Ferit Şahenk Kimdir?

Ferit Şahenk kimdir sorusu, Türkiye’nin en zengin iş adamların biridir olarak yanıtlanabilir. Hayatına dair merak ettikleriniz aşağıda verilmiştir.

Ferit Şahenk Bilgileri

ferit-sahenk-kimdir-emlaklobisi

Ferit Şahenk, 1964 yılında doğmuştur. Ferit Şahenk hayatı hakkında verilen bilgiler, iş adamına dair detayları öğrenmenizi sağlayacaktır. Doğum yeri Ankara’dır. 2014 yılındaki servet miktarı, 2.1 Milyar Amerikan Dolar’ı olarak biliniyor. Liseyi İsviçre’de okumuştur. Üniversiteyi ise Boston College’ta tamamlamıştır. 1987 yılında Pazarlama ve İnsan Kaynakları bölümünden mezun olmuştur. Yüksek Lisansını ise Harvard Üniversitesi’nde yapmıştır. 1988 yılında bankacılık stajını tamamlamıştır.

Türkiye’de ilk oalrak bazı şirketlerin yönetim kurullarında yer almaya başlamıştır. Bu noktada babasının aracılık etmesi söz konusudur. Sonrasında ise Holding İcra Kurulu Üyeliğini almıştır. 1991 yılında ise Garanti Menkul Kıymetler şirketini kurmuştur.

Garanti Menkul Kıymetler Şirketi Kurucusu; Ferit Şahenk

1991 yılında kurulmuş olan şirket, 1994 yılına gelindiğinde Türkiye’nin en büyük Menkul Şirketi olmuştur. Şirket, 1994 yılında Doğuş Grubu’nun yatırım bankası haline gelmiştir. Bankanın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ise Ferit Şahenk olmuştur.

1990 1997 yılları arasında ise Ferit Şahenk Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi yapmıştır. Doğuş Otomotiv grubu kapsamında bu görevi almıştır.

Doğuş Holding Yönetimi; 2001

ferit-sahenk-kimdir-emlaklobisi

37 yaşında Doğuş Holding’in başına geçmiştir. Babası, Ayhan Şahenk’in kalp krizi sonucunda hayatını kaybetmesi, yönetim başkanının değişmesine neden olmuştur. O tarih ile birlikte Doğuş Holding yönetimi, Şahenk tarafından gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

2001 yılında yaşanan finansal krizeler, 60 şirketin olduğu ve farklı farklı 7 sektör içinde olan bu şirketler kapsamında zor şekilde atlatılmıştır.

Osmanlı Bankası

Körfez Bank

Garanti Bankası adı altında 2001 yılı itibariyle toplanmıştır.

Benzer Haber  Murat Kader Kimdir?

2013 Ödülü;

16 Mart 2013 tarihinde, Şahenk Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkan’ı olarak Ekonomist Dergisi tarafından verilen ‘‘Yılın İş İnsanı’’ ödülünü almıştır.

Doğuş Holding Kuruluşları

ferit-sahenk-kimdir-emlaklobisi

Enerji alanında; Doğuş Enerji Üretim ve tic. A.Ş, Aslancık Elektrik Üretim ve tic. Ltd. Şti., Boyabat Elektrik Üretim ve Tic. Ltd. Şti. oalrak biliniyor.

Bankacılık ve Finans alanında; Garanti Mortgage, Garanti Bankası, Garanti Emeklilik ve Hayat, Garanti Factoring, Garanti Leasing, Garanti Portföy, Garanti Yatırım, Garanti Filo Yönetim Hizmetleri A.Ş, Garanti Ödeme Sistemleri, Eureko Sigorta, Garanti Bank İnternational N.V, Garanti Bank Moswocw olarak verilmiştir.

Gayrimenkul alanında; Gebze Center, Doğuş GE – GYO, Doğuş Gayrimenkul, İstinye Park, Doğuş Power Center’dır.

Medya Televizyon alanında, Radyo alanında, Truzim ve hizmetler alanında faaliyet yürütülmektedir. Ayrıca Ferit Şahenk başarıları kapsamında çok sayıda markanın bu holding çıkışlı olmasına gösterilebilir.

Yorum Yazın