Türkerler’in İzmir’deki Benzersiz Projesi!

Türkerler’in İzmir’deki Mahall Bomonti İzmir projesi Doğuş Grubuyla hayata geçirdiği Bomonti Ada’yı İzmir’lilerle buluşturuyor. Bu işbirliğinin detaylarını Türkerler Grubu genel koordinatörü Prof. Dr. Atilla Sezgin’den alalım.

 

Hayırlı olsun diyelim, bugün bir basın toplantısı ile İstanbul’daki Bomonti Ada’yı İzmirlilerle buluşturacak işbirliğinizi açıklıyorsunuz. Nasıl bir işbirliği olacak, hangi markalar yer alacak detaylarını sizden dinleyelim.

 • D.ream Grubu’nun İstanbul’daki Bomonti Ada’da yer alan Babylon konsepti, Populist konsepti, Monochrome konsepti aynı isimlerle burada da devam edecek. Ayrıca D.ream Grubu’nun özellikle yurt dışında gözlemlediği Marketplace dedikleri yeni bir konsepti de İzmir’deki Bomonti Ada’da gerçekleştirecekler. Bunun anlamı şu: Çok değişik alanlarda ve çok değişik kültüre ait yemek çeşitlerini sunacak bir pazar veya şarküterinin restoranla birleştirilmiş şekli olacak. Bu da zannediyoruz ki İzmir’lilere çok değişik gelecek.

[mom_video type=”youtube” id=”ry-SI4BKxzc” width=”700″ height=”400″]

Projede kaç mekan yer alacak?

 

 • 9 mekan yer alacak. Yaklaşık 11.000 m2’lik bir alanda bu faaliyetlerini sürdürecek. Tamamı D.ream’in markaları olacak.

 

Peki bu markalar neler?

 

 • Markalar Babylon, Monochrome, Populist, Brewhouse dedikleri yeni bir bira imalathanesi olacak ve orada servis verecek. Ayrıca daha önceden kalma depoları da küçük odalar ve konseptler halinde İzmir’lilerin hizmetine sunacaklar.

 

Biraz önce Ferit Bey ve Kazım Bey açıklamalarda bulundu ve buradaki yatırımların tamamının Türkerler Grubu tarafından karşılanacağından bahsetti. Türkerler Grup’un yeme içme tarafında ne kadarlık bir yatırımı olacak?

 

 • Bizim tarafımızdan karşılanacak toplam yatırım miktarı 12.000.000 $ civarında olacak.

 

Peki, tam olarak ne zaman faaliyete geçirilmesi planlanıyor?

 

 • Projenin 2018 yılının 4. Çeyreğinde bitirilmesi planlanıyor. 4. Çeyrek derken Ekim ayı sonu, en geç Kasım ayının başlarında açılmış olacak.

Peki, biraz da projeyi hatırlatalım. Mahall Bomonti İzmir kaç konutluk bir proje, ne aşamada, şu aşamada satış durumları nasıl, biraz da bunlardan bahsedelim.

Benzer Haber  Hilal Hill’de inşaat faaliyetleri hızla sürüyor

 

 • Mahall Bomonti İzmir projemiz karma bir proje. Burada yaklaşık 600 civarında konut, 400 civarında ofis, 100 civarında ticari birim dediğimiz restoran ve AVM’ye hizmet edecek birimler var. Bunların ilk planda tarihi kısımda olanları D.ream ile yapılan anlaşma çerçevesinde bu yılın son çeyreğinde devreye alınacak ve hizmete başlayacak. Diğer kısımlar da 2019 sonuna kadar bitirilmiş olacak. İnşaat %25 civarında tamamlanmış durumda ve 2019 sonunda hayat başlayacak.

Peki, projede fiyatlar ne aşamada, ne kadar prim yaptı çok merak ediyoruz.

 

 • İlk lansmana çıktığımızdan bu yana bizim hesaplarımıza göre projemiz %40 civarında prim yaptı. Ancak bu dönem içerisinde Türkiye bildiğiniz gibi çeşitli ekonomik sıkıntılar yaşadı. Aslında beklentilerimiz projenin daha fazla prim yapması yönündeydi fakat yeni ekonomik dönemde istikrar içerisinde Türkiye’de ekonomide düzelme olduğu sürece gayrimenkul her zaman prim yapıyor. Özellikle İzmir’de çok büyük bir talep var. Çünkü İzmir yoğunlukla İstanbul ve Anadolu’dan nitelikli göç alıyor. Buradan gelen vatandaşlar da iyi konutlarda oturup iyi ofislerde çalışmak istiyorlar.

 

Konutlarda ortalama m2 fiyatları şu anda hangi düzeyde?

 

 • Yaklaşık 8.000 TL civarında liste fiyatlarımız. Tabii ödeme koşullarına göre indirim yapılabiliyor.

 

Şu anda bir kampanyanız var mı?

 

 • Evet, var. Peşin alımda %20 indirim yapıyoruz. Bunun dışında vadeli almak isteyenlere konutlarda 72 ay vade tanıyoruz. Bunlar tamamen 0 faizli. Ofislerde ise 84 ay faizsiz vade tanıma imkanına sahibiz.

Peki şirket bünyesinde yapılan vadelendirmeler tabii ki de fiyatlara yansıyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz, önümüzdeki dönemlerde sizce konut finansmanı nasıl şekillenecek? Kredi faizlerinin şu anki durumu göz önüne alınarak kısa bir değerlendirme yapabilir misiniz?

 

 • Benim burada söylemek istediğim banka kredi faizleri değil, onlar şu anda konut sahiplerine çok yüksek geliyor. Biz kendi imkanlarımızla daha düşük oranda maliyet hesaplayarak bunu gerçekleştiriyoruz.
Benzer Haber  Alya Konakları Merkezefendi ön talep başladı

 

Bu sizin gibi birkaç firmanın yaptığı bir şey. Uzun vadede gayrimenkul sektöründe faiz oranlarının yüksek olması nasıl bir durum yaratacak sizce?

 

 • Şu şekilde söyleyeyim, banka kredileri tekrar bir artış seyrine girdiği için, konut piyasasında firmalar kendi öz kaynaklarını kullanarak satış yapma gayreti içerisinde olacaklar. Yani tüketiciler banka kredilerini kullanmakta çekingen davranacaklar gibi geliyor.

 

Bu durumda öz kaynağı iyi olan firmalar mı şanslı olacak?

 

 • Tabii ki öz kaynağı iyi olan firmalar mı şanslı olacak. Biz satışlarımızın büyük bir kısmını kendi öz kaynaklarımızla gerçekleştiriyoruz. Yani vadeli 0 faizli satışlarımız kendi öz kaynağımızla gerçekleşiyor.

 

Peki Atilla Bey, kısa vadede yeni projeler var mı sizden gelecek?

 

 • İzmir’le ilgili birtakım çalışmalarımız var şu anda. Biliyorsunuz ki bizim İzmir’de birçok yatırımımız var. Bayraklı Şehir Hastanesi’ni yapıyoruz. Tire ve Kiraz RES’lerini yapıyoruz. Yani yaklaşık 6.000.000.000 civarında bir yatırımımız var. Ama gayrimenkulde de uygun bir proje olursa devam etmeyi düşünüyoruz.

 

İstanbul’da hangi projeler var?

 

 • İstanbul’da Çiftçi Towers var. Onun dışında bir projemiz şu anda yok. Ankara Mahall’i teslim ettik. Mülk sahipleri oturmaya başladı.

 

İzmir’de yeni bir proje gözükmüyor yani şu anda?

 

 • Uygun bir proje bulmak konusunda çok seçici davranıyoruz. Bugün Ferit Bey’de, Kazım Bey’de ifade ettiler ki her yaptığımız işi seçici yapmaya çalışıyoruz.

 

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

 

 • Ben teşekkür ederim.

Yorum Yazın