Kerem Alkin Kimdir?

Ekonomi doktoru olan ve çeşitli üniversitelerde akademisyenlik yapmış olan Kerem Alkin kimdir merak ediyorsanız bu yazımızı okuyun.

Kerem Alkin ülkemizin önemli isimlerinden biridir. Babadan geçen meslekler içinde akademisyenlik tabii ki sayılmaz ama en azından başta öğrenciler olmak üzere toplumda bir kulak dolgunluğu yaratıyor. Prof. Dr. Erdoğan Alkin ve oğulları için de böyle bir durum söz konusu. 2013 yılının Mart ayında kaybettiğimiz, duayen iktisatçı yazarlardan Erdoğan Alkin’in oğlu Kerem Alkin de babasının oğlu olarak ekonomi dalında adından söz ettiriyor.

2004 yılından beri profesörlük payesini de taşıyan Kerem Alkin’i aynı zamanda televizyonlardan da konuşmacı olarak sık sık dinliyoruz. Tartışma programlarında ve açıklamalarda isminin altında bugünlerde Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerem Alkin de yazıyor.

Kendisi daha önce İstanbul Medipol Üniversitesi öğretim üyelerindendi. Aynı zamanda Harp Akademileri ve Deniz Harp Okulu bünyesinde verdiği dersler ile de biliniyordu. Çeşitli gazete ve dergilerde de ismine rastlıyorduk.

Televizyon Ekranlarının Tanınan Yüzü

Ama hoca aslı ününü televizyon programları ile yaptı. CNBC, NTV gibi kanallarda programlar yapan Kerem Alkin’i bir ara Bloomberg HT’nin Ekonomi Direktörü olarak da gördük. İstanbul Ticaret Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanlığı da yürüttüğü görevler arasındadır. Kendisini halen Sabah Gazetesi yazarları arasında okuyabilirsiniz.

Örneğin son yazılarından birinde “Merkez bankaları reel sektörü korumalı” tezini işliyor. En çok ilgi çeken yazılarından biri de 1 Ekim günü yayınlanan Türk Dünyası ve McKinsey hezeyanı oldu. Yazar kaleme aldığı satırlarında dünyaca ünlü bir danışmanlık şirketine yönelik olarak konuşulan bu konuların Türkiye’yi dünyada gülünç duruma düşürdüğünü iddia etmekteydi.

Oldukça geniş bir vizyona sahip olması ve ekonomi konusundaki tezlerinin çıkması toplumun yakından tanıdığı bu ismin dikkat çekmesini sağlamıştır.

Benzer Haber  Adnan Polat

Liberal Ekonomi ve Kerem Alkin

1965 yılında İstanbul’da dünyaya gelen ünlü konuşmacı ve profesör Kerem Alkin evli ve bir çocuk babası. Kardeşi Prof. Dr. Emre Alkin de ailenin akademisyenlik geleneğini sürdüren bir isim oldu. Emre Alkin’i en çok CNN Türk ekranlarında yayınlanan Parametre isimli programdan tanımaktaydık. Sık sık bu tür programlara katılarak kendisinin de görüşü alınıyor.

Aynı aileden sözünü ettiğimiz üç profesör de liberal ekonomi anlayışının güçlü savunucuları içinde sayılıyorlar ve iktidar tarafının görüşlerini sürekli yeniliyorlar. 24 Haziran öncesi yaptığı açıklamalarda Prof. Dr. Kerem Alkin kur artışlarının seçimlere yönelik olarak düzenlenen bir manipülasyon olduğunu da iddia etmişti. Kendisi halen son yaşanan ekonomik gelişmelere yönelik olarak da aynı görüşleri yeniliyor.

Prof. Dr. Kerem Alkin kimdir sorusunun yanıtı içinde ekonomi, iş adamlığı ve hocalıktan sürekli söz edilir. Ama profesörün sürdürdüğü işler içinde danışmanlık olduğunu da hatırlatalım. Örneğin kendisi kısa adı MOBİLSİAD olan Mobil Servis Sağlayıcıları İşadamları Derneği’nin başkanı olarak da tanınıyor.

 

Yorum Yazın