Mansur Yavaş Kimdir?

CHP’nin bir süredir beklenen Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı belli oldu. Kulislerde son dönemde adı sıkça geçen Mansur Yavaş’ın, 2019’da yapılacak yerel seçimler için CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olduğu duyuruldu. Cumhuriyet Halk Partisi’nin, Parti Meclisi’nde yaptığı oylamada salt çoğunluğu alan Mansur Yavaş böylece 2014 yılındaki seçimlerin ardından 2019’da da CHP’nin yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmuş oldu. Mansur Yavaş adaylıkla ilgili ilk düşüncelerini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Başkanlığa talip olduğunu söyleyen Yavaş, Cumhuriyet Halk Partisi’nin yanı sıra kendisini seçimde destekleyeceğini açıklayan İyi Parti’ye de teşekkürlerini iletti.

Mansur Yavaş Kimdir?

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan  Yavaş, 1955 yılında Ankara’nın Beypazarı ilçesinde doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Beypazarı’nda okuyan Yavaş, 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Mansur Yavaş Kayseri’de askeri savcı olarak tamamladığı askerlik görevinin ardından yaklaşık 13 yıl serbest avukatlık yaptı.  Yavaş, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Mansur Yavaş’ın Siyasi Kariyeri

Gençliğinden itibaren siyasetle ilgilenen  Yavaş, siyaset hayatına 1989-1994 yılları arasında gerçekleştirdiği Belediye Meclis Üyeliği ile başladı. 1994 yılında ise Belediye Başkan Adayı oldu. İlk başlangıç adaylığında istediği sonucu alamayan Yavaş, 1999 seçimlerinde ise %51’lik oy oranıyla Beypazarı Belediye Başkanı seçildi. Belediye Başkanlığı döneminde özellikle de Beypazarı’nın sahip olduğu dokuyu korumak ve turistik değerini yansıtmak için yaptığı çalışmalarla tanındı. Bu çalışmalarının karşılığı olarak çeşitli ödüller alan Mansur Yavaş, 2004 seçimlerinde oy oranını %55’e yükseltti. Bu seçimle birlikte Beypazarı’ndaki son dönemini geçiren Yavaş, 2009 seçimlerinde MHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu.

Yavaş, bu seçimde Melih Gökçek ve Murat Karayalçın’ın arkasında kalarak üçüncü oldu. 2014’de yerel seçimler için bu kez Cumhuriyet Halk Partisi’nin Belediye Başkan Adayı olan  Yavaş, %43,83 oy oranıyla Melih Gökçek’in arkasında ikinci oldu. CHP’den yapılan açıklamada 2019’da yapılacak yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayının Mansur Yavaş olduğu duyuruldu.

Benzer Haber  Ahmet Akbalık

Yorum Yazın