Emrullah Turanlı Kimdir?

1977 yılında inşaat sektörüne giriş yapmış olan Emrullah Turanlı kimdir ve ne iş yapmaktadır? Küçük yaşta çalışmaya başlayan Turanlı inşaat işçiliği yaparak sektöre giriş yapmıştır. Günümüzde Taşyapı grubun patronu olarak görevini sürdürmektedir. İş hayatına ilk olarak Tahtakale de başlamıştır. İnşaat işçiliği yaptığı dönemlerde özellikle günümüze kadar yapmış olduğu her çalışmada başarıyı sağlayabilmek için gerekli hassasiyeti göstererek yükselmiştir.

Emrullah Turanlı  Aile Hayatı

1963 yılında Rize İkizdere de dünyaya gelmiştir. İki erkek ve aynı zamanda iki kız kardeşi bulunmaktadır. Annesi Fazliye Turanlı ve babası Hüseyin Turanlıdır. Babası hayatlarını devam ettirebilmeleri için Almanya’da işçi olarak çalışmaktaydı. Babasının yanına gidebilmek için 1977 yılında 14 yaşında iken Rize’den yola çıkarak İstanbul’a gelir.

emrullahturanli

İş Hayatı

Emrullah Turanlı Almanya’ya gitmeyi başaramayınca inşaat işçiliğine başlamıştır. İki sene içerisinde güvenini kazanmış olduğu inşaat firması sahibi sayesinde Tahtakale’de bulunan mağazasında tahsilat ve mal teslimatı gibi işleri yapması için götürülüyor. 1980 yılında patronunun da desteğiyle birlikte Tahtakale’de 40 metre karelik bir zücaciye dükkanı açmayı başarır. Plastik ürünler üzerine yapmış olduğu satışlar Özellikle Anadolu’yu dolaşarak yapmış olduğu çalışmalar sayesinde toplamış olduğu 1 milyon marklık sipariş ile 1983 yılına kadar aynı şekilde çalışmalarını sürdürmüştür.

1983 yılından itibaren inşaatta çalışmış olduğu Mehmet Emin Dumankaya’nın ortaklık teklifi ile birlikte inşaat sektörüne giriş yapar. 3 yıl kadar birlikte çalışarak toplamda 36 şantiyede inşaat işi yapmışlardır.

1985 yılında Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ’ye kurmuştur. Babasının Almanya’dan kazanmış olduğu paraları şuan sahip olduğun şirketi kurabilmek için sermaye olarak kullanmıştır. 1988 yılına kadar Kazakistan, Irak, Avrupa ve balkan ülkelerinde toplamda 36 projede yer alan şantiyeleri ile güçlü bir yapı oluşturmayı başarmıştır.

Benzer Haber  Mine Narin Kimdir?

1990’lı yıllarda ekonomik kriz nedeniyle devlet ihalelerine girmeyi kararlaştırmıştır. 2004 yılına kadar aynı şekilde devlet ihalelerine girmeyi devam ettirmiştir. Rize de yer alan sosyal sorumluluk projeleri kapsamıyla özellikle Fazliye Hüseyin Turan lisesinin açılışını yaparak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı da davet etmişti. Daha sonrasında Kadir Topbaş’a vermiş olduğu söz nedeniyle Ümraniye de ilköğretim okulu yaptırmıştır. Okulun yapımı 70 günde tamamlanarak bir ilke imza atmıştır.

 

Emrullahturanli

Emrullah Turanlı Yer Aldığı Sosyal Sorumluluk Projeleri

Muş Varto da yer alan Hüseyin Nuri Turanlı ilköğretim okulu,

İstanbul Bahçelievler’de yer almakta olan Şehit aileleri konutları,

İstanbul Ümraniye de yer almakta olan Emrullah Turanlı ilköğretim okulu,

İstanbul Kartal’da yer almakta olan çocuk esirgeme kurumu Emrullah Turanlı çocuk yuvası,

Rize İkizdere de yer alan Fazliye Hüseyin Turan lisesidir.

Kısa zaman içerisinde elde etmiş olduğu başarılar sayesinde Taşyapı İnşaat kurucusu Emrullah Turanlı İstanbul başta olmak üzere çok sayıda farklı projeye imza atmıştır. Günümüzde aynı şekilde çalışmalarını devam ettirmektedir.

 

Yorum Yazın