Ekrem İmamoğlu Kimdir?

CHP’nin uzun zamandır beklenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı belli oldu. Cumhuriyet Halk Partisi, Parti Meclisi’nde yapılan oylamada oyların çoğunluğunu alan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olduğunu duyurdu. Ekrem İmamoğlu’ndan boşalan Beylikdüzü Belediye Başkanlığı koltuğunun yeni sahibi ise CHP’den Mehmet Murat Çalık oldu. Parti tarafından yapılan açıklamayla başkanlık adaylığı kesin olarak açıklanan Ekrem İmamoğlu bugün İstanbul halkının önemli bir kısmına gönderdiği mesajla kendisini tanıttı. İmamoğlu, aslen Trabzonlu olup, Trabzon’da doğup büyüdükten sonra üniversiteden itibaren İstanbul’da yaşamaya başlamıştır.

Ekrem İmamoğlu Kimdir?

İmamoğlu, 1970 yılında Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yer alan Cevizli köyünde dünyaya geldi. Lise hayatını Trabzon Lisesi’nde sürdürdükten sonra üniversite için İstanbul’a gelen İmamoğlu, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Ekrem İmamoğlu yüksek lisansını ise aynı üniversitede İnsan Kaynakları ve Yönetim Bilimi üzerine yaptıktan sonra iş hayatına inşaat ve tahakkuk işleri yapan aile şirketinde başladı. Aile şirketinde zaman içerisinde Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapan İmamoğlu, okul yıllarında amatör olarak futbol oynadı. Ekrem İmamoğlu sonraki yıllarda Trabzonspor’un futbol ve basketbol branşlarının yanı sıra Beylikdüzüspor’da da yöneticilik yaptı. 1991 yılından beri Beylikdüzü’nde yaşayan İmamoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.  İmamoğlu, sosyal olarak da aktif bir hayata sahip olup Beylikdüzü Atatürkçü Düşünce Derneği, Beylikdüzü Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Kızılay gibi pek çok sivil toplum örgütüne üyedir.

Ekrem İmamoğlu’nun Siyasi Kariyeri

Ekrem İmamoğlu CHP’ye 2008 yılında üye olduktan bir yıl sonra, 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Beylikdüzü Belediye Başkanlığı için aday adayı oldu. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Merkez Yürütme Kurulu tarafından 2009 yılında İlçe Başkanlığı’na atandı. CHP’nin aynı yıl düzenlediği Beylikdüzü 1.İlçe Kongresi’nde de seçilerek, CHP’nin Beylikdüzü için ilk ilçe başkanı oldu.

Benzer Haber  Hamdi Akın

2014 Yerel Seçimleri’nde seçimlere, CHP’nin Beylikdüzü Belediye Başkan adayı olarak katılan Ekrem İmamoğlu, %50,83 oy oranıyla Beylikdüzü Belediye Başkanı oldu.

Ekrem İmamoğlu’nun Adaylıkla İlgili Yorumları

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için son dönemde çok sayıda adayı olsa da Ekrem İmamoğlu özellikle de son dönemde bir adım daha öndeydi. Konuyla ilgili açıklama yapan Ekrem İmamoğlu ise, partisinin kendisine duyduğu bu güvenden dolayı mutlu olduğunu söyledi. İmamoğlu’na daha önce bir dönem daha Beylikdüzü’nü yönetmek istediğini söylemesi de hatırlatıldı.  İmamoğlu, bu konuyla ilgili olarak ise partiden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Adaylığı için gelen isteğin geri çevrilemeyecek kadar yoğun olduğunu belirtti. Her belediye başkanının İstanbul’u yönetmek gibi bir rüyasının olduğunu belirten İmamoğlu, bundan sonraki çalışmalarını bu hayal için sürdüreceğini söyledi.

 

 

Yorum Yazın