Jale Barahya Kimdir

Jale Barahya Kimdir?

Jale Barahya, 1966 yılında Bandırma’da doğdu. 1983-1987 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde İç Mimarlık lisans eğitimi aldı. Mezun olduğu yıl aynı fakültede Mimarlık Anabilim Dalı, İç Mimarlık Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başladı. Bu süreçte özellikle restorasyon ve mimarlık dersleri alarak kendisini bu alanlarda geliştirdi. Ayrıca eskiz ve dekorasyon gibi konular da alanının birer parçasıydı. Bu süreçte Yıldız Sarayı Hümayunu’nda bulunan köşklerin tavan restorasyonu projesinde görev aldı. Bu çalışma, uygulama tarafında da başarısını göstermesi açısından önemliydi. Ardından Beyoğlu Cankurtaran Mahallesi Rolöve Çalışması ve Kadıköy otel projesinde yer aldı. Sonrasında insan psikolojisinin dekorasyon üzerine etkisi konulu çalışmayla 1990 yılında yüksek lisans programını tamamladı. Yüksek lisans dönemindeyken aynı zamanda Cunda İç Mimarlık firmasında çalışmaya başladı. Bu dönemlerde tasarımsal düşünme ve dekorasyon anlamında fark yaratan bir birikime ulaştı. Eskizler de yaptığı çalışmaların sonunda kendisinin başarılı olduğu alanlardan birisi oldu.

Jale Barahya Projeleri

Jale Barahya Kimdir

1989 yılında ise eşi Leon Barahya ile J&B Design adındaki kendi iç mimarlık firmalarını kurdular. Bu firma genellikle ev ve iş yerlerine odaklıydı. Fonksiyonellik ve tasarım hizmetlerinin ön planda olduğu bu çalışmalar kapsamında 400’den fazla proje yaptılar. Her proje, kişiselleştirilmiş konseptle firma ya da eve özel olarak geliştirildi. Zamandan bağımsız olarak kalıcı projelerin yapılması J&B’yi ön plana çıkaran en önemli faktördü. Bu süreçte kalıcı projeler 1-2 noktayla değil, bütüncül bakış açısıyla sağlandı. Mobilyalar, kumaşlar ve objeler  bütün boyutlarıyla incelendi. Yaratabilecekleri en iyi tasarım görünümüne ulaşılmaya çalışıldı. Bu anlamda dekorasyon konusundaki birikimi fazlasıyla ön plana çıktı.

Jale Barahya Kimdir

Jale Barahya günümüzde ise tasarım ve mimarlık odaklı çalışmalarını kendi kurduğu Jale Barahya Architects firmasıyla sürdürmektedir. Projelerinde yılların birikimi ve sahip olduğu idealist kimliğin sonuçları görülmektedir. İçerisinde yer aldığı Mado, Deniz Feneri, Doha Hotel, Havaalanı Amerika, Kampüs İtalya, Osmanbey Si Si Hotel gibi projeler bu tecrübelerin yansıtıldığı bazı örneklerdir. Ayrıca kendi web sitesinden görebileceğiniz mimari eskizler ve mobilya eskizleri de alanında sahip olduğu birikim kendisini göstermektedir. Yukarıdaki örneklerin dışında Jale Barahya’nın yer aldığı dekorasyon ve iç mimarlık alanındaki diğer projeler ise şu şekildedir:

Benzer Haber  Ergün Turan

–  Acıbadem Boya Ev

–  Bebek Ebil Kuaför

–  Etiler Stella Kebubi Evi

–  Delicco Fuar Standı

–  High Beach Kilyos

–  Florya Feriha Sanlıtop

–  Hilmi Karakaya Evi

–  Kemer Taşçıoğlu Evi

–   İdil Baruh Evi

–   Reyzi Pinhas Ortaköy

–   Süreyya Hanım Beşiktaş

–   Simon Simoni Hotel

–   Uriel Şulam Levent Ofis

Yorum Yazın