Mithat Yenigün Kimdir?

Mithat Yenigün Mardin’de dünyaya gelmiştir. 1947 doğumlu olan Mithat Yenigün eğitiminin bir kısmını da Mardin’de tamamlamıştır. Ancak daha sonra eğitimindeki başarılı ilerleyişi ile lise öğrenimini İstanbul’da almıştır. İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde eğitim gören Mithat Yenigün 1964 yılında liseden mezun olmuştur.

Lise yıllarında merak sardığı inşaat alanı onun bu alanda kendisini göstermesine neden oldu. Eğitimini her zaman ilgi duyduğu inşaat alanında seçmeye karar verdi. Bu sayede de lisans ve lisan üstü eğitimleri için hep inşaat mühendisliği bölümünü tercih etti. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Bölümünden mezun oldu. Aynı yıllarda Mithat Yenigün İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Bölümünde yüksek lisans eğitimini de tamamladı. 1969 yılında üniversite eğitimini başarı ile bitirdi. Bu saatten sonra da önü alınmayan bir yükseliş ile ülkenin ve dünyanın sayılı proje isimleri arasındaki yerini almayı başardı.

Mithat Yenigün İş Hayatı

Üniversite eğitimini İnşaat Mühendisliği alanında tamamlayan Mithat Yenigün, tüm iş hayatını da bu yönde ilerletti. Öncelikle okulun hemen ardından Bayındırlık ve İskân Bakanlığı bünyesinde göreve başladı. Mithat Yenigün’ün bu görevi çok da uzun sürmedi. Her zaman kendi şirketini açmanın hayalini kuran Mithat Yenigün iş hayatı da bu yönde şekillenmeye başlandı. 1973 yılında ilk kez kendi adını verdiği Ferdi şirketini kurmayı başardı.

Türkiye’de ve dünyada kurduğu şirket ile pek çok önemli projeye de imza attı. Mithat Yenigün sürekli olarak iş alanını geliştirmenin peşine düştü. Bu doğrultuda da asıl başarılarını sergilediği Yenigün İnşaat şirketini 1982 yılında hayata geçirdi. Yenigün İnşaat kapsamında sayısız projeye ev sahipliği yapıldı. Özellikle de Antalya’da Belek’te bin yatak kapasiteli ve 5 yıldızlı oteli ile büyük beğeni topladı. Bu beğeni sayesinde de Yenigün inşaat kısa sürede en hızlı büyümeyi gerçekleştirmeyi başardı. İnşaat sektörüne yeni bir soluk, Yenigün İnşaat ile getirilmiştir. Çünkü insanların ihtiyaçlarını karşılamayı sağlayan projeler ile emlak sektörüne yeni bir soluk getirir. Ayrıca yatırımcıların ilgisi de Yenigün İnşaat üzerinde yoğunlaşmıştır.

Benzer Haber  Hüsnü Özyeğin Kimdir?

 

Mithat Yenigün Projeleri

Mithat Yenigün aynı anda yürüttüğü pek çok şirketin genel başkanı olarak iş hayatında aktif olarak görev alır. Ayrıca Türkiye Müteahhitler Başkanı olarak da görevini sürdürür. Türkiye’deki müteahhitlerin sorunlarını ulusal ya da uluslar arası alanlarda ifade etmek ve çözüm bulmak amacı ile hareket eder.

Spor, inşaat ya da turizm alanında üstün başarılar ile birbirinden iddialı çalışmalara imza atmıştır. Mithat Yenigün projeleri içerisinde Güney Kore müteahhitleri ile ortak hareket etmek de bulunur. Bu konuda attığı adımlar ile de Türkiye’deki müteahhitlerin uluslar arası alanda tanınmasının da önünü açmıştır. Ortak çalışmaların Türk müteahhitlerin önünü daha da açacağını belirtir. Bu sayede de yabancı sermaye ile birlikte Türk emlak sistemi de büyüme içerisine girer.

Yorum Yazın