gokhanavcioglu

Mimar Gökhan Avcıoğlu Kimdir?

Mimar Gökhan Avcıoğlu,  ismini GAD ile gündeme getiren başarılı bir iş insanıdır. Birçok projede yer alarak sektörde önemli bir yer edinmiştir.

Mimar Gökhan Avcıoğlu ile ilgili görsel sonucu

Gökhan Avcıoğlu Kimdir?

Ankara’da 1960 yılında doğan Gökhan Avcıoğlu, Konya Selçuk’ta mimarlık eğitimi almıştır.  1994 yılında Özlem Ercil Avcıoğlu ile Global Architectural Development isimli mimarlık bürosunu kurmuştur.  Aynı zamanda Yıldız Teknik niversitesi ile İstanbul Teknik Üniversite’sinde de öğretim üyesi olarak görev yapan Gökhan Avcıoğlu, 2007 yılından itibaren yurt dışında Paris’te yeni bir üniversitede de görev almıştır. Ecole Speciale D’Architecture’da yer aldığı bilinmektedir.

Mimar Gökhan Avcıoğlu ile ilgili görsel sonucu

Gökhan Avcıoğlu’nun GAD projeleri,  birçok ülkede sergilenmiş ve başarı kazanmıştır. Sergilenen yerlere bakılırsa;

  • Londra Kraliyet Sanat Akademisi
  • Amerika’da; 2003 ve 2004’de Miami Bienali
  • 2005’de Rotterdam Mimarlık Müzesi
  • 2008 Nisan ayında Milano’da gerçekleşen Block sergisi
  • 2002’de Galerist İstanbul ve Minima Art Philadelphia
  • 2010’da Los Angeles üzerinde sergiler olmuştur. Ayrıca bazı tasarım objeleri de Gökhan Avcıoğlu ismini taşımaktadır.

Hangi Projeler Var?

GAD ile sektörde ismini duyuran Gökhan Avcıoğlu’nun projeleri birçok alanda görülebilir. kamu kurumları, ticari yerler, ofis binaları, Washington DC, Virginia, Malpes, Dubai New Jersey, Philadelphia  gibi yurt dışı konut projeleri bulunmaktadır. İstanbul, Bodrum gibi yerlerde restoranlar ve mağazalar, Borusan Müzik Evi, NEWADA, TRGTRS, GDKP gibi ödüllü tasarımlar yer almaktadır. Bodrum Kuum Hotel, Beşiktaş Balık Pazarı, Altunizade, Esma Sultan, İstanbul Shell Genel Müdürlük Binası gibi projelerde de yer almıştır. Ayrıca karma kullanımlı çok sayıda yer için de işlemler yapmıştır. Libya’da halka açık bir park projeleri gibi kamusal alanlarıun yurt dışı versiyonlarında da işler yapmıştır.

Benzer Haber  Salih Bezci Kimdir?

Gökhan Avcıoğlu Aldığı Ödüller

Mimar Gökhan Avcıoğlu ile ilgili görsel sonucu

Gökhan Avcıoğlu aldığı ödüller  şu şekilde sıralanabilir: ODTÜ Teknokent Ar-Ge Binası Yarışması’nda 4.lük ödülü, ÇİMSA Kent Mobilyaları Yarışması’nda 2.cilik ödülü, Tekstilbank Genel Müdürlük Binası Mimari Proje Yarışması’nda birincilik ödülü, Adnan Menderes Havaalanı Yeni Dış Hatlar Terminal Binası ve Katlı Otoparkı Yarışması’mda ikinci mansiyon gibi birçok ödüle sahiptir.

 Gad Mimarlık Hakkında

gad mimarlık ile ilgili görsel sonucu

GAD mimarlık hakkında genel bilgilere de değinmek faydalı olacaktır. Firma, temelde mimari proje üretimi üzerinden çalışmalar sürdürmektedir. 24 yılı aşkın süredir faaliyetlerine devam eden firma, devamlı bir gelişim içerisinde, bazı teknolojik aşamaları da takip ederek faaliyetlerini sürdürmektedir. Hem kullanılan mimari teknolojilerde hem de genel tasarım beklentilerinde bu gibi durumlara büyük önem verilmektedir.

Şehircilik, kültürel özellikler, tüketici alışkanlıklarının gidişatı gibi konular mimari açıdan kritik öneme sahiptir. Örneğin konut alırken beklentilerin belli bir yönde değişmesi ile yeni projelerde de buna yönelik işlemler ön plana gelecektir. GAD bu noktada süreçleri iyi şekilde takip etmektedir. Hatta çalışmalarını da yönteme dayalı bir şekilde devam ettirerek, sağlam bir zeminden yürümektedir. Üyelikleri ile de bunu kanıtlar niteliktedir. Türkiye Mühendisler Mimarlar Odası Birliği, American Institute of Architects, Royal Institute of British Architects gibi yerli ve yabancı kurumsal oluşumlar örnek gösterilebilir.

 

 

 

 

Yorum Yazın