Kemal Yamankaradeniz Kimdir?

Kemal Yamankaradeniz 1955 yılında Samsun’da doğdu. Evli ve 3 çocuk abası olan Kemal Yamankaradeniz iş yaşamı ile ailesini ayrı tutmuştur. Bu tutumu ile oldukça mütevazı ve mutlu aile yaşamının yanında tam tersi olarak oldukça girişken, yenilikçi ve büyüme odaklı bir iş hayatını seçmiştir.

Kemal Yamankaradeniz İş Hayatı

1978 yılında Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden oldukça başarılı ve birikimli bir şekilde mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra genç yaşına rağmen gösterdiği parlak ve yenilikçi tavır ile 1983’e kadar çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik görevlerini üstlenmiştir. Ve bu 5 sene boyunca yaptığı görevlerin hepsinde iz bırakmayı başarabilmiştir. 1983 yılında ise hayatının en önemli dönüm noktasına girmiştir.

Girişimci ruhu her zaman ağır basan Kemal Yamankaradeniz bugün ülke genelindeki 6 bürosu ve 200’ün üzerindeki personeli ile alanında Türkiye’nin en büyük kuruluşu olan Destek Patent’i kurmuştur. Kurulduğu ilk yıllarda bu denli büyüyüp oldukça değerli bir firma olacağına kimse ihtimal dahi vermezken günümüzün kendi alanındın en iddialı firmaları arasındadır.

Kurduğu Destek Patent’in hizmetlerinin ana felsefesini marka, patent ve endüstriyel tasarım vekilliğinin yanı sıra, sınaî haklar danışmanlığı, araştırma, tescil, tescil sonrası işlemler ve stratejiler meydana getirmektedir. Özellikle müşterilerinin karşılaştığı hukuki sorunlara çözüm bulmak için sadece sınaî haklar konusunda çalışan uzmanlaşmış, özel bir hukuk bölümüne sahiptir. Bu sayede günümüzde kurumsallığın çok daha iyi oluşmasına ve gelişimine oldukça büyük katkıları bulunan bir şirket haline gelmiştir.

Kemal Yamankaradeniz günümüzde Destek Patent A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devam ettirmektedir. Her yıl çeşitli Üniversite ve iş dünyasında sınaî haklar alanında bilgilendirilmesi konusunda konuşmalar yapmaktadır. Ve bu alanda onu oldukça önemli bir figür olarak kabul eden çok sayıda sanayici ve patron bulunmaktadır.

Benzer Haber  Ali Nuhoğlu

kemal-yamankaradeniz

Kemal Yamankaradeniz’in Uluslararası Üyelikleri

Sınaî haklar konusunda ülke içinde olduğu kadar ülke dışında da birçok toplantı ve organizasyona katılan Kemal Yamankaradeniz bu konu ile ilgili dünya üzerindeki pek çok kuruluşta aktif üyelilikleri bulunmaktadır. Bu üyelikler ise:

  • Uluslararası Fikri Mülkiyeti Koruma Birliği (AIIPI),
  • Avrupa Patent Vekilleri Birliği (EPI),
  • Uluslararası Marka Birliği (INTA)
  • Uluslararası Lisans Yöneticileri Birliği’nin (LES) aktif üyeleri arasında bulunmaktadır.
  • 2008 yılı başında seçildiği Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Marka ve Patent Vekilleri Sektör Meclis Başkanlığı görevini 2010 yılı Mayıs ayına kadar yürütmüştür.
  • Halen MÜSİAD Genel Başkan Yardımcılığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Üyeliği görevlerini devam ettiren Kemal Yamankaradeniz, bununla birlikte İstanbul Ticaret Odası 28. Meslek Komitesi üyeliği görevini de üstlenmiştir.

Bu anlamda ülkenin en aktif ve en katılımcı iş adamaları arasında yer alan Kemal Yamankaradeniz halen çalışma ve toplantılarına aktif bir şekilde devam etmektedir.

 

 

 

Yorum Yazın