necmettin-bitlis

Necmettin Bitlis Kimdir?

Necmettin Bitlis küçük işler ile çalışma sektörüne atılan ilerleyen yıllarda Polisan markasının kurucusu olan başarılı bir iş adamıdır. Necmettin Bitlis hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızdan edinebilirsiniz.

Necmettin Bitlis’in Yaşam Öyküsü

Necmettin Bitlis 1 Aralık 1928 yılında Malatya’da doğmuştur. Kökeni aslında Bitlis’e dayanmaktadır. O tarihlerde Bitlis İpek Yolundan dolayı oldukça önemli şehirlerimiz arasında yerini almaktadır. Ailesinin hayatını kaybetmesi nedeni ile dedesi ile yaşamaya başlıyor. Dedesi subay olan Necmettin Bitlis onun birlikte önce Mardin’e gidiyor daha sonra ise Malatya’ya dedesi ile beraber geri dönüyor. 8.sınıfa kadar Malatya’da eğitimine devam ediyor. Daha sonra İstanbul’a yerleşiyorlar ve orada Robert Kolejinde eğitimine kaldığı yerden devam etmeye başlıyor. Ancak orada dil için hazırlık ve daha önce okuduğu sınıfları tekrar okuması gerektiğini öğrendikleri zaman kaydı Şişli Terakki Lisesi’ne alınıyor. Ortaöğretimini de bu şekilde bu okulda tamamlıyor. Sonrasında Ticaret Meslek Lisesinde lise eğitimine başlamış ancak ticaret aşkı ile daha çok yanıp tutuştuğu için eğitim hayatını yarıda bırakmıştır. Ve ticaret hayatına böylelikle atılmıştır.

Necmettin Bitlis ve İş Hayatı

Ticari hayatı amcası ve babasından kaynaklanmaktadır. Bu sebep ile çocukluk yaşlarından itibaren ticaret hayatını oldukça fazla önemsemiştir. Ve bu neden ile okumak ve okulunu tamamlamak yerine ticarete atılmıştır. Malatya’da başlayan serüven yıllarca sürüp gidiyor. Önceleri ufak tefek parçalar ile çıkılan yollarda daha sonralarında daha geniş kapsamlı ticari ürünler ile dükkanları daha da genişlemeye başlıyor. Uzun bir süre sonra İstanbul’da tekstil işine giriyor. Ve sadece satmak ile kalmayıp ilerleyen zamanlarda üretime geçiyorlar. Zaman ile Necmettin Bitlis iş hayatında kendisini daha da ilerleterek bir fabrika ile anlaşıyor ve o fabrikaya farklı sayılarda farklı şekillerde ürünler sağlamaktadır. Zaman geçtikçe Necmettin Bitlis fabrikayı belli bir dönem için kiralıyor. 8 yıl kadar bir süre ile orada işlerini devam ettiriyor. Sonra kontratı bittikten sonra Necmettin Bitlis iş hayatını sürdürmeye dönüm noktaları yaşamaya devam ediyor. Kağıthane mensucat fabrikası satışa çıktığı sıralarda fabrikanın alımını gerçekleştiriliyor. Bu iş sonunda daha da büyümenin kapılarını aralıyor Necmettin Bitlis için. Fabrikanın yanında bulunan boş bir araziyi değerlendirmek istemiştir. Ve son olarak POLİSAN ismini tescillettirerek fabrikayı kurmuşlardır. Önümüzdeki sene ise POLİSAN için 50.yıl kutlaması yapılacaktır.

Benzer Haber  Bünyamin Derman Kimdir?

Günümüzde Polisan

1985’ten bu yana geçen 28 yıllık sürede polisan boya sektörünün lideri konumuna gelmiştir. Bu başarı şans ve tesadüfün eseri olmamaktadır. Sadece çok çalışmak ile güven vermek ile elde edilebilecek olan bu başarıyı Necmettin Bitlis en iyi şekilde elde edebilmiştir. Daima işini büyütmeye odaklandığı için firma olarak kesinlikle en büyük emekleri ile büyüyebilmiştir. İnsan sağlığına önem veren, çevreye ve sağlığa son derece de iyi gelecek şekillerde boya üretmesi ile de oldukça büyük bir başarı elde edebilmiştir.

Yorum Yazın