mehmet-ozhaseki

Mehmet Özhaseki

Mevcut kabinede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapan Mehmet Özhaseki 1957 yılında Kayseri’de dünyaya gelmiştir. Çocukluk çağları Kayseri’de geçen Özhaseki ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini de Kayseri’de tamamladı. Daha sonra üniversite eğitimi için Ankara’ya gitti. Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği bölümünü kazanan Özhaseki buradaki eğitimi sırasında yaşanan siyasi karışıklıklar nedeniyle eğitimine ara vermek durumunda kaldı. Ardından tekrar sınava girdi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Kayseri’ye döndü ve avukatlık stajını başlattı. Ancak iş hayatını avukatlık yerine aile şirketinin başına geçerek devam ettirdi.

mehmet-ozhaseki

Mehmet Özhaseki İş Hayatı

Özhaseki 1980 yılından 1990 yılına kadar pek çok dernek etkinliklerinde faaliyet gösterdi. Bu faaliyetleri sırasında Kayseri’nin ilk aşevi faaliyetine de imza attı. Bunun yanı sıra öğrencilere verilen karşılıksız burs ve yardımlara da önayak olmayı başardı. Ayrıca tekstil alanında faaliyet göstermekte olan aile şirketinin de başına geçen Özhaseki 1994 yılına kadar burada ticaret yapmaya devam etti.

1994 yılında siyasete girmeye karar veren Özhaseki, Melikgazi Belediye Başkanlığı’na aday oldu ve kazandı. Ardından 1998 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi oylaması ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirildi. İşte bu oylamadan sonra hem Özhaseki hem de Kayseri için büyük dönüşümlere kapı açıldı. Zira 1999 yılında Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan Özhaseki uzun yıllar sürecek olan belediye başkanlığı görevine büyük bir adım atmış oldu.

Belediyecilik alanında yapmış olduğu hizmetler ile kısa süre içerisinde halkın takdirini toplamayı başardı. Öyle ki bu takdir 2004 yerel seçimlerinde verilen %70.4 oranındaki oy ile kendisini göstermiş oldu. Çalışmalarına dur durak vermeden devam eden Özhaseki tüm Türkiye için örnek olarak gösterilen bir belediyecilik modelini hayata geçirdi. Bu sayede 2009 ve 2014 yıllarında yapılan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde de yeniden göreve gelmeyi başardı. Bu sayede Kayseri’de en uzun süreli belediye başkanlığı yapan kimseler arasında yer almayı da başardı.

Benzer Haber  Afşin Aykanat Kimdir?

Özhaseki 2004 ile 2011 yılları arasında Tarihi Kentler Birliği başkanlığını da yürüttü. Bu süre zarfında tarihi eserlerin korunması ve turizme kazandırılması yolunda büyük bir çaba sarf edildi. Ayrıca Tarihi Kentler Birliği’nin kurumsal bir yapıya kavuşması da bu sayede mümkün olmuştur.

mehmet-ozhaseki

Milletvekili Seçilme Süreci

Mehmet Özhaseki belediye başkanlığı yaptığı dönemlerde parlayan bir değer olarak ön plana çıktı. Bu başarısı hükümet tarafından da görüldü ve 2015 yılında milletvekili olması için teklif götürüldü. Bu teklifi kabul eden Özhaseki 7 Haziran 2015 yılında yapılan seçimlerde Kayseri’den milletvekili adayı oldu. AK Partiden aday olan Özhaseki bu seçimlerde 25.dönem milletvekili olmayı başardı. Ancak seçimlerde hükümet kurmayı sağlayacak yeteri kadar birçoğunluk sağlanamayınca 1 Kasım 2015 tarihinde seçimler yenilendi. Bu seçimde de Kayseri’den aday gösterilen Özhaseki yeniden milletvekili olarak seçildi. 26.dönem milletvekili olarak Meclis’te görev yapan Özhaseki, Başbakan Binali Yıldırım tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan 65. Hükümet listesinde kendisine de yer buldu. Böylelikle Çevre ve Şehircilik Bakanı görevine getirildi. Bu tarihten itibaren de bakanlık görevini icra etmektedir.

Geçmişi başarılar ile dolu olan Mehmet Özhaseki kimdir sorusuna kısaca cevap vermeye çalıştık. Özhaseki hali hazırda Neşe Özhaseki ile evlidir. 4 Çocuk babası olan Özhaseki İngilizce ve Arapça dillerini de bilmektedir. Siyasi hayatında ilk olarak Refah Partisi bünyesinde yer alan Özhaseki daha sonra Fazilet Partisi ve nihai olarak da Adalet ve Kalkınma Partisi bünyesinde görev almıştır.

Yorum Yazın