Toki arsa çıkanlar ev yapmak zorunda mı?

Toki arsa çıkanlar ev yapmak zorunda mı Elektrik, su altyapıları tamamlanmış, imar planı yapılmış ve inşaat yapmaya hazır şekilde teslim edilecek TOKİ arsaları piyasalara göre ortalama yüzde 30 indirimle satışa sunulacak. Arsasını alan vatandaş evini kendi yaptırabilecek. Peki, arsa sahipleri ev yapmak zorunda mı? TOKİ arsaları satılabilir mi?

TOKİ arsa başvuruları ve 7 Kasım’a kadar sürecek. Arsa için başvurular Ziraat Bankası şubelerine yapılacak. TOKİ arsa yapımı çeşitli illerde 100 bin konut ve 28 ilde 10 bin iş yeri olarak belirlendi. Arsalar yüzölçümü planlama durumuna göre yaklaşık 350 metrekare ile 500 metrekare arasında değişecek.

ARSA ÇIKANLAR EV YAPMAK ZORUNDA MI? 

TOKİ arsa başvurusu sonrası vatandaşlar, arsaya ev yapmanın zorunlu olup olmadığını araştırmaya başladı. TOKİ arsasına başvuru yapan vatandaşların dikkat etmesi gereken nokta ise tahsis edilen arsa sonrası en geç 1 yıl içinde evin inşaatına başlaması ve en geç 2 yıl içinde tüm bloklar için zemin kat taban döşeme seviyesinin bitmesi gerekmektedir. Bu işlem yapılmadığı takdirde yatırdığınız paranın yüzde 10’u kesilir ve vatandaşa verilir arsa TOKİ’ye geçer. Bu nedenle arsa başvurusu yapacakların bu şartları da göz önünde tutulması gerekmektedir.

TOKİ ARSA FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

TOKİ sosyal konut projesinde iki çeşit arsa mevcut. Müstakil arsaların fiyatı 192 bin 500 liradan başlayacak ve taksitleri de 1.604 liradan başlayacak. İkinci seçenek ise hisseli parseller. Hisseli parseller 150 metrekare olacak. Hisseli arsalar 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlar ve 937 liradan başlayan taksitlerle vatandaşa sunulacak.

TOKİ ARSA BAŞVURU BEDELİ NE KADAR?

Toki arsa çıkanlar İlk evim, ilk iş yerim projesi kapsamında konut ve arsa başvuru ücreti belirlenen hesaplara 500 TL, iş yeri için ise 2.000 bin TL yatırılması gerekir.

Benzer Haber  Portekiz’de gayrimenkul yatırımı değer kazanıyor!

Yorum Yazın