AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki

AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adayı Mehmet Özhaseki oldu. AK Parti Grup Toplantısı’nda tanıtılan partinin Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı, siyaset dünyasının yakından tanıdığı bir isim. Kayseri Büyükşehir Başkanlığı da yapan Özhaseki, son olarak Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktaydı. Yerel seçimlerde 5 kez üst üste Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçilen Mehmet Özhaseki, bu sebeple Belediye Başkanlığı açısından tecrübeli bir isim olarak görülüyor.

Mehmet Özhaseki Kimdir?

1957 yılında Kayseri’de doğan Mehmet Özhaseki; ilk, orta ve lise öğrenimini Kayseri’de tamamladı. Üniversite için Ankara’ya giden Özhaseki, Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Elektronik Mühendisliği bölümüne başlasa da yarıda bırakmak zorunda kaldı. Sonrasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanan Özhaseki, üniversiteyi bitirdikten sonra avukatlık stajını memleketi Kayseri’de yapsa da avukatlık önceliği olmadı. Özhaseki ailesinin tekstil işleri yapan firmasında çalışmaya başladı ve siyaset hayatının başlayacağı 1994 yılına kadar ticaret hayatının içerisinde yer aldı. Özhaseki bu süreçte çeşitli sosyal sorumluluk projelerinin de içerisinde yer aldı. Aşevi kurulması, öğrencilere karşılıksız burs verilmesi ve dar gelirlilere yakacak desteği gibi konular bu süreçte öncelikli konuları arasındaydı. Evli ve 4 çocuk babası olan  Özhaseki, İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Mehmet Özhaseki’nin Siyaset Hayatı

Siyaset hayatına 1994 yılında başlayan Mehmet Özhaseki, 27 Mart 1994 tarihinde yapılan mahalli seçimlerde Kayseri’nin gözde ilçelerinden Melikgazi’nin Belediye Başkanı oldu. Bir dönem bu görevini sürdürdükten sonra 1998 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine getirilen Özhaseki, 1999 yılında Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanarak Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdürdü. 2004 seçimlerinde oy oranını %70.2’ye çıkararak üçüncü kez Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Bu süreçte “Kayseri Modeli Belediyecilik” projesiyle şehir için önemli projelere imza atan Mehmet Özhaseki, 2009 ve 2014 seçimlerini de kazanarak toplamda beş dönem Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdürdü.

Benzer Haber  Eren Talu Kimdir?

2015 yılında, AK Parti Milletvekilliği Adaylığı için Belediye Başkanlığı görevinden istifa etti. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde AK Parti Kayseri Milletvekili olarak seçilen Özhaseki, sonrasında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olarak görev aldı. 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti döneminde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da yapan Mehmet Özhaseki, 30 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı oldu.

 

 

Yorum Yazın