Bünyamin Derman Kimdir?

Bünyamin Derman 1965 yılında Konya Ereğli’de doğmuştur. 1990 yılında yüksek Mimar ünvanı ile Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun olan Bünyamin Derman Sinpaş projeleri, Varyap Meridyen Dumankaya projeleri, Batışehir gibi markalı konutlar için oldukça önemli tasarımlar gerçekleştirmiştir. Bunun dışında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi Anayasa Mahkemesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi için de tasarımlar gerçekleştirmiştir.

Bünyamin Derman Mimarlık Kariyeri

1988 ile 1996 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde tasarım atölyelerinde ders vererek tecrübelerini öğrencilere aktarmıştır. Derman, 1999 ve 2004 yılları arasında İstanbul Kültür Üniversitesi’nde aynı şekilde mimari tasarım atölyelerinde ders vermiştir.

1989 yılına kadar ilgi Alpay Aşkun Mimarlık bürosu için çalışan Bünyamin Derman daha sonra 1996 yılına kadar Yıldız Teknik Üniversitesi’nde mimari tasarım dersi için proje yürütücülüğü görevini başarıyla gerçekleştirmiştir.

Daha sonra proje yürütücüleri görevini 1999 ve 2004 yılları arasında İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde sürdüren Bünyamin Derman 1990’lı yıllardan bugüne kadar pek çok ulusal ve uluslararası yarışmaya katılarak 6 tanesi birincilik olmak üzere pek çok ödül ve mansiyon kazandıktan sonra defalarca jüri üyeliği de yapmıştır

Db Mimarlık

1995 yılında yüksek mimar sıfatı ile Dilek Topuz Derman ile birlikte Db Mimarlık ve Danışmanlık Ltd. Şti.’ni kuran Bünyamin Derman, o günden bu yana hala mesleki çalışmalarını kendi bürosu üzerinden sürdürmektedir. O günden bu yana hem yurtiçinde hem yurtdışında pek çok başarılı projeye imza atmıştır.

Bünyamin Derman’ın Mesleki Sırrı

Mimarlığı kendisini ifade etme yöntemi olarak gören Bünyamin Derman’a göre mimari yaşam alanları üretmekte olup bu yüzden tüm projelerin insan odaklı olması gerekmektedir. Bunun haricinde yapılacak binanın mimarisinin binanın inşa edildiği yerin doğasına ve yapısına uygun olması gerekmektedir. Bünyamin Derman’a göre bu durumlar hayata geçirilen projelerin başarıya ulaşmasını sağlayan etkenlerdendir. Yüksek Mimar Bünyamin Derman  uluslararası ve yerli pazarda pek çok çalışma gerçekleştirerek başarıya ulaşmıştır.

Benzer Haber  Aziz Torun

Yorum Yazın