Dara Kırmızıtoprak Kimdir?

Başta Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz ve Ebru Gündeş olmak üzere pek çok ünlünün yaşadığı evleri tasarlayan ünlü Mimar Dara Kırmızıtoprak kazandığı Autopia ödülü ile bilinmektedir. Ünlü mimar  MIPIM 2013’te bu ödülü kazanmıştır. Ödüllü mimar Dara Kırmızıtoprak’ın babası doktor Sait Kırmızıtoprak’tır.

Dara Kırmızıtoprak Eğitim Hayatı ve Mesleki Kariyeri

Dara Kırmızıtoprak ile ilgili görsel sonucu

Dara Kızıltoprak 1982 senesinde İTÜ mimarlık Fakültesinden mezun olmuştur ve mezuniyetinin ardından hemen mimarlık alanındaki çalışmalarına başlamıştır. Sektörde başarılı çalışmaları ve elde ettiği tecrübe ile ön plana çıkan Kırmızıtoprak, günümüzde kendi ismiyle bir marka oluşturmuştur.

Üniversite eğitimine başladığı sene Çırağan Sarayı’ndaki yanık ve harabe halde bulunan röleveler için proje hazırlamıştır. Ödüllü mimar o günlerde kariyeri ile ilgili gidişatını belirlemiştir. Mesleğin ilk yıllarında köpek kulübesi dahil pek çok şeyi çizerek yapan Dara Kırmızıtoprak bugünlerde kendi markası ile sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünya çapında pek çok projeye imza atmaktadır. Dara Kırmızıtoprak bir mimarın sahip olduğu kişisel gelişim ve toplumsal gelişmeye önderlik yapabilecek şekilde çok yönlü olduğunu her zaman ifade etmektedir.

Dara Kırmızıtoprak Hakkında

Ä°lgili resim

Kırmızıtoprak, 1982 yılında İTÜ mimarlık Fakültesinden mezun olmuştur. Kızıltoprak, Çırağan Sarayı için hazırladığı röleve projelerinin ardından imar affı sonucu yasal ruhsat alma hakkını elde edecek. Bunun için 500 binada Sultanahmet tarihi dokusu projesini hazırlıyor. Ayrıca Dara Kırmızıtoprak bir mimarın projelerini hayata geçirirken aynı zamanda hem mimar hem müteahhit hem mühendis hem iç mimar hem öğretmen hem ithalatçı hem taşeron hem marangoz hem endüstriyel tasarımcı hem alçıcı gibi pek çok şeyi bir arada yaşadığını vurguluyor.

Dara Kırmızıtoprak’a göre bir mimar için bir şeyler öğrenme ve eğitim üniversitede bitmiyor. Meslek hayatı boyunca devam ediyor. Başarıya ulaşmanın bir diğer anahtarının müşterinin bilgi ve birikimlerini dinleyerek müşteriye uygun ve istenilen hizmetleri müşteriye ulaştırmak  olduğunu söylüyor.

Benzer Haber  Kamil Engin Yeşil Kimdir?

Yorum Yazın