ibrahim_cevahir

İbrahim Cevahir Kimdir?

İbrahim Cevahir Kimdir? Şişli ile Mecidiyeköy arasında yer alan Avrupa’nın 2.büyük dünyanın ise 8.büyük alışveriş merkezi olan Cevahir Alışveriş Merkezinin sahibi ve kurucusudur.

cevahir avm ile ilgili görsel sonucu

İbrahim Cevahir Hakkında Merak Edilenler

İbrahim Cevahir 1938 yılında Trabzon Çaykara’da Ulucami köyünde dünyaya gelmiştir. Çocukluğundan itibaren ailesine destek olmaya çalışmıştır. Ve bunun içinde sürekli olarak farklı işlerde çalışmalar göstermiştir. İlerleyen dönemler de ise çalışmak amacı ile Trabzon’dan bir vapura binerek amcası ile beraber İstanbul’a gelmiştir. Ve İstanbul Babaeski’de kalaycı çırağı olarak çalışmaya başlamıştır.

Her başarılı iş adamı gibi İbrahim Cevahir’de çok zorlu yollardan geçerek bu güne kadar gelip iyi işler yapabilme fırsatına sahip olabilmiştir. Burada altı ay kadar kısa bir süre çalıştıktan sonra küçük, kendisini geçindirebilecek bir derece de olacak şekilde az masalı da olsa bir lokanta açmıştır. Ancak kamulaştırma faaliyetlerini bozduğu gerekçesi ile lokantasını kapatmak zorunda kalmıştır. 1959 yılında Ankara’da askerliğini yaptığı sıralarda inşaat taşeronluğunda da çalışmaya başlamıştır.

İbrahim Cevahir Kimdir? ile ilgili görsel sonucu

Askerlikten sonra ilerlediği yolda sonunda başarı elde ederek Müteahhit olabilmek için bir belge almaya hak kazanmıştır. Afyon Sultandağı İçme suyu işi ile ilk adımını atmıştır. Daha sonrasında da ise devamı gelmeye devam etmiştir. Sürekli çalışmak zorunda olduğu için okullarını tamamlama fırsatı hiçbir zaman eline geçmemiştir. Bu neden ile de açıktan okullarını bitirmeye çalışmıştır. Liseye kadar gelmiştir ancak lise eğitimini Libya’ya gitmek zorunda kaldığı için tamamlama fırsatı olmamıştır. Ancak Libya da ilk Türk işi bitiren Müteahhit olması sebebi ile yine de saygı değer bir kişi olma yolunda emin adımlar ile ilerlemeye devam etmiştir.

Döndükten sonra ise kardeşleri ile beraber İstanbul da Cevahir şirket gruplarını kurmuştur. Libya’da çalışırken çalışan sayısı az da değildir ama çok da fazla olmamıştır. Ancak daha sonraları Suudi Arabistan’a gittiği dönemler de çalışan sayısını da oldukça fazla arttırabilmiştir. Yurtdışında ve yurtiçinde önemli atılımlar gerçekleştiren İbrahim Cevahir Türkiye’de turizme de el atmıştır. İstanbul’da çok fazla sayıda otel yaptırmıştır.

Benzer Haber  Dikran Masis Kimdir?

Çok fazla otelde altına imzasını atmıştır. Ama turizm alanındaki Avrupa’nın bile en büyüğü olan Grand Cevahir Otel en büyük kapsamları ile içeriği ile herkesin oldukça fazla dikkati çekmeye yaramıştır. Bunun yanında yukarıda da söylendiği gibi Avrupa’nın 2.büyük dünyanın 8.büyük alışveriş merkezi olan Cevahir Alışveriş Merkezleri büyük ilgi odağı olmasına sebebiyet vermiştir.

İbrahim Cevahir Siyasal Hayatı

İbrahim Cevahir Kimdir? ile ilgili görsel sonucu

İbrahim Cevahir 1995 yılında on yedi yaşında CHP partisine girmiştir. Aynı zamanda CHP gençlik kolları başkanlığına seçilmiştir. İsmet İnönü ile yakın ilişkiler içerisinde bulunabilme fırsatı yakalamıştır. Erdal İnönü ile SODEP’i kurmuştur. Bir süre sonra CHP’den ayrılmıştır. Ve ANAP partisine bir geçiş yaşamıştır. 1995 ve 1998 yıllarında İstanbul 2.bölgeden iki defa milletvekili adayı olmuştur. 2002 yılından itibaren günümüze kadar siyasi hayatına AK parti bünyesinde devam etmektedir.

Yorum Yazın