Mücahit-Demirtas

Mücahit Demirtaş Kimdir?

İsmini İlbank ile duyuran Çevre Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mücahit Demirtaş birçok proje içerisinde yer almış başarılı bir isimdir.

Mücahit Demirtaş Hakkında

Mücahit-Demirtas

Erzincan Refahiye’de  1959 yılınd adoğan Mücahit Demirtaş,  üniversite hayatını İstanbul’da tamamlamış,  İTÜ Sakarya Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümü’nden mezun olmuştur.mühendislik görevini 1982 ve  1988 yılları arasında Sümerbank’ta gerçekleştiren Demirtaş, kariyerinde başarılı birçok dönem yaşamıştır. 1994 ve 2009 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda yöneticilik geçmişi vardır. Ayrıca 2009 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcılığı görevinde de bulunmuştur. Demirtaş, 2011 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulunmuş ve sonra 2016 yılında da Feramuz Üstün’ün sonrasında İller Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaya başlamıştır. Dil olarak İngilizce ve Arapça bilen Demirtaş, evli 4 çocuk babasıdır.

İlbank Projelerinden Bazıları

İlbank kurumsal düzeyde birçok proje desteği sağlayan bir oluşumdur. Geçmişten bugüne birçok  çalışmada destek amaçlı krediler sağlamıştır. Bazı projelerine bakılırsa:

  • Terör mağduru illere kredi desteği
  • Sultanbeyli Orhangazi Mahallesi’nde 25 milyonluk arsa satışı
  • llbank Özel Eğitim Uygulama Merkezi projesi: 9 milyon liralık yatırımla gerçekleştirilmiştir. Otizmli çocukların eğitimi için  hazırlanan bir projedir.
  • Su ve kanalizasyon çalışmaları kapsamında belediyelere sağlanan 3,9 milyar liralık kaynak, en önemli çalışmaları arasındadır. Bu miktar toplamda 3 yılda elde edilen rakamdır. Projenin amacı, SUKAP kapsamında 25 binden daha az nüfusu olan yerlerdeki belediyelere içme suyu, kanalizasyon ve arıtma yatırımı sağlamaktır. Proje 2011 yılında başlatılmış ve kısa sürede sonuç vermeye başlamıştır.

Mücahit-Demirtas

Yerel Yönetimlerdeki Sorunlara Çözüm Amaçlanıyor

İlbank, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesine bağlı bir kurum olduğu için birçok noktada yatırım yaparak yerel yönetimlerde çözüm arayışına girmektedir. Türkiye’nin 783 ayrı noktasında yapılan ve hala da artarak devam eden çalışmalarda 4 milyar liranın daha yukarısında yatırımlar yapılmaktadır. İller Bankası  (İLBANK), Mücahit Demirtaş ile  köklü çözümler bulmak adına önemli çalışmalar sürdürmektedir.  Yapılan yatırımların sonuç vermesi, kurumun devamlılığı ve daha sağlam bir alt yapıda sürdürülmesi açısından kritik bir konudur. Banka bünyesinde 2013 yılında da yerel yönetim projeleri kapsamında  birçok kredi verilmiştir. Sözleşme bedeli açısından 220 milyon lira civarında kredi ile 4 senelik işlemde sonuç alınmıştır. Banka projeleri hızlı şekilde hayata geçmekte ve kısa sürede sonuç alınmaktadır. Mücahit Demirtaş da bu projelerin yönetiminde ciddi bir katkıya sahip başarılı bir isimdir.

Benzer Haber  Hasan Kimya Bolat kimdir?

 

 

 

Yorum Yazın