Azmi Sarıbay Kimdir?

Turyap Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay 1952 yılında Hatay’da doğdu. Antakya ve Kırıkhan Lisesi’ndeki öğreniminin ardından Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 1975 yılında mezun oldu.

1975-1977 yılları arasında Tekel Genel Müdürlüğü’nde Pazarlama Uzman Yardımcısı olarak çalıştı.

Askerliğini Yedek Subay (Jandarma Asteğmen) olarak Hakkari’de tamamladı.

Sarıbay, 1979-1985 yıllarında, 2000 kişilik personeli ile yurt içi-yurt dışı şantiyelerde binalar ve alt yapı inşaatları üstlenen Üstay Şirketler Grubu’nda Mali ve İdari İşler Müdürü olarak görev yaptı. Kuveyt ve Libya şantiyelerinde bulundu.

Sarıbay, şirketlerdeki çalışma sürecini sonlandırarak Turyap’ı kurdu. 1985 yılında İstanbul’da kurulan Turyap, ‘markalı emlakçılık’ alanında faaliyet gösteren ilk yerli zincir oldu. Emlakçılığın kurumsal hale gelmesinde büyük katkıları olan Sarıbay, Türkiye’ye ilk kez franchise sistemini getirerek birçok sektörde zincir yapılanmanın öncüsü oldu.

Sarıbay’ın risk almaktan korkmayan yapısı, kararlılığı, vizyonu ve güven esasına dayanan çalışma prensibiyle, Turyap günden güne büyümesini sürdürdü.

Turyap Yapı, Turyap Eğitim, Turyap Sigorta, Turyap Tapu adlı grup şirketlerini 2008 yılında Turyap Holding çatısı altında topladı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Emlak Müşavirleri Meslek Komitesi, Ulusal Franchising Derneği(UFRAD), Gayrimenkul Girişimcileri Derneği (GGD), Uluslararası Emlak Yatırımcıları Danışmanları ve Acentaları Birliği (FOBDAC) gibi mesleki örgütlerin içinde yer adı;  Lehman Brothers’a (Varlık Yönetim Şirketi LCD) danışmanlık yaptı.

 

TURYAP Projeleri

Ülke genelinde 350’ye yakın ofisiyle, 33 yıldır gayrimenkul alışverişine aracılık yapan Turyap, İlk AVM’lerin, ilk markalı konut projelerinin, turizm (oteller), sağlık (hastaneler), bankacılık (şubeleşme-atm), eğitim&öğrenim (okullar, dersaneler, kurslar), eğlence (sinema, tiyatro) ve spor gibi yatırımların ilk aşamasında aktif rol aldı. Otel açmak isteyene arsa gösterdi, hastane kurana uygun yer buldu, şube sayısını çoğaltmak isteyen bankalara her ildeki ofisleri aracılığıyla merkezi lokasyon konusunda rehberlik etti. Kimi zaman atıl durumdaki bir beyaz eşya fabrikasının alışveriş merkezine (Mecidiyeköy Profilo AVM) dönüşümü için proje geliştirerek, kimi zaman bankalara devredilen gayrimenkullerin şeffaf bir ortamda satışı için organize olarak (TMSF Müzayedeleri), kimi zaman da İstanbul Durusupark, İzmir Foçaköy, Ankara Golfkent arsalarının satışı gibi büyük ölçekli pazarlama işlerini üstlendi.

Benzer Haber  Aybars Kızılsencer Kimdir?

Mersin Metropol Plaza, Kadir Has Alışveriş Merkezi, Çamlıca On Konakları, Maslak’taki Jumbo binalarının Tekstilbank’a, Öztiryakiler binalarının Akbank’a satışı, Vodafone Genel Müdürlük binasının kiralanması, Erol Aksoy Yalısı’nın satışı gibi kamuoyunda ses getiren işlere imza attı.

Yorum Yazın