Mübariz Mansimov Kimdir?

Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, 22 Mart 1968 yılında Azerbaycan’nın başkenti olan Bakü’de Masallı köyünde dünyaya gelmiştir. Mansimov Gurbanoğlu 6 kız ve 2 erkek kardeşi bulunmaktadır. Türkiye’de hayatını sürdüren Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, 2007 tarihinde ise Türk vatandaşlığına geçmiştir.

Türkiye vatandaşlığını elde ettikten sonra ise Gurbanoğlu soyadını almıştır. Azerbaycan’da Rusya zamanında Kızıl Ordu’da yüzbaşı olarak görev yapan Mansimov Gurbanoğlu daha sonra ise ordudan 3 arkadaşı ile ayrılarak beraber şirket kurmuştur. Bunun yanında Mansimov Gurbanoğlu şirketin tek sahibi kendisi olarak yer almaktadır. Rusya’daki şirketinin adı Lena Line’dır.

Daha önceki zamanlarda Türkiye’de deniz acenteliği yapılması sırasında 1998 tarihinde Pe Acentelik Şirketini kurmuştur. 2013 tarihinde itibari ile işletmiş olduğu ve kendi mülkü olan 270’in üzerinde gemisi yer almaktadır. 170’in üzerinde gemi Mansimov Gurbanoğlu şirketine ait bulunmaktadır.

Toplam olarak 13 gemi kuru yük taşımacılığı yapılıyorken gerisi tanker olarak yer alıp petrol ve türevlerini taşımaya devam etmektedir. Boğaz’dan her gün 10 – 15 gemisi geçmektedir. Türkiye’de 3 bine yakın olarak Tüm dünyada 45 bin çalışanı yer almaktadır. Bununla beraber Azerbaycan’da yüzde 65 pazar payı bulunan PalSüt diye bir şirketi bulunmaktadır.

2004 tarihinde Azerbaycan futbol takımları arasında yer alan Hazar Lankaran kulübünün kurucusu ve sahibi olmuştur. 2004 tarihinde ülkemizde Oktay Derelioğlu’nu transfer etmiştir. Oktay Derelioğlu o dönem takım içerisinde gol kralı olmuştur.

Mansimov, Türk vatandaşlığı, Azeri devlet petrol şirketi Socar’a büyük işler gerçekleştiren Türkiye’nin önemli inşaat firmaları arasında bulunan Tekfen İnşaat’ın yüzde 50’sini 520 milyon dolara almıştır. Bu sayede Mansimov, PETKİM’in yaklaşık olarak yüzde %57’sine sahip olan Socar’a ortak olmuştur. Yani Türkiye üstünden petrol işi gerçekleştiren Mansimov Türkiye’nin en büyük petrol firmalarının ortağı durumuna gelmeyi başarmıştır.

Benzer Haber  Hüseyin Başaran Kimdir?

Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, 2000 tarihinden bu yana Tamara Gurbanoğlu evli ve 3 çocuğu bulunmaktadır. Eşi Tamara 2014 tarihinde ise 3 milyar dolarlık boşanma davası açmıştır. Mübariz Mansimov eski eşinden boşandıktan hemen sonra Ulviye Gassimova ile 2017 yılının Nisan ayında evlenmiştir.

Mübariz Mansimov Serveti

Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu olan Bilal Erdoğan’nın ortak olarak yer aldığı BMZ Group Denizcilik firmasına ait olan 5 nehir tankeri sahibi olarak yer aldığı Palmali aracılığı ile 10’ar yıllığına kiralanmıştır.

2015 tarihinde yayınlanan Forbes dergisine göre 1,02 milyar dolar serveti ile beraber zenginler listesine girmeyi başarmıştır. 2015 yılının Nisan ayında yapılacak olan ve Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı aracılığı ile geçen hafta içerisinde ihaleye çıkarılacak olan Bodrum’da Yalıkavak mevkiinde Tilkicik Koyu’ndaki, 400 bin metrekarelik yat limanı ihalesine girmiştir.

Turizm tesisi ve konut imarlı olarak yer alan arazi, Mübariz Mansimov Gurbanoğlu’nun sahibi olarak yer aldığı Palmali Holding tarafından 370 milyon TL artı KDV ile ihale kazanılmıştır. 2013 tarihinde işletmeye başladığı ve kendi mülkü olan 270’in üzerinde gemisi yer almaktadır. 170’in üzerinde gemi şirketine aittir.

Mansimov Gurbanoğlu günümüzde de hem Türkiye’de hem de dünyada mega projeler yapmaya devam etmektedir. Mansimov Gurbanoğlu hakkında detaylı bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

Yorum Yazın