı durumlarını halletmek isteyenlere hizmet verecek.

Burada anladığım kadarıyla biz aslında 1+1 1+0 olarak tanımlıyoruz ama ihtiyaca göre metrekare bazında bir katı bile aslında kiralayabilirler alabilirler!

Metrekare sınırlaması olmadan tek kat üzerine veya iki katlıda yapabilirler üç katlıda yapabilirler burada isteğe göre birleştirilmeye daha geniş alanda konumlandırılmaya müsait. Zaten bir esprisi de bu yani demin söylediğim gibi lego şeklinde bunu düşünürseniz istediğiniz daire istediğiniz daireyle birleştirilip çok farklı bir mimari konsept ile alıcısına hizmet verebilecek pozisyonda bina.

Elbette bir kritik şeyde bizim için alıcılar için metrekare fiyatı yada işte daire fiyatı burada 1+0 1+1 ler var bunu örnekleyerek gidersek daha açıklayıcı olur mesela 1+0 ve 1+1 in fiyatı ne kadar yani ne kadardan başlıyor mutlaka katına göre değişkenlikler gösteriyordur.

Şu anda biz projemizde lansman öncesi dönemdeyiz bu dönemde 1+0’larımız için 375.000 TL’den başlayan fiyatlarımız 1+1’lerimiz 450.000 TL’den başlayan fiyatlarımız mevcut. Tabi bu lansman öncesi için geçerli bu da aşağı yukarı metresi  4.000 ile 5.500 lira arasında değişen şerefiyesine göre konumuna göre değişen fiyatlarımız mevcut. Amacımız 7.000 – 7.500 lira bandına getirip projeyi teslim etmek.

Peki bu 1+0 kaç metrekareden başlıyor yani en küçük en büyük metrekareler tabiki farklılıklar ihtiyaca göre olabilir?

Benzer Haber  Sağlıklı Evler Ormanköy’de yaşam başladı

1+0’larımız 75 metrekare 1+1’lerimizde köşe dairelerimiz var binanın her katında onların içerisi de 105 metrekare 125 metrekare ve 140 metrekare olmak üzere 1+1 dairelerimiz mevcut ama bunlara biz 1+1 diyoruz eğer kullanıcı o büyük metreleri bölmek isterse bölebilir daire tiplerimiz bu şekilde.

Diğer konuda ödeme koşulları insanlar tabi alıyorlar ama durumları müsait olmayabiliyor burada banka kredisi var mı? Siz şirket içerisinde bir finansman uyguluyor musunuz?

Şirket içerisinde bir opsiyonumuz mevcut 36 ay ve 48 aya kadar biz kendi içimizde 24 ay 36 ay ve 48 ay diye müşterilerimize lanse ettiğimiz alternatif ödeme planlarımız mevcut fakat deminde söylediğim gibi piyasa alıcı piyasası. Müşteri karşımıza gelip birşey söylediğinde ona da kayıtsız kalamıyoruz. Onları da dinleyip onlarında bütçelerini hesaba katarak ortak bir noktada buluşmanın derdindeyiz biz burada. Bankayla da bir takım çalışmalarımız mevcut onunla da sonuna gelmiş durumdayız geldiğimiz zaman zaten onun da lansmanını yapacağız.

Ödeme planı hani daha çok alıcının durumuna göre yeterki beğensin almak istesin biz birşey söylüyoruz ama asıl önemli olan alıcının ne söylediği. Onunla ortak bir noktada birleşebilirsek derdimiz bizim bu ürünü bu binayı yaşatacak insanlar aslında birazda yani. Derdimiz herkese satalım değil bu binada yaşayacak insanlar.

İnşaat ne durumda? Merak edenler olabilir bizi izleyenler arasında.

Şu anda hafriyat bitmek üzere aşağı yukarı 15-20 gün itibari ile burada temelimizi atmış sonrasında da Haziran 2019 – Temmuz 2019 tarihinde bu binayı teslim etmeyi planlıyoruz.

Alıcılar için hem ofis hem konut mantığında olacağı için kullanılan malzemeler çok önemi. Bizi izleyen insanlara diyoruz ki buna dikkat edin hem asansörü hem penceresi kapısına kadar.

Tabiki bu projede teknik şartnamemiz mevcut burada da artık günün standartları ne gerektiriyorsa her malzemede birinci sınıf kalite ürün kullanarak projenin sonuna kadar o şekilde devam etmeyi planlıyoruz. Zaten artık alıcıya birşey vaad edip karşına bambaşka birşey çıkarabileceğiniz bir ortamda yok. Derdimizde asla böyle birşey değil. Yine dediğim gibi birinci sınıf malzemeyi kullanarak asansöründen işte zemin parkesine taşına kapı koluna A’dan Z’ye her kullanılan malzemede birinci sınıf kullanmaya özen göstereceğiz, gösteriyoruzda.

Bu konulardan en önemli bir taneside lokasyonu içinde bulunduğumuz bölgeye baktığımızda E-5’te olması Tuzla’ya yakın olması Kartal’a yakın olması. Bunlardan da biraz bahsedelim.

Şimdi biz Pendik bölgesinin içine girince aslında birazda değerini kıymetini anladık. İstanbul’un ikinci en hızlı gelişen bölgesiymiş Pendik bölgesi. Dediğiniz gibi E-5 üzerinde olması Divan Otel’in karşısında olması 10 dakikalık mesafede Sabiha Gökçen’e ulaşma imkanınız var. Yeni açılan metro hattımız Tavşantepe durağı buraya 5 dakikalık mesafede yine 2019 – 2020 yılı içerisinde teslim edilecek olan Çamçeşme durağı buraya kısa mesafede.

Planlar arasında bu dört yol arasında bir çıkış planlanıyor metroyla alakalı olarak. Arka tarafta yenilenen tren hattı var. Seferleri yapılıyor bildiğim kadarıyla. Tuzla tersaneler bölgesi söylediğim gibi iş hayatının hızlı yaşandığı bölge. Garanti teknoloji binasının önümüzdeki haziran ayı içerisinde 4.000 çalışanıyla personeliyle bu bölgeye gelecek olması bölgeyi önümüzdeki beş sene içerisinde bambaşka bir konuma geleceğini biz öngörüyoruz. Zaten bu bölgeye gelen bizle bu projeyi konuşan çoğu alıcımızda buranın geleceğinin farkındalar.

The Holl projesi hakkında verdiği bu değerli bilgiler ve nazik ev sahipliği için Bekart İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Bektaş’a çok teşekkür ederiz.

 

Yorum Yazın