AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Nihat Zeybekçi

AK Parti’nin 2019’da yapılacak olan yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için merakla beklenen adayı belli oldu. AK Parti Grup Toplantısı’nda açıklanan aday, daha önce Denizli Belediye Başkanı ve Ekonomi Bakanı görevlerinde bulunmuş olan Nihat Zeybekçi. Adaylığı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan eski Belediye Başkanı ve eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, kulislerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için haftalardır ismi en çok geçen adaydı.

Nihat Zeybekçi Kimdir?

1 Ocak 1961 tarihinde Denizli’nin Tavas ilçesindeki Pınarlar beldesinde doğan Nihat Zeybekçi, beş çocuklu bir ailenin en küçük oğlu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini yaşadığı ilçe olan Tavas’ta tamamlayan Zeybekçi, liseyi ise Kütahya İmam Hatip Lisesi’nde okudu. Nihat Zeybekçi bu süreçte ailesinin tarla işlerinde yardım etmek ve marangoz çıraklığı yapmak gibi çok çeşitli görevlerde de yer aldı. Kütahya’da geçen lise hayatının ardından Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü okumak için İstanbul’a taşındı.

Üniversite okurken ihracatla ilgili işlerde görev alan Zeybekçi, üniversiteyi bitirdikten sonra yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. İş hayatına İstanbul’da Demirören Grubu’nda başladıktan sonra Denizli’ye dönüp tekstil firmasında ihracat müdürlüğü yaptı. Sonrasında kendi tekstil firmasını kurup ardından iki dönem Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanlığı yaptı. Üniversitedeyken gittiği toplantılarda denk geldiği mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan’la arkadaş olan Zeybekçi, sonraki yıllarda bu arkadaşlığının etkisiyle siyasete yönelmeye karar verdi.

Nihat Zeybekçi’nin Siyaset Hayatı

Zeybekçi, AK Parti’nin kuruluşuyla ihracatla ilgili görevlerinden ayrılıp siyasete atıldı. Parti içerisinde çekirdek ekipten olarak bilinen Zeybekçi, 2004 yılındaki yerel seçimlerde AK Parti’nin Denizli Belediye Başkanı Adayı oldu. Bu seçimde %51 oy alarak başkan seçildi. İlk döneminde başkanlık görevini sürdürdükten sonra 2009 yerel seçimlerinde de başkan seçildi ve 2011 yılına kadar bu görevine devam etti. Nihat Zeybekçi bu süreçte Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyeti Başkanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanlığı gibi çeşitli görevlerde de bulundu.

Benzer Haber  Seba Gacemer

2011 yılında Milletvekilliği seçimleri için istifa edip AK Parti Denizli Milletvekili olan Nihat Zeybekçi, sonrasında Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliği ve TBMM Enerji Komisyonu Başkanlığı da yaptı. 2013 yılında ise ihracat birikiminin de etkisiyle Ekonomi Bakanlığı görevine getirildi. Zeybekçi, 2013-2015 ve 2016-2018 yılları arasında iki kez Ekonomi Bakanlığı yaptıktan sonra görevini devretti. Uzun süredir İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adaylığı için adı geçen Zeybekçi, AK Parti Grup Toplantısı’nda ilan edilerek partinin 2019 yerel seçimleri için İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı oldu.

Yorum Yazın