ergun-turan

Ergün Turan

Toplu Konut İdaresi Başkanı olarak görev yapan Ergün Turan kimdir diye merak edenler için hayat hikâyesini kısa bir şekilde sizler için özetledik. Ergün Turan 1967 yılında İstanbul Bakırköy’de hayata gözlerini açmıştır. Aslen Trabzon’a bağlı Maçka ilçesinden olan Turan’ın tam adı da Mehmet Ergün Turan’dır.

ergunturan

Eğitim Hayatı

Ergün Turan ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlamıştır. Ardından üniversite sınavlarına giren Turan İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi’ni kazanmıştır. Buradaki öğrenimini de başarılı bir şekilde devam ettiren Turan 1990 yılında mezun olmuştur.

İş Hayatı

Turan henüz mezun olmadan iş hayatına atılmış kimselerden birisidir. İlk olarak 1989 yılında dış ticaret ve inşaat işleri ile ilgilenmeye başlamıştır. Mezun olduktan sonra ise siyaset hayatına da dahil olmuştur. Bu kapsamda 1999 ile 2014 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeliği görevlerini de yerine getirmiştir. Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Güngören Belediyesi’nde de çeşitli görevler almıştır. Bu kapsamda 1999 ile 2005 yılları arasında teknik başkan yardımcılığı vazifesini edinmiştir.

Bu göreve ek olarak imar komisyonunda hem üyelik hem de başkanlık vazifelerini icra etmiştir. Bu dönemde İBB encümen üyeliği görevinde de bulunmuştur. 2007 ile 2009 yılları arasında ise İBB 2.başkan vekilliği görevlerinde bulunmuştur.

Konut ve yapı ile ilgili çok çeşitli kademelerde başarılı ve kaliteli hizmeti Ergün Turhan’ın yıldızını oldukça parlamasını sağlamıştır. Hatta yolun sonunda Türkiye’nin en büyük konut idaresinin başkanlığına kadar uzanacak dönem bu şekilde başlamıştır.

ergunturan

Siyasi Görevleri

Turan belediyecilik görevlerinden sonra siyasi görevler de aldı. Bu kapsamda 2009 yılında yapılan mahalli idare seçimlerinin ardından AKP’de önemli görevlere getirildi. 2014 yılına kadar geçen süre zarfında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde AKP’nin grup başkan vekilliği görevinde bulundu. Bu dönemde dikkat çeken vazifeler üstendiğini de ifade edebiliriz.

Benzer Haber  Bünyamin Derman Kimdir?

2014 yılına kadar bu görevini devam ettiren Turan daha sonra ise TOKİ başkanlığı görevine atandı. 18 Nisan 2014 tarihinden bu yana da TOKİ başkanı olarak görev yaptığını ifade etmek gerekir. Turan evli olup 4 çocuk babasıdır. 3 oğlu ve 1 de kızı bulunmaktadır.

Turan TOKİ başkanlığı görevi sırasında da pek çok projeye imza atmıştır. Sadece konut projeleri değil bunun yanı sıra son derece geniş kapsamlı projelere de imza attığını ifade edebiliriz. Özellikle günümüzde kaliteli ve modern yapıları ile bildiğimiz kalıpların dışına çıkan TOKİ bu alanda dünyanın en iyileri arasında yer almaktadır. Ergün Turhan Bu anlamda TOKİ’nin daha kaliteli, konforlu, çağdaş ve doğa dostu projeler üretmesi açısından oldukça etkili bir görev üstlenmiş durumdadır.

Ergün Turan Döneminde Başlamış TOKİ Projeleri

2014 yılından beri TOKİ başkanlığını sürdüren Ergün Turan döneminde gerçekleştirilen konut projeleri ise şu şekildedir; İzmir Göztepe 15.000 kişilik stadyum projesi, İzmir Karşıyaka 15.000 kişilik stadyum projesi, Batman 15.000 kişilik stadyum projesi, Hatay 25.000 kapasiteli stadyum inşaatı, Türkiye’nin birçok ilinde depreme dayanıklı kaliteli ve yüksek standartlı kentsel dönüşüm projesi konutları, tüm Türkiye genelinde alt gelir grubunda bulunan vatandaşlar için uygun ödemeli alt gelir grubu konut projeleri, Türkiye genelinde yüzlerce sağlık ve eğitim kurumu inşası, Türkiye’nin 15 noktasındaki kamu binaları için onarım çalışması, Tüm Türkiye genelinde idare konut projeleri, Birçok tarihi kamu binası için profesyonel restorasyon hizmetleri, Tüm Türkiye genelinde gelir paylaşımı ilkelerine uygun konut projeleri bulunmaktadır. Bu projelerin büyük bir çoğunluğu Ergün Turan döneminde yapılmaya başlanmış ve hız kazanmış projeler olarak dikkat çekmektedir.

Yorum Yazın