azitorun

Aziz Torun

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı olan Aziz Torun 1950 yılında Erzincan’da dünyaya gelmiştir. 8 Yaşına kadar Erzincan’da yaşayan Torun ve ailesi 1958 yılında İstanbul’a taşınmışlardır. İlkokula İstanbul’da başlayan Torun aynı zamanda babasının çay ocağında da çalışmaya başladı. Böylelikle ticaret hayatının bir ucundan tutunmuş oldu. Öyle ki kendisi de müşterilere çay götürdüğünde ikram ettiği kahve ile müşterilerin kendisine bahşiş verdiğini ve buradan da müşteri memnuniyetinin ne kadar önemli olduğunu anladığını aktarmıştır.

aziztorun

Eğitim Hayatı

Ortaokul ve lise eğitimini de İstanbul’da tamamlayan Torun, imam hatip yıllarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da tanıma imkanını bulmuştur. Son derece başarılı bir öğrencilik hayatı geçiren Aziz Torun daha sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini kazanmıştır. 70’li yılların gergin dönemlerinde üniversite olaylarında yer aldığını da ifade eden Torun, daha sonradan bu olayların kasti olarak çıkarıldığının da farkına vardığını ifade etmiştir. 1975 yılında İktisat fakültesinden mezun olan Torun ayrıca Sosyoloji bölümüne de ilgi duyması sebebiyle son sınıfa kadar okumuştur.

Aziz Torun İş Hayatı

Mezun olduktan 1 yıl sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde iş müfettişi olarak göreve başlamıştır. Bu görevinde 6 yıl kadar devam eden Torun daha sonra istifa etti. iş müfettişi olarak görev yaparken dahi abisiyle birlikte şeker toptancılığı yapan Torun daha profesyonel bir şekilde ticaret yapmak amacıyla 1982 yılında görevinden istifa etti. 1990 yılına kadar küçük çaplı olarak ticaret yapan Torun ve abisi 1990 yılında şeker ithalatına izin verilmesi ile birlikte işlerini büyütmüşlerdir. Bu süreçte çektikleri ilk kredi de Halil Cıngıllıoğlu tarafından verilmiştir.

aziztorun

AVM Projeleri

Torun ve abisi 1999 yılına kadar şeker ithalatında önemli aşamalar kaydettiler. Ardından bir market zinciri kurmaya karar verdiler. Bunun için de Ankara’da satılık olan Gima’ya ortak olmaya karar verdiler. Ancak daha sonra bu fikirlerinden vazgeçerek bir alışveriş merkezi kurmaya karar verdiler. Bu sıralarda Bursa’da bulunan Zafer Plaza da belediye tarafından ihaleye sunulmuştu. Plaza’nın yerinin pek de kolay olmaması nedeniyle tereddüde düşseler de kendi ifadesiyle cahil cesareti ile birlikte işe girdiler. Ancak daha sonra işte başarı elde ettiler. Böylelikle AVM serüveni de başlamış oldu ve Ankamall ile ortaklığa kadar ilerlediler.

Benzer Haber  Nazmi Durbakayım

2000’li yıllar Torun ailesi için daha da iyi geçti ve peş peşe AVM’ler açılmaya başlandı. Öyle ki 2007 yılında ülkemizin en büyük AVM’si unvanına sahip olacak Korupark AVM’nin açılışı yapıldı. 2010 yılına gelindiğinde borsaya arz edilen şirket daha da değer kazanmaya ve aynı zamanda vatandaşlara da kazandırmaya başladı.

Türkiye’nin ve hatta Avrupa’nın en önemli projelerinden birisi olan Mall of İstanbul da Torunlar GYO tarafından hayata geçirildi. Hali hazırda da Torunlar GYO 5. Levent projesi ile de sektör içerisinde yer almaktadır.

Aziz Torun kimdir sorusuna yanıt verdiğimiz bu makalemizde Torunlar GYO’nun da serüvenine değinmiş olduk. Bu şirket hali hazırda inşaat sektöründe de büyük yatırımlar gerçekleştirmekte ve büyümeye de devam etmektedir. Ülkemizin en büyük projelerinde yer alan Torunlar GYO birçok kişi için de istihdam kapısı olmaktadır.

 

Yorum Yazın