Birevim sıfır faizle konut sahibi olma imkanı sunuyor!

Son günlerde sıkça karşımıza çıkmaya başlayan Birevim sistemini merak ettik. Deneyimli ve tecrübeli editörümüz Berkman Demirhan Birevim sistemini siz değerli okuyucularımız için araştırdı. İşte o çok özel haberin detayları;

Birevim nedir?

Birevim faizsiz konut edinme yöntemi. Eminevim Genel Müdürlüğünden ayrılarak Birevim’i kuran Murat Çiftçi yeni sistemle konut edinmek isteyen vatandaşlara farklı imkanlar sunuyor.

Birevim sizi nasıl ev sahibi yapar?

Birevim’den ev alabilmeniz için öncelikle pazarlama ekibiyle iletişime geçmelisiniz. Birkaç adımla anlatmaya çalışalım;

1-Önce bir ev almaya karar vermelisiniz.

2-Firmayı 444 23 53 numaralı telefondan aramalısınız.

3-Dilerseniz firma merkezini ziyaret edebilirsiniz. Firmanın merkezi Altunizade’de ama çok yakında Fatih ve Beyoğlu’nda 2 şube daha açılacak.

 

Birevim sizi nasıl faizsiz konut sahibi yapacak?

Türkiye’nin neresinden olursa olsun almak istediğiniz daireyi tespit etmelisiniz. Örneğin Kartal’dan 400 bin liraya ev beğendiniz ve almaya karar verdiniz. Hemen Birevim yetkilileriyle görüşüyorsunuz. Ya da Edirne merkezde 350 bin liraya daire almaya karar verdiniz hemen 444 23 53 numralı telefonu arıyorsunuz firma çalışanları size gerekli bilgilendirmeyi yapıyor.

 

Gelin birlikte Birevim’den 400 bin lira tutarında beğendiğimiz daireyi alalım!

Öncelikle daireyi alabilmek için 100’lü, 150’li gibi çeşitli sayılarda değişen gruplara giriyorsunuz. Varsayalım 100’lü grupta yer aldınız beğendiğiniz daireyi en erken 1. ayda en geç 42. ayda teslim alıyorsunuz. Peki bu nasıl oluyor? Sorunun cevabı basit «kura yöntemiyle». Her ay noter huzurunda kura çekiliyor.

Benzer Haber  Polat Ev Göztepe satışa çıktı.

 

400 bin lira beğendiğiniz dairenin fiyatı.

100 bin lira peşinat veriyorsunuz.

300 bin lira ayda 2 bin lira ödüyorsunuz. Taksit tutarları sabit değil dilerseniz ayda 1.500 lira da ödeyebilirsiniz. Ödediğiniz taksit tutarına göre taksit sayınız da elbette değişiyor. Burada püf noktası asla «faiz» ödemiyorsunuz.

Özetle 400 bin lira değerindeki daireyi 100 bin lira peşinat her ay 2 bin lira olmak kaydıyla 150 ay sıfır faizle en iyi ihtimal 1. ayda en kötü 42. ayda alma imkanına sahipsiniz. 1-42 ay tamamen kura şansınıza kalmış.

 

Birevim, Fuzul ve Emninevim’den neyi farklı yapıyor?

Birevim sisteminde öncelikle kira yardımı adı altında ek para alınmıyor. Birevim yetkilisi, Eminevim’de «kira yardımı» adı altında ek maliyet oluşturulduğunu söyledi. Biz böyle bir ek ücret talep etmiyoruz diyen yetkili sadece hizmet bedeli aldıklarını söyledi.

 

Birevim güvenilir mi?

Biz tüketiciler için en önemli nokta bu sistemin ne gibi güvenlik duvarları oluşturduğu! Firma yetkilisi, güçlü bir sermaye yapısına sahip olduklarını ve sermaye arttırımına gittiklerini söyledi. Sermayelerini 4 milyon liranın üzerine çıkardıklarını belirten yetkili, güçlü bir ortaklık yapılarının olduğunu da ifade etti.

 

Birevim sisteminden daire aldım parayı nereye yatıracağım?

Birevim finans biriminin size bildirdiği banka hesabına peşinatınızı ve taksitlerinizi yatırıyorsunuz.

 

Almış olduğunuz dairenin üzerine Birevim ipotek koyuyor mu?

400 bin lira değerinde 100 bin lira peşinat ve 150 ay vadeyle almış olduğunuz dairenize Birevim tarafından borcunuz bitinceye kadar ipotek konuyor.

 

Herhangi bir sebeple 400 bin liraya aldığım daireden vazgeçersem ne olacak?

Her ne şart altında olursa olsun vazgeçme hakkına sahipsiniz. Örneğin işleriniz kötü gitti ve taksit ödeyemiyorsunuz tam bu noktada Birevim finas birimi devreye giriyor ve taksit atlatma imkanı sağlıyor. Üst üste 3 kez taksit atlatma imkanı sunuluyor. Yine ödeyemediniz peki ne olacak? Burada biraz karışıklık var ya da ben tam cevabımı alamadım. Örneğin 20. ayda taksitlerinizi ödeyemediniz ve birevim finans birimiyle anlaştınız. Firma 2 ay içinde size peşinatınız ve ödemiş olduğunuz taksitleri geri ödüyor ama konut satıldıktan sonramı öncemi onun cevabını tam alamadım.

Benzer Haber  Narlı Bahçe Evleri fiyat listesi!

 

Hizmet bedeli ne kadar?

İşte burası da biraz karışık çünkü çeşitli alternatifler var. Gelin birlikte 400 bin liraya aldığımız dairenin hizmet bedelini öğrenelim. Bu sistem sizden hizmet bedeli olarak 400 bin lira değerinde daire için 39 bin lira hizmet bedeli alıyor. Ancak firma yeni kurulduğu için geçici bir süreliğine indirim uyguluyor veödememiz gereken 39 bin lira 23 bin liraya düşüyor. Oran vermek gerekirse % 3 ile % 9 arasında değişiyor.

 

Tapu ve eksper ücretleri ne kadar?

Firma tapu ücretlerini karşılamıyor. Tapu masraflarını alıcı ödüyor. Eksper masrafında durum biraz farklı. Firma ilk eksper ücretini ödüyor. Diğer eksper masraflarına ise karışmıyor.

 

Editör Notu; Sistem taksitle ve faizsiz ev almak isteyenler için adeta biçilmiş kaftan. Gelin kısaca bir çalışma yapalım;

300 bin lira 120 ay kredi için toplamda en düşük 528 bin lira en fazla 568 bin lira ödüyorsunuz. Yani 10 yılda 228 bin ile 268 bin lira arasında değişen rakamı faiz olarak ödüyorsunuz. Bu sistemde faiz ödemiyorsunuz. Cebinizden sadece hizmet bedeli çıkıyor.

Uzun lafın kısası kafanızda güven ve garantörlük gibi sorulara tam cevap bulursanız şiddetle tavsiye ederim.

 

Firma yetkililerine tavsiyem; görüşmeleri en kısa sürede kayıt altına almalılar. Hem müşteri adayları hem de Birevim çalışanları açısından çıkabilecek uyuşmazlıklar / yanlış anlaşılmalar açısından veri oluşturur.

 

Berkman Demirhan / Temmuz 2016 / İstanbul

 

Yorum Yazın