eyup-akbal

Eyüp Akbal

Fuzul Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal aynı zamanda Türkiye’nin en yaygın iş örgütlerinden biri olan MÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

eyup-akbal

Aile Hayatı

Fuzul Yapı Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Eyüp Akbal, 1966 Konya Kulu doğumludur. Tüccar bir baba ile ev hanımı bir annenin yedi çocuğundan biridir. 1927 doğumlu baba Akbal, MAN marka araçların alım satım işiyle iştigal etmektedir. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Eyüp Akbal ve kardeşi eğitim için 1982 yılında İstanbul’a gitmiştir. İki kardeş Fatih’te beş katlı bir apartmanın en üst katında tuttukları öğrenci evinde eğitimlerini tamamlamıştır. Henüz lise öğrencisi iken ailesinden ayrılan iki kardeş başarı ile eğitimlerine devam etmiştir.

EYUPAKBAL

Eyüp Akbal Eğitim Hayatı

Ağabey Mahmut Akbal Fatih Koleji’nde, Eyüp Akbal ise Vefa Lisesi’nde eğitim görmüştür. Fatih koleji ne kadar muhafazakâr ise Vefa Lisesi de o kadar sol görüşlüdür. Bu dönemlerde bocalayan Eyüp Akbal, adaptasyon sorunu yaşamaktadır. Ancak babasının güvenerek İstanbul’da eğitim almaya göndermesini düşünerek, başarısız olma riskini göze almamış ve çok çalışmıştır. Sol kültürün içinde olmasına rağmen mutaassıp aile yapısı nedeniyle etkilenmeyen Akbal’ın İstanbul’da dünya görüşü de derinleşmiştir.

Lisede karşılaştığı farklı görüşlerdeki kişiler ve olaylardan sonra ilmi siyaset bilimi öğrenmeye merak salan Akbal, Karl Marx’ı da okumaya başlar. Siyasi görüşleri derinleşirken kendi görüşlerinden de ayrılmayarak dünya görüşünü şekillendirmeye başlar.

Liseyi tamamlayan Eyüp Akbal, Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni kazanır. Bu süreçte Ankara’da yaşamaya başlayan Akbal, Turgut Özal olan dönemlerde eğitim görür ve rahat bir öğrencilik geçirir. Lisede başına bela olan muhafazakar yapısı üniversitede onu rahatlatır. Üniversite hayatını 1989’da tamamlayan Akbal, iş hayatına atılmak üzere memleketi Konya’ya dönüş yapar.

Benzer Haber  Kerem Alkin Kimdir?

İş Hayatı

eyupakbal

Aileden gelen müteşebbis ruhu Eyüp Akbal’da ve abisinde de mevcuttur. Ağabey Mahmut Akbal İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nde öğrenci iken İSPA Turizm adıyla kendi şirketini kurar. Öğrenci evinin adresi ve okul telefonunun numarası ile kurulan bu şirket zamanla iş yapmaya başar. Ağabey Mahmut Akbal’ın isteği üzerine Eyüp Akbal da İstanbul’a yardıma gider.

İşte bu aşamada Fuzul Grup’un günümüze kadar uzanan hikayesi başlar. Fatih’te açılan küçük bir dükkan ile otomotiv işine girerler. O dönemler çok moda olan “altın günü” modeliyle insanlara araç satılmaya başlanır. Muhafazakar kesimin faize karşı duruşunu bilerek ödeme politikası belirlemeleri işi başarıya ulaştırır. Oluşturulan gruplarda her ay bir kişiye otomobil verilmektedir. Daha sonra peşinatlı grup gibi ödeme seçenekleri sunularak işler büyümeye başlar. 1992 yılında Fuzul Otomotiv Dış Ticaret ve İnşaat A.Ş. kurulmuştur.

Ülkemizde şimdilerde 130’dan fazla şube ile hizmet veren Fuzul markası, 1994 yılında Akva Sigorta’yı da kurar. 1999 yılında yaşanan deprem felaketinden sonra ev ihtiyacı ortaya çıkar. Bu dönemde ise FuzulEv kurulur. Teşebbüslere devam eden kardeşler, sağlık sektörüne girerek Afiyet Tıbbi Malzemeler adıyla medikal şirket kurarlar. 2003’te ikinci el araç merkezi olarak Fuzul Autocity kurulur. 2014’de ise Nevita ile Körfez ülkeleri ile iş yapan markalar hayata geçirilir. Tüm bu teşebbüsler Fuzul Grup tarafından yürütülmektedir.

FuzulEv olarak sektördeki konut ihtiyacına çözüm sunan şirket, şimdiye kadar 4 binden fazla konut üretmiştir. Fuzul Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı ağabey Mahmut Akbal iken, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ise Eyüp Akbal’dır.

Eyüp Akbal Fuzul Yapı’daki görevinin yanı sıra Türkiye iş adamları örgütlerinden MÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi olarak da görev yapmaktadır.

 

Yorum Yazın