Kamil Engin Yeşil Kimdir?

Kamil Engin Yeşil Kimdir? Yeşil Gayrimenkul Yatırım ile isminden söz ettiren Kamil Engin Yeşil,  inşaat sektöründe önemli işler yapmıştır.

Kamil Engin Yeşil Hakkında

İstanbul’da 1962 yılında doğmuş, üniversite dönemine kadar burada  hayatını devam ettirmiştir. Lise öğrenimini İstanbul Şişli Terakki Lisesi’nde  tamamlamış ve sonra da Florida Üniversitesi Finans Bölümü’nü bitirmiştir. Okul bitmesinin sonrasında Amerika’da iş hayatı başlamıştır. İlk dahil olduğu sektör telekominikasyon ve kontak lens ile ilgili işlerdir. Yeşil, daha sonra sektörde ve iş hayatında yenilikler yapacaktır.  2006 senesinde Yeşil İnşaat da bu değişiklik gerçekleşmiştir.

Türkiye’de kurulan bu inşaat, eski ismiyle İhlas GYO’dur ve sonra Y ve Y gayrimenkul olarak değiştirilmiştir. Firma, yabancı bir ortakla satın alınmıştır. Engin Yeşil, Yeşil Grubun ortak ve yönetiminde bulunmaktadır. Okul ve iş geçmişinin de etkisiyle iyi derecede İngilizce bilmektedir. Yeşil Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin yönetim kuruluna da 1 Ekim 2015 yılında atanmıştır.

Önemli Firma Kuruluşları

Kamil Engin Yeşil’in projeleri 1986 yılından bu yana devam etmiştir.  Kendi işini ilk olarak Amerika’da kuran Yeşil, e ticaret, bilgisayar yazılımları gibi alanlarda faaliyetler göstermiştir. İnşaat ve enerji sektörlerine 2008 yılında yatırım yapmaya başlamıştır. Kendi başlattığı yatırımlar dışında babası Mustafa Yeşil’in de sürdürdüğü kundura şirketini sürdürmektedir.

  • 1994 yılında telekom şirketi olan Tel3 Inc kuruldu. Amerika’da kurulan bu firma, ev ve iş yerlerinde şehirlerarası görüşme hizmeti vermekteydi. Daha sonra kısa sürede büyüyerek birçok büyük firmaya rakip olmuştur.
  • Radiant Telecom telefon kartı şirketi 1998 yılında yine Amerika’da kurulmuştur. Birkaç sene sonra 2002 yılında 200  bin satış noktasına ulaşan bu firma Pazar payı açısından önemli bir yer edinmiştir.
  • 1999 yılında Engin Yeşil Strategic Trading Services yazılım şirketini kurmuştur. Amerika’da kurulan bu firma, hisselerin alım satımlarının elektronik ortamda yapılmasını sağlayan bir yazılım geliştirmiştir.Mach 1 ve II olarak isimlendirilen bu yazılımda   alım satım yapma hızı arttı. Borsa işlemcileri bu yazılımları çok sık tercih eder hale gelmiştir. Günlük 1 milyar dolar civarında hacimle işlem yapıldı.
Benzer Haber  Galip Ensarioğlu Kimdir?

Yeşil Holding Önemli Projeler

 Yeşil Holding  2011 yılında kurumsal sosyal sorumluluk projesi başlatmış ve Yeşil Çatı ismiyle ses getirmiştir. Sonraki sene 2012 yılında da  Çevre Dostu Villa konseptiyle kompozit yapı elemanı kullanılan ilk uygulamayı hayata geçirmiş oldu. Yeşil İnşaat’ın Irak’taki ortaklığı sonrası kurulan Yeşil Nasa da önemli çalışmalar içinde yer aldı. Yine kompozit malzeme kullanılan bu uygulama da epey dikkat çekti.

 

Yorum Yazın