ahmet-nazif-zorlu-emlaklobisi

Ahmet Nazif Zorlu Kimdir?

Ahmet Nazif Zorlu 15 Eylül 1946 tarihinde Denizli Babadağ’da 3 çocuklu bir ailenin ortanca çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Küçük yaştan itibaren eğitimine devam etmeyim iş hayatını tercih etmiştir. Özellikle hem evde hem de babasının dükkânında 15 yaşına kadar çalışmıştır.

Hayatının dönüm noktası ise 15 yaşında amcası ile beraber çıktığı Bursa, Ankara, Samsun Trabzon’u kapsayan iş gezisi olmuştur. Gezinin son durağı olan Trabzon’da ise yerleşerek ilk mağazasını açmıştır. Bu Ahmet Nazif Zorlu’nun profesyonel ilk ticaret denemesi olmuştur. 1960 ile 1965 yılları arasında açtığı mağazada çalışan Zorlu askerde gidip geldikten sonrada 3 yıl daha burada çalışmaya devam etmiştir. Bu tarihten sonra ise hayalinin peşinden koşarak İstanbul’a gelmiş ve şimdilerde de odlukça popüler olan Taç marka nevresimleri piyasaya sürmüştür. Günümüzde ise hale Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine devam etmektedir.

ahmet-nazif-zorlu-emlaklobisi

Eğitim Hayatı

İlkokuldan sonra eğitim hayatına devam etmeyen Ahmet Nazif Zorlu hem evdeki dokuma tezgâhlarında hem de babasının dükkânında çalışarak çalışma hayatına atılmayı tercih etmiştir. Ama hayatının her döneminde okumadığı için pişmanlığının dile getirmiş ve bu anlamda sosyal sorumluluk projelerinde eğitime önemli bir rol üstlenmiştir.

Aile Hayatı

ahmet-nazif-zorlu-emlaklobisi

Ahmet Nazif Zorlu Aile hayatı ise; Eşi Zühal Zorlu ile mutlu ve huzurlu bir aile hayatı bulunan Zorlu’nun Mehmet Emre Zorlu adında bir oğlu ve Şule adında bir kızı bulunmaktadır. Aile ve iş hayatının başarılı bir şekilde ayıran Ahmet Nazif Zorlu iş hayatındaki başarısının aile hayatındaki başarısı ve mutluluğuna bağlamaktadır.

İş Hayatı

1971 yılında piyasaya sürdüğü Taç marka nevresimlerle adından söz ettirmeye başlayan Ahmet Nazif Zorlu 1975 yılında Bursa’da abisi ile birlikte Korteks tekstil fabrikasını kurmuştur. 1980 yılında ise Almanya’dan ithal ettiği tül makineleri ile tül perde üretimine başlamıştır. Hızla büyüyen ve kendini geliştiren şirketi kısa süre içerisinde birçok ülkeye ihracat yapar hale gelmiştir. Çorlu’da kurulan fabrika ile tül perde alanında dünyanın en iyi üretim fabrikalarından birini açmış oldu. Daha sonra ise Fransa’nın ünlü perde markası Corcord’u satın almıştır.

Benzer Haber  Banu Hatipoğlu Kimdir?

Esas adından söz ettiren satın alımı ise 1994 yılında iflasın eşiğine gelen Vestel şirketini alarak yapmıştır. Teknoloji anlamında yaptığı yatırımlar sonucunda kısa sürede toparlanan Vestel günümüzün en önemli elektronik markalarından biri haline gelmiş ve dünyanın birçok noktasına ihracat yapmaktadır. Teknolojiye olan yatırımları ile dikkat çeken Ahmet Nazif Zorlu bu anlamda en yenilikçi patronlardan biri durumundadır. Şuna itibariyle zorluk Holding bünyesindeki şirketlerinde toplam 25 bin kişi istihdam edilmektedir. En son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tarafından Yerli Otomobil üretecek gurubun içerisinde yer alınmıştır.

Daha sonra özelleştirme kapsamında Denizbank’ı satın alsa da bu macerası kısa sürmüş ve bankayı Ruslara satmıştır. 2018 yılı itibari ile Ahmet Nazif Zorlunun kişisel serveti 1,18 milyar dolar olarak gösterilmektedir.

ahmet-nazif-zorlu-emlaklobisi

Ahmet Nazif Zorlu Şirketleri

Ahmet Nazif Zorlu tarafından yönetim kurulu üyeliği başkanlığı yürütülen Zorluk holding bünyesindeki şirketler ise şu şekildedir;

  • Zorlu Tekstil Grubu
  • Vestel Şirketler Grubu
  • Zorlu Gayrimenkul Grubu
  • Zorlu Enerji Grubu
  • Mehmet Zorlu Vakfı
  • Zorlu Air
  • Zorpet
  • Jules Verne
  • Zorlu Grand Hotel
  • Meta Nikel Kobalt Madencilik

Ahmet Nazif Zorlu Sosyal Sorumluluk Projeleri

Ahmet Nazif Zorlu tarafından gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projeleri rahmetli babasının isminin verdiği Mehmet zorlu vakfı tarafından organize edilmektedir. her yıl 2000 öğrenciye bur veren vakıf anlamında ülkenin e önemli ve en aktif sivil kuruluşları arasında yer almaktadır. Ayrıca vakıf tarafından bugüne kadar çeşitli nitelikte ve özellikte 14 adet okul yaptırılarak Milli Eğitim Bakanlığı’nan teslim edilmiştir. Ayrıca gençler için çeşitli gelişim ve kültür faaliyetleri de her yıl yapılmakta ve desteklenmektedir.

 

 

Yorum Yazın