Gayrimenkul Sertfikası haram mı?

Konut geliştiricileri, dar gelirli vatandaşlar ve aynı zamanda yatırımcılar için oldukça cazip olan Gayrimenkul Sertfikası artık hayatımıza girdi. Sektörün bütün aktörleri için avantajlar sağlayan Gayrimenkul Sertfikası ile birlikte artık inşaat firmaları faizsiz finans sağlayabilecekler konut alıcıları ise bütçelerine göre faiz ödemeden pay alabilecekler.

Gayrimenkul Setifikası ile herşey çok güzel olacak. Ancak burada vatandaşlarımızın aklına takılan soru Gayrimenkul Sertifikası haram mı? Çünkü Gayrimenkul Sertifikası'na borsadan aldığınız payla sahip olabiliyorsunuz. Yatırımınızı veya daire almak için paranızı borsa üzerinden değerlendiriyorsunuz.

 

Toplumda borsaya bakış ağırlıklı olarak günah şeklinde. Borsa'nın kumar olduğunu düşünen kişi sayısı oldukça yüksek. Toplumun her kesimini ilgilendiren Gayrimenkul Sertifikası hakkında haram mı değil mi şeklinde bir araştırma yaptık.

 

Emlak gayrimenkul sektörünün deneyimli ve tecrübeli editörü Berkman Demirhan Gayrimenkul Sertifikası haram mı? sorusuna cevap aradı. İşte editörümüzün sizin için derlediği görüşler;

Hayrettin Karaman'ın borsa caiz mi sorusuna verdiği cevap; "faaliyet alanları içerisinde haramla iştigal söz konusu olan şirketlerin hisse senedine yatırım yapmak caiz değildir. İşi ve işlemi tamamen helal olan şirketlerin hisse senetleri alınır satılır. Asıl işi (ticareti, üretimi, yatırımı) helal olmakla beraber bazı durumlarda araya faiz gibi haram olan işlemlerin de karıştığı ama bunların üçte biri geçmediği şirketlerin hisse senetlerini alıp satmak caizdir"

 

Sosyal Doku Başkanı Nureddin Yıldız hoca da Borsa haram mı? sorusuna şöyle cevap veriyor; "Helal iş yapan şirketlerin, helal yöntemlerle hisselerinin satın alınması ticaret kabul edilebilir. Her ticarette olabileceği gibi borsa işemlerinde de caiz olmayan işler olabilir, kaçınmak ve tedbir almak görevimizdir".

 

Gayrimenkul Sertfikasına borsa üzerinden sahip olunduğu için bu haberi hazırladık. Değerli hocalarımızdan Gayrimenkul Sertifikası haram mı? sorusuna aldığımız dolayla cevaplar böyle. Gayrimenkul Sertifikası ile konut almak ve yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımız durumu kendi vicdanlarında ve mantıklarında değerlendirebilirler.

Benzer Haber  Doğa Şehir Çerkezköy fiyat listesi!

 

Berkman Demirhan / Emlaklobisi.com

 

 

Yorum Yazın