KAZİMTURKER

Kazım Türker

2008 yılında Ankara’da vergi rekortmeni olmasıyla daha çok tanınan Kazım Türker, Türkerler Holding’in yönetim kurulu başkanıdır. İş hayatına erken yaşlarda atılan Türker, şimdilerde inşaat patronlarındandır.

Aile Hayatı

1954 doğumlu olan Kazım Türker inşaat mühendisidir. Ancak babası Yahya Türker 1950 yıllarında Ankara’nın en eski giyim mağazalarından birini açmıştır. Anafartalar Caddesi’nde faaliyet gösteren Türkerler kadın dış giyim ürünleri satmaktaydı. Selen ve Seten markaları ile çalışan mağaza halen faaliyetlerine devam etmektedir. Şu an Ankara’da 5 farklı şubeleri mevcuttur.

Ankara Bala kökenli olan Türker ailesinde baba mesleği olan konfeksiyon ticareti işine Kazım Türker devam etmiştir.

Kazim-Turker

Kazım Türker İş Hayatı

1973 yılında inşaat mühendisliği öğrencisi iken 19 yaşında iş hayatına da atılmıştır. Ankara’da yaşayan Türker, Anafartalar Çarşısı’nda 15 metrekarelik bir dükkan kiralamış ve burada babası gibi ticaret yapmaya başlamıştır. Önceleri imalat yapan Türker daha sonra ise Koç’un Arçelik başbayiliğini aldı.

İş hayatında hep Koç’u örnek alan Kazım Türker 1993 yılında Türkerler A.Ş.’yi kurmuştur. İlk olarak tekstil alanında faaliyet göstermeye başlayan Türkerler daha sonra inşaat alanına yönelmiştir.

1995 yılında Kazım Türker tarafından Türker İnşaat kurulmuştur. Kısa sürede sektöre adapte olan şirket yollar, köprüler, endüstriyel tesisler, binalar, enerji projeleri, toplu taşıma sistemleri gibi pek çok projeye imza atmıştır. Son yıllarda ise şirket tarafından liman işletmeciliği, gaz dağıtım, rüzgar enerjisi santrali, hidroelektrik enerji üretimi, termik santraller gibi alanlara yatırım yapılmaktadır.

Başbakanın kadim dostu Remzi Gür ile ağabey kardeş gibi olan Kazım Türker bu ilişki sayesinde Başbakana oldukça yakın olan isimlerdendir. Aynı zamanda Remzi Gür ile Kazım Türker’in iş ortaklığı da mevcuttur. Türker 1992 yılından beri Remzi Gür’e ait Ramsey markasının bayiliğini yapmaktadır. Türker’in hedeflerinden biri de Ramsey’in en önemli mağazası olmaktır.

Benzer Haber  Aziz Yeniay

Türker girdiği ihalelerde de Gür’ün desteğini görmektedir.

Aynı zamanda Türkerler Holding mağazacılık, tekstil, bilişim ve petrol alanında 40’ın üzerinde şirkete sahiptir. 2007 yılında gruba ait çimento fabrikası satılarak bu alandan ayrılmıştır.

Kazımturker

İmza Atılan İşler

Türkerler ilk olarak tekstil firması olarak iş hayatına atılsa da inşaat alanında büyük işlere imza atmıştır. AKP’li olan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden çok sayıda ihale almıştır. Metro inşaatından EGO hizmet binasının yapımına kadar pek çok işi Türkerler İnşaat yapmıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki inşaat işlerinde de aktif olarak rol oynanmıştır. Bağcılar – Güneşli – TEM Bağlantı Yolu Kavşağı İnşaatı, İSKİ Genel Müdürlüğü, İGDAŞ Genel Müdürlüğü, Beykoz Doğalgaz Çelik Hattı İnşaatı gibi ihaleleri yerine getirmiştir.

Sadece Ankara ve İstanbul değil İzmir’deki ihalelerden yerine getirdikleri mevcuttur. TMSF tarafından yapılan Ladik ve Şanlıurfa Çimento Fabrikası ve Derince Limanı da Türkerler İnşaat’ın yaptığı projelerdendir. Şirket tarafından inşaat sektörünün yanı sıra enerji yatırımları da yapılmaktadır.

 

Yorum Yazın