Agah Mehmet Tara

Enka Holding’in 3. Kuşak temsilcisi olan Agah Mehmet Tara şu anda Enka Holding’in icra kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır. Tara şu anda holdingin inşaat, mühendislik, enerji üretiminin yanı sıra gayrimenkul yatırımları ve yönetim işlerini idare etmektedir. Şirket kriterlerine bağlı olarak yönetim anlayışına devam eden Tara, şirketi büyütmeye de devam etmektedir. Özellikle başta Rusya olmak üzere tüm dünya genelinde aldığı ihalelerle ve dünya çapındaki hizmetleri ile söz ettiren Holding’in bu anlamda dış pencere açılan yüzü durumundadır.

mehmet_tara

Agah Mehmet TaraAile Hayatı

Şarık Tara Enka İnşaat’ın kurucusudur. Şarık Tara ve eşi Lale Tara’nın oğlu 1958 doğumlu Mehmet Sinan Tara şirketin ikinci kuşak temsilcisidir. Sinan Tara Alman Lisesi mezunu olduktan sonra ETH Zürih’te inşaat mühendisliği okumuştur. Yüksek lisans eğitimini ise Stanford Üniversitesi’nde işletme dalında yapmıştır. Mehmet Sinan Tara’nın üç çocuğu vardır.

Agah Mehmet Tara ise Sinan Tara’nın oğludur ve şirketin 3. kuşak temsilcisidir. Şu anda şirketin yönetim kurulu başkanı olarak görev yapan Agah Mehmet Tara, şu anda 22 bin kişilik ekibi yönetmektedir. Ve kalitende özdün vermeyen ve sürekli yeniliğe ve ilerlemeye önem veren yapısı ile Holding’in bu manada en önemli değeri durumundadır

Agah Mehmet Tara 2010 yılında hayatını Selin Fadıllıoğlu ile birleştirmiştir. Çiftin iki çocuğu vardır. Özellikle sakin ve mutlu bir aile hayatı süren Agah Mehmet Tara bu anlamda işi ile ailesi arasında dengeyi kurabilmiştir. Her zaman önce aile diyen Agah Mehmet Tara iş hayatındaki başarısını buna borçlu olduğunu ifade etmektedir.

mehmet_tara

Eğitim Hayatı

Agah Mehmet Tara da diğer aile bireyleri gibi inşaat mühendisliği alanında eğitim almıştır. 2002 yılında Cushing Akademy’den mezun olmuştur. 1865 yılında kurulan köklü okul, üniversiteye hazırlık için yatılı eğitim vermektedir. Bostan ABD’de yer alan okul eğitim kalitesi ile bilinmektedir. Dünya üzerinde 30 farklı ülkeden öğrenci kabul eden kurumdur.

Benzer Haber  Necmettin Bitlis Kimdir?

Tara bu okulda üniversiteye hazırlandıktan sonra Wentworth Institüe of Technology üniversitesine girmiş ve 2006 yılında mezun olmuştur. Yine Boston’da bulunan bu okulda inşaat mühendisliği eğitimi alarak aile geleneğini devam ettirmiştir. Mezun olduktan sonra bir aile şirketi olan Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş.’de çalışmaya başlamıştır. Özellikle ABD eğitimi kendisinin daha yenilikçi ve modern yöntemleri benimsemesinde etkili olmuştur. Ülkemizde bu anlamda birçok farkı yapı ve konsept kendi döneminde gelmiş durumdadır.

İş Hayatı

Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinden olan Enka, Şarık Tara ve kayınbiraderi rahmetli Sadi Gülçelik tarafından 1957 yılında kurulmuştur. Şarık Tara halen şirketin onursal üyesidir. Şirketin piyasa değeri 6 milyar dolardan fazladır. Şirket yönetimi Tara ailesi ile kuşaktan kuşağa devam etmektedir.

Şu anda şirketin icra kurulu başkanı ve genel müdürü olarak Agah Mehmet Tara görev yapmaktadır. Aynı zamanda TÜSİAD ve Türkiye Müteahhitler Birliği üyesidir. Özellikle dünya genelinde başarısı ile adından söz ettiren Agah Mehmet Tara bu anlamda ülkemiz n yurt dışındaki en saygın ve bilinen iş adamaları arasında yer almaktadır.

Agah Mehmet Tara Projeleri

Agah Mehmet tarafından yönetilen Enka inşaat bünyesinde ülkemizde ve dünyada sayısı projeler yapılmıştır. Agah Mehmet Tara projelerinden bazıları ise şu şekildedir; Gelinci Multi Fonksiyonel Tıp Merkezi, Taıf İş merkezi, Tengiz Petrol sahası genişletme çalışması, Güney Kafkasya Boru Hattı Projesi, Dohuk Çevrime elektrik Santrali projesi, Maskat Uluslararası Havaalanı, Namakhvani HES Cascade Projesi, Nizhnekamskneftekhim 495 MW Kombine Çevrim Elektrik Santrali bunlardan sadece bir kısmıdır.

 

 

Yorum Yazın