Mesut Toprak Kimdir?

Astay Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Toprak 1959 senesinde İstanbul’da doğmuştur. Mesut Toprak eğitim hayatını doğup büyüdüğü İstanbul’da bitirdikten sonra 1972 senesinde Sultanhamam’da ticarete atılarak çalışma hayatına başlamıştır. Mesut Toprak için burası iş hayatındaki başlangıç ve yükseliş noktası olmuştur. Mesut Toprak günümüzde On altı Dokuz İstanbul adlı projeyi hayata geçirmiş olan Astay Gayrimenkul’de yönetim kurulu başkanlığını üstlenmektedir.

Mesut Toprak ile ilgili görsel sonucu

Mesut Toprak Ticari Hayatı

1972 senesinde ticari hayatına başlayan Mesut Toprak 1976 senesinde Tayteks firmasını kurmuş ve bu firma ile birlikte kumaş ticareti yapmaya başlamıştır. Daha sonra yeni şirketler ve üretim tesisleri faaliyet alanlarını genişleten Mesut Toprak Tay Grubu bünyesinde 50.000 metrekarenin üzerindeki üretim ve hizmet alanına sahip olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

1989 senesinde Tayeks Dış Ticaret şirketini kurarak büyümeye başlayan Mesut Toprak 1995 senesinde Çorlu ilçesinde bulunan kendisine ait fabrikayı inşa etmiştir. 2001 yılında Bolu’da kurulan Yeni Dünya Tekstil şirketini satın alan Mesut Toprak, 2003 senesinde İstanbul Beylikdüzü’nde Taypa şirketini kurarak üretime başlamıştır.

Astay Gayrimenkul

Mesut Toprak ile ilgili görsel sonucu

Mesut Toprak Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği yönetim kurulu üyesi görevini sürdürmektedir. Ayrıca Four Seasons Otelleri zincirini de ülkemize getirerek ticari hayatını başka bir boyuta taşımıştır. 2004 senesinde Astay Gayrimenkul adlı şirketi kurarak inşaat sektörüne giriş yapan Mesut Toprak bu sektördeki ilk deneyimini kendi otelini inşa ederek elde etmiştir. Mesut Toprak inşaat sektörüne adım attığı 2004 senesinden bu yana Four Seasons Hotel, 16:9 Evleri ve Academia projelerini gerçekleştirmiştir. Birçok sektörde faaliyet gösteren ve şirketleri bulunan Mesut Toprak ülkemizde binlerce kişiye iş imkanı sağlayarak büyük bir istihdam oluşturmuştur.

Tay Grup  Hakkında

Mesut Toprak tay grup ile ilgili görsel sonucu

Tay Grup tekstil, turizm ve inşaat sektörlerinde faaliyet göstererek binlerce kişiyi istihdam etmekte olan bir şirketler topluluğudur. Tay Grup patronu olan Mesut Toprak Bodrum’da 1 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirerek Four Seasons Resort Bodrum Oteli’ni Yalıçiftlik bölgesine inşa ettikten sonra Cezayir için 2.5 milyar dolarlık yatırım yapmıştır.

Benzer Haber  Emre Çamlıbel Kimdir?

Cezayir de yer alan Entegre Tekstil ve Konfeksiyon üretim tesisi için faaliyetlerine 10 sene içerisinde başlamayı düşünmektedir. Tay Grup aynı zamanda 2015 senesinde dünyanın ünlü kot markalarından Levi’s’ın Çorlu’da bulunan yıkama merkezini de satın almıştır.

Mısır’a vergi avantajı sağlanması sebebiyle Amerika Birleşik Devletlerine ihracat yapmak için Mısır’da Tekstil sektörüne giren  Mesut Toprak burada 45 milyon Dolar civarında ihracat yapan bir fabrikaya sahiptir.

Türkiye’de ihracat yapan firmalar arasında sürekli ilk onda olan Tay Grup daha büyük hedeflere ulaşarak daha üst sıralara çıkabilmek için faaliyetlerini genişletmekte ve sürdürmektedir. Bu yüzden Tay Grup birden fazla sektörde faaliyetleri sürdürerek başarılı işlere ve projelere imza atmaktadır.

 

Yorum Yazın