Altan Elmas

Altan Elmas 1969 yılında Erzincan, Refahiye ilçesinde dünyaya gelmiştir. Orta öğrenimini Işık Lisesi’nde tamamlayan Elmas, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mimar olarak mezun olmuştur. Mezuniyetinin hemen ardından hala bir sektör devi olan Sur Yapı’yı kurarak dev projelere imza atmaya başlamıştır. İki oğlu ve bir kızı olan Altan Elmas boş zamanlarında müzik ile ilgilenmektedir. Aile hayatına verdiği önemle bilinen Altan Elmas boş zamanlarını genellikle ailesi ve sevdikleri ile değerlendirmektedir.

altanelmas

Sur Yapı

1992 yılında Altan Elmas tarafından kurulan Sur Yapı, bugüne kadar birçok prestijli projeye imza atmıştır. Kısa sürede sektörde dev bir marka olmuş, site ve alışveriş merkezlerinde sadece inşaat değil, yönetim, pazarlama departmanlarında da başarılı olmuştur. Enerji sektöründeki başarılı hamleleriyle e gözleri üzerine çekmiştir.

Endüstriyel tesis, ofis, markalı konut inşaatlarında yer almıştır. Altan Elmas halen daha Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Sur Yapının günümüzde ülkenin önde gelen yapı şirketleri arasında yer almasında oldukça büyük payı olan Altan Elmas bu anlamda son yılların dahi yöneticisi olarak anılmaktadır.

altanelmas

Altan Elmas İnşaat Sektörüne Girişi

Amcası ile ortak olarak inşaat sektörüne girebilmek için dairelerinden içini sermaye yaptı. 1993 yılında ise Altunizade’den on katlı bir apartman aldı. O dönemler Sur Yapı adı altında üretecekleri 3 milyon metrekare yaşam alanını bilmiyordu. İlk projeleri ise Ümraniye’de inşa ettikleri bir iş merkezi idi. Daha sonraları ise özellikle modern ve konforun iç içe geçtiği kaliteli ve uygun projelerle rüştünü ispat eden Altan Elmas günümüzde Sur Yapı’yı sektörün devleri arasında sokmuştur.

Benzer Haber  Eyüp Akbal

Türkiye Büyük Kriz Dönemi

2001 yılında Türkiye’de var olan kriz sırasında Elmas ve inşaat sektörü etkilense de krizin sonrasında ilk konut projeleri olan Çekmeköy’deki inşaatlarına başladılar. Özellikle kiriz durumlarını fırsata çevirmekle ünlü olan Sur Yapı bu dönemlerde büyüyen ve gelişen ender şirketler arasında girmiştir. Yatırım yapmaktan ev risk almaktan çekinmeyen yapısı ile özellikle müşteri memnuniyetini ön planda tutan hizmet anlayışı gereği günümüzde Sur Yapı tarafından yapılan projelerin kısa sürede tükendiği bilinmektedir.

Sur Yapı Projeleri

Greenium isimli ilk projeyi, Sera, Dora Park, Selvice Evler ve Adapark takip etti. İnşa ettikleri konut projeleri; Metrogarden, Exen İstanbul, Corridor, Tilia, İdilia iken, çok sayıda uluslararası şirketlerin yönetim merkezlerini de hayata geçirmişlerdir. Bu şirketler arasında Novartis, Total, Opet, Bosch, Siemens, Aviva, Nobel İlaç ve İsviçre Hayat Sigorta yer almaktadır.

Çok sayıda ofisin yanında alışveriş merkezi projelerine de imza attılar. Axis kağıthane AVM, Metrogarden AVM, Axis İstanbul AVM 2013 yılından sonra inşa ettikleri büyük alışverişmerkezlerindendir.

Rezidans ve AVM projelerine İzmir’de de devam etmektedirler.

2007 yılında enerji sektörüne adım atan Sur Yapı hidroelektrik santralleri ve rüzgar enerjisi santralleri ile yatırımlarına devam etmektedir.

altanelmas

Sosyal Sorumluluk

1999 depremi sonrasında gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projelerine sosyal sorumluluk gözüyle bakan Altan Elmas belediyelerle beraber çok sayıda projeye imza atmıştır. Binaların sağlamlaştırılması ve insan güvenliğine odaklanan Elmas, üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirdiklerini açıklamaktadır. KONUT-DER derneğinin kurucu üyesi olmakla beraber Yönetim ve İcra Kurulu üyeliğini de üstlenmiştir.

Sur Yapı Misyonu

Altan Elmas ve Sur Yapı herkesin ideal koşullarda yaşamasını hedef alarak, uygarlığı imar etme misyonunu üstlenmiştir. Ürettikleri eserlerin topluma kalıcı değerler katmasını amaçlayarak yoluna devam etmektedir. Altan Elmas’ın en büyük arzusu ise İstanbul’da özellikle Eminönü bölgesinde bulunan çok sayıda hanın restorasyonunu yapmaktır.

Benzer Haber  Agah Mehmet Tara

 

 

Yorum Yazın