Lütfi Kırdar Kimdir?

İstanbul’a kazandırdığı sayısız eserler ile bilinen Lütfi Kırdar herkesin aklına yer etmiş bir kişidir. İstanbul’da belediye başkanlığı ya da vali gibi pek çok sayısız görevde bulunmuştur. Bu görevleri sırasında da İstanbul’da bugün bile adından söz ettiren eserleri ortaya çıkarmıştır.

Siyasi kimliği, sosyal alandaki projeleri ya da sağlık alandaki çalışmaları ile her zaman Lütfi Kırdar ismi ön plandadır. Başarılı şekilde salgınları önlemede ya da şehirleri idare etmede dönemine damga vuran bir isim olmuştur.

Lütfi Kırdar aslen Kerkük doğumludur. 1887’de Kerkük’te dünyaya geldi. Eğitiminin bir kısmını da Kerkük’te tamamladı. İlkokul ve ortaokulu Kerkük’te okuduktan sonra lisede eğitim almak için Bağdat’a gitti. Bağdat’ta liseyi tamamladıktan sonra da üniversite eğitimi için İstanbul’u tercih etti.

1908 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine kayıt oldu. Ancak ülkenin hali göz önüne alındığında sürekli savaşlar ile mücadele nedeni ile eğitimini tamamlaması uzun bir zaman aldı. Savaşlar ve sonrasındaki gelişmeler nedeni ile eğitimi yarıda kalsa da iyi bir sağlıkçı olduğunu göstermesi de bu savaşlar ile olanaklı olmuştur. Ayrıca Vali olarak görevlendirilmesinde de sağlık alanında yaptığı önleyici çalışmalar önemli yer tutar.

Lütfi Kırdar Hakkında Bilgi

İstanbul Üniversitesi bünyesinde tıp eğitimi alırken Balkan Savaşları patlak verdi. Bunun üzerine tüm öğrenciler gibi Lütfi Kırdar’da eğitimini yarıda bırakıp savaşa katılmak zorunda kaldır. Lütfi Kırdar hakkında bilgi alırken savaştan sonra eğitimine tekrar devam ettiğini öğreniyoruz.

1913 yılında da tıp fakültesinden mezun olur. Ancak savaşlar sonucunda ülkede sağlık sorunu oldukça önemli bir hal aldığı için Lütfi Kırdar da uzun zaman boyunca savaş cephelerinde insanların sağlık hizmetlerine ulaşmasını sağladı.

Kurtuluş Savaşı sonucunda Lütfi Kırdar İzmir’de görevlendirildi. İzmir Sağlık Müdürü olarak İzmir’in savaş sonrası yaralarını sarmasına yardımcı oldu. Burada salgın hastalıkları başarılı bir şekilde önlemesi dikkatlerden kaçmadı ve Manisa Valisi olarak atandı.

Benzer Haber  Ali Engin Keçeli Kimdir?

Lütfi Kırdar şehir yönetme konusundaki başarılarını sergileyerek kendini göstermeyi başardı. Daha sonra ise yeni görev yeri İstanbul Valiliği ve Belediye Başkanlığı oldu. Lütfi Kırdar iş hayatı boyunca hep takdir edilecek işlere imza attı. Bu sayede de aradan geçen uzun yıllardan sonra bile adı ile pek çok yapıda ölümsüzlüğü yakalamayı sağladı. İstanbul Valisi iken şehrin yeniden halkla bütünleşmesi sağlanmıştır.

Projeleri

İstanbul’da göreve başlaması ile birlikte elektrik ve su işlerinde büyük bir sorunu çözüme ulaştırdı. İstanbul’daki imar sorununu çözmeye çalışan Lütfi Kırdar, pek çok yeni yol yapımına da başladı. Şehrin en güzel sahillerinin olduğu Florya’yı turistik bir yer haline getirmeye çalıştı. Bu arada da pek çok koruyu restore ederek halka açtı. Bu sayede İstanbul’un halktan uzak eski halini zamanla yitirmesi konusunda da yardımcı oldu.

İstanbul projeleri ile daha fazla gelişme gösterdi. Son Menderes hükümetinde Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak görev yaptı. Adnan Menderes ile birlikte tutuklanarak Yassı Ada’ya gönderildi. Yassı Ada’da yargılanmayı beklerken; tutuklanmasının ardından kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Siyasi kimliği içerisinde geçen zamanda da her zaman projeleri varlığını göstermeye devam eder.

Yorum Yazın