Hamdi Akın

Akfen Holding ile TAV Havalimanları Holding’in yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüten Hamdi Akın kimdir, hayatı nasıl geçmiştir, projeleri nelerdir gibi sorulara yazımızda cevap vereceğiz.

hamdi-akin

Eğitim Gördüğü Yerler

17 Ağustos 1954 tarihinde İstanbul Fatih’te dünyaya gözlerini açan Hamdi Akın 6 yaşına kadar İstanbul’da yaşamıştır. Ailesinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Akın’ın iki ablası bulunmaktadır. Baba tarafından Bursalı anne tarafından ise Kayserili olan Akın 6 yaşında ailesi ile birlikte Ankara’ya taşınmıştır.

Eğitim hayatına Ankara’da devam eden Akın burada Mustafa Kemal Lisesi’ni tamamladı ve ardından da Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü kazandı. Üniversite hayatında aktif bir şekilde iş hayatına da atılan Akın bu süre zarfında kalorifer kazanı, yakıt ve su deposu gibi birtakım malzemeleri üretmeye başladı. Böylelikle iş hayatında da belirli bir yer edinmeye başlayan Akın ilk büyük işini 23 yaşındayken yaptı. Bu kapsamda Ankara Emek Camii kalorifer kazanını üreten Akın ardından birçok işe daha imza attı.

İş Hayatı

Hamdi Akın 26 yaşına geldiğinde inşaat işlerini meslek edinmeye tam olarak başladı ve Rüzgarlı Sokak’ta kendisine bir dükkan açtı. Bu dükkanda inşaat malzemeleri satmaya başladı. 1986 yılına geldiğimizde ise işlerini daha da çok büyüten Hamdi Akın hali hazırda yönetim kurulu başkanı olduğu Akfen şirketini kurdu. Daha sonra kurmuş olduğu şirketleri tek çatı altında toplamak için 1999 yılında da Akfen Holding Akın tarafından kuruldu. Yine 1999 yılında Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı da Hamdi Akın tarafından kuruldu.

hamdi-akin

Akın 1986 yılında hayatının dönüm noktalarından birisine daha imza attı. Bu tarihte Turgut Özal ile tanışan Akın için yeni fırsatlar ortaya çıktı. Turgut Özal’dan havaalanı yapması için bir teklif gelmesi üzerine Antalya’da havaalanı inşaatına başladı. Bu kapsamda Antalya’da havalimanının terminal binasını inşa ederek bu sektöre ilk adımını attı. Daha sonra ise Isparta, Bursa, Kayseri havalimanlarında müteahhitlik yaptı. Bunlarla da yetinmeyen Akın ayrıca DHMİ ve Bursa Doğalgaz’ın da müteahhitlik işlerini yürüttü.

Benzer Haber  Özgür Peker Kimdir?

1986 yılında Özal ile tanışmasının ardından havalimanları üzerine yoğunlaşan Akın 1997 yılında TAV’ı kurarak bu sektör içerisine daha da kuvvetli bir şekilde girdi. İstanbul Atatürk Havalimanı projesi için kolları sıvayan TAV bu işin altından başarılı bir şekilde kalkmayı başardı. Sadece havalimanı yapımı değil aynı zamanda havalimanı işletmeciliği alanında da büyük başarılara imza atan TAV bir dünya markası olmayı başardı. Böylelikle uluslararası arenaya da çıkma imkanı yakalayan TAV birçok ülkede havalimanı inşa etmeye de başladı.

hamdi-akin

Diğer ülkelerde inşa edilen havalimanlarından bazılarına örnek verecek olursak Tunus, Makedonya, Suudi Arabistan, Letonya ve Gürcistan gibi ülkeleri örnek verebiliriz. İnşaat alanında pek çok farklı yerlere yatırım yapan Akın bu kapsamda Mersin Limanı ile Araç muayene istasyonları işletme hakkını kazandı. Hamdi Akın birçok firma ile işbirliği yaparak bu işlerini büyütmeyi başardı.

Fenerbahçe yönetiminde asbaşkanlık görevini 2000 yılında üstlenen Hamdi Akın bunun yanı sıra pek çok dernek bünyesinde de yöneticilik yaptı. London School of Economics’de kürsü sahibi olan Akın böylelikle eğitim alanında da yatırımlar yapmayı ihmal etmedi. Hamdi Akın 2011 yılında yatırımlarına bir yenisini daha ekledi ve İDO iskelelerini 30 yıllığına kiraladı. Böylelikle İDO gelirlerinden de pay almaya başladı.

Aile Hayatı

İlk evliliğini 1980 yılında Ülkü Hanım ile gerçekleştiren Akın 10 yıl boyunca bu eşi ile evli kaldı. 1990 yılında eşinin vefat etmesi üzerine iki çocuğu ile yalnız kaldı. Ardından 1999 yılında yeniden evlenen Hamdi Akın eşi Avukat Şafak Akın ile 2012 yılına kadar evli kaldı. Son 2 yılı ayrı geçiren çift 2012 yılında boşandı. Akın’ın bu evliliğinden de bir çocuğu olmuştur.

Hamdi Akın Başarıları

Hamdi Akın bugüne kadar pek çok ödül almış son derece başarılı bir iş adamıdır. Bu kapsamda Akfen Ticaret Şirketi olarak en çok ihracat yapan şirket ödülünü 2000 yılında Ankara Ticaret Odasından almıştır. Bunun haricinde 2004, 2005, 2006 ve 2010 yıllarında yılın işadamı ödülüne layık görülmüş 2006 yılında Cnbc-e tarafından girişimci iş adamı ödülü de verilmiştir. Böylelikle başarılı iş hayatını birde ödüllerle taçlandırma imkanı elde etmiştir.

Benzer Haber  Lütfi Kırdar Kimdir?

Yorum Yazın