Mehmet Kutman Kimdir?

İnşaat sektörüne Paris ekolü katan Mehmet Kutman Pera GYO firmasının kurucusudur. 1950 yılında Paris’te dünyaya gelen ve hakim bir babanın çocuğu olan Kutman, Ankara Lecole de L’ambassade Française’de eğitimini tamamladı. 1968 yılında St. Joseph Lisesi’ni kazanarak İstanbul’a gelen Mehmet Kutman, Amerika’ya gittikten sonra yüksek lisans yaptı. Türkiye’ye kesin dönüş yaparak birçok farklı sektörde çalıştı.

Mehmet Kutman ile ilgili görsel sonucu

1990 yılında kendi işini kuran Mehmet Kutman Global Yatırım Holding firmasını kurarak, altyapı, enerji ve gayrimenkul alanında yatırım yapmaya başladı. Firmanın birçok farklı alanda yaptığı yatırımlarla beğeni kazanan projelerinde kalkınma konusunda yenilikçi uygulamalar yapmıştır.

Günümüzde en başarılı şirketlerden biri olan ve global bakış açısıyla kalıcı değerler oluşturma konusunda uzmanlaşan Mehmet Kutman halen yenilikçi projeleri desteklemektedir.

Global Yatırım Holding

Global Yatırım Holding ile ilgili görsel sonucu

1990 yılında Mehmet Kutman tarafından kurulan Global Yatırım Holding, bir aracı kurum olarak hayatta başladı. Türkiye’nin lider kuruluşlarından biri olarak yatırım bankacılığı sektörüne dönüşen firma, 2004 yılında farklı sektörlere ilgi oluşturdu.

İnşaat, finans, elektrik üretimi, liman gibi alanlarda hizmet veren firma, kurucusu olan Mehmet Kutman tarafından yönetilmektedir. Pera GYO başta olmak üzere yurtiçi ve yurt dışında birçok projeye imza atan şirketin bünyesinde birçok personel istihdam etmektedir.

Firmanın bazı projeleri şunlardır:

 • Ege Ports,
 • Global Liman İşletmeleri,
 • Lizbon Yolcu Terminali,
 • Port Akdeniz,
 • Bodrum Yocu Limanı,
 • Barselona Limanı,
 • Naturelgaz,
 • Straton Maden,
 • Tres Enerji,
 • Vakıfhan,
 • Denizli Sümerpark,
 • Actus Portföy Yönetimi.

Birçok farklı kategorideki şirketlerin hayatına devam edebilmesi için yenilikçi yaklaşımlar sürdüren şirket, yükselen değerleriyle dikkat çekmektedir.

Pera GYO

Mehmet Kutman pera ile ilgili görsel sonucu

İstanbul’un en önemli lokasyonlarından birinde bulunan Pera GYO turizm ve gayrimenkul sektörüne dayalı olan bu projesiyle dikkat çekti. Sonrasında Vakıfhan no 6 ie devam ettiği Haliç limanında önemli bir ticaret merkezi planlamıştır.

Benzer Haber  Münir Özkök

Global Liman İşletmeleri

Liman altyapısı konusundaki uzmanlığı Global Liman İşletmeleri ile kanıtlayan firma, ticari liman işletmeciliği konusunda hizmet vermektedir. konteyner, yük ve kargo süreçleri, yat ve mega yatlara hizmet gibi kruvaziyer operasyonlarla hizmet vermektedir. Kuşadası, Barselona ve Bodrum limanlarında da şirketin imzası vardır.

Naturel Gaz

Yüksek oranda hisseyle sahip olunan Naturelgaz Avrupa’nın en büyük sıkıştırılmış doğal faz dağıtım şirketidir. CNG satışı ve dağıtımı yapan firma aynı zamanda straton maden, ters enerji ve yenilenebilir enerji projeleriyle yenilikçi anlaşını sürdürebilen projelere imza atmıştır. Mehmet Kutman ve ekibi yenilikçi projelerle dikkat çeken bir sistem tasarlamıştır.

 

Yorum Yazın